eur:
410.55
usd:
391.87
bux:
79822.75
2024. november 25. hétfő Katalin
Demeter Márta, az LMP országgyűlési képviselője a párt Több nőt a politikába! című, utcai akcióval egybekötött sajtótájékoztatóján a budapesti Móricz Zsigmond körtéren 2018. április 5-én.
Nyitókép: Szigetváry Zsolt

Demeter Mártát jogszerűen tették ki a honvédelmi bizottságból

Elvesztette azt a pert Demeter Márta LMP-s képviselő, amit azért indított, mert az Alkotmányvédelmi Hivatal nemzetbiztonsági kockázatnak minősítette őt, az Országgyűlés kormánypárti többsége pedig erre hivatkozva eltávolította őt a honvédelmi bizottságból. Az ellenzéki politikus ellen büntetőeljárás is folyamatban van.

Demeter Márta 2018 október 16-án benyújtott írásbeli kérdésében, utána pedig a Facebookon azt állította, hogy Orbán Viktor miniszterelnök honvédségi repülőgéppel, tehát törvénysértő módon hozatta haza a lányát Ciprusról. Ezt a kijelentését olyan dokumentumokra alapozta, amelyekhez az LMP országgyűlési képviselőjeként a parlament honvédelmi és rendészeti bizottságának alelnökeként férhetett hozzá. Később azonban kiderült, hogy az utas nem a kormányfő gyermeke, hanem egy katonatiszt hasonló keresztnevű, azonos monogramú lánya volt, tehát jogszerűen utazott a gépen.

A Fidesz szerint Demeter Márta titkos adatokat hozott nyilvánosságra, ezért a kormánypárt azonnal feljelentette őt és nemzetbiztonsági vizsgálatot kezdeményezett ellene. Erről Németh Zsolt fideszes képviselő beszélt az Országgyűlésben.

"A Fidesz iránti elfogultsággal nem éppen vádolható Magyar Narancsot hadd idézzem: a kérdés az, hogy lehetett-e Demeter Márta ennyire nagyon hülye. Így fogalmaz a Magyar Narancs."

Demeter Márta azzal védekezett, hogy ő csak a munkáját végezte.

"Ellenem felségsértési pert indítanak"

- mondta.

Az Alkotmányvédelmi Hivatal megvizsgálta az ügyet, és arra jutott, hogy Demeter Márta nemzetbiztonsági kockázatot jelent, ezért Kövér László, az Országgyűlés fideszes elnöke javaslatot tett arra, hogy az LMP társelnökét fosszák meg a bizottsági tagságtól. Ezt a kormánypárti többség meg is szavazta.

Az ügy azonban még nem ért ezzel véget. A legfőbb ügyész tavaly nyáron Demeter Márta mentelmi jogának felfüggesztését kérte az Országgyűléstől, amit a kétharmad meg is tett.

"A bűncslekemény megalapozott gyanúját tanúvallomások és okiratok támasztják alá" - mondta a mentelmi bizottság KDNP-s elnöke, Hargitai János.

A mentelmi jog felfüggesztése után már nem volt akadálya annak, hogy a Központi Nyomozó Főügyészség hivatali visszaélés miatt eljárást indítson Demeter Márta ellen a Pesti Központi Kerületi Bíróságon.

A képviselőt

tavaly augusztusban gyanúsítottként hallgatták ki, vallomást nem tett, panasszal élt a gyanúsítás ellen.

Közben a politikusnő közigazgatási pert indított Pintér Sándor belügyminiszter és az Alkotmányvédelmi Hivatal döntése ellen a Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság azonban a Magyar Nemzet értesülése szerint elutsította a keresetet, ami azt jelenti, hogy a nemzetbiztonsági szakvélemény helytálló volt, Demeter Mártát jogszerűen távolították el a honvédelmi bizottságból.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
„Helyettünk is hős” – Megnyílt a Puskás Múzeum

„Helyettünk is hős” – Megnyílt a Puskás Múzeum

"A magyar futball öröksége kötelez és muníciót is ad nekünk" – mondta a megnyitón Orbán Viktor miniszterelnök, Puskás Ferencet a magyar futballisták és minden 10-esek példaképének nevezve, akiről Czibor Zoltán azt mondta: "ha az Öcsi egyszer belerúgott a labdába, abból két gól lett".
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
Az innovációs ökoszisztéma felrázása érdekében új vezetői posztot is bevet az NKFI Hivatal

Az innovációs ökoszisztéma felrázása érdekében új vezetői posztot is bevet az NKFI Hivatal

A Kutatási Kiválósági Tanácsban (KKT) október 1-jétől betöltött elnöki pozíciója mellett az innovációra és tudománypolitikára fordított hazai költségvetési források fő allokátorának számító Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFI Hivatal) tudományos társelnöki feladatkörét is ellátja Domokos Péter. Az NKFI Hivatal új vezetői pozíciójáról, illetve a két tisztség együttes betöltésének előnyeiről magát Domokos Pétert, illetve az NKFI Hivatal elnökét, Kiss Ádámot kérdeztük. A páros interjúból kiderül az is, hogy a Domokos Péter szerint miért volt szükség az OTKA átalakítására. A KKT elnöke arról is beszélt, hogy az első ízben meghirdetett Research Grant Hungary program keretében azon dolgoznak, hogy több neves külföldi és külföldön dolgozó kiemelkedő magyar kutatót csábítsanak Magyarországra, akik jövőre hazai intézményekkel közösen fognak kutatási projekteken dolgozni. Az NKFI Hivatal elnöke a K+F-ráfordítások kapcsán azt emelte ki, hogy szemléletválásra van szükség ahhoz, hogy a magyar gazdaság versenyképességét alapvetően befolyásoló kutatásfejlesztési és innovációs finanszírozás az 1-1,5% közötti GDP-arányos sávból a Budapesti Deklarációban is megfogalmazott 3%-os szintre emelkedjen, és hosszú távon, kiszámíthatóan ott is maradjon, vagy akár a fölé nőjön. Hivatala legfőbb feladatának a költségvetési forrásokból lebonyolított programok és projektek magas színvonalú minőségbiztosítását nevezte. A következő időszak legfontosabb céljának az innovációs szereplők minden eddiginél szorosabb összekapcsolását, valamint az egyetemeken, kutatóintézetekben elért kutatási eredmények szisztematikus felkarolását tekinti. Ezt a munkát támogathatja az eddig öt hazai egyetem mellett létrehozott technológiai transzfercégek (TTC-k) tevékenysége is. Kiss Ádám arról is beszámolt, hogy az NKFI Hivatal még idén meghirdeti a 15 milliárdos keretösszegű nagyvállalati innovációs programot.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×