eur:
411.28
usd:
395.86
bux:
79220.42
2024. november 22. péntek Cecília
Egy nő átállítja faliórájának mutatóit 2018. október 27-én. A téli időszámítás október 28-án hajnali 3 órakor kezdődik, az órákat akkor hajnali 2 órára kell visszaállítani.
Nyitókép: MTI/Mohai Balázs

Nagy erők tologatják az óramutatókat

Meglehet, hogy a vasárnapi volt az egyik utolsó óraátállítás. Az Európai Unió tagállamai 2021-ig dönthetik el, hogy megszüntetik-e ezt a gyakorlatot - a szükséges uniós döntések már megszülettek. A legtöbb országban a nyári időszámítás a népszerűbb, de mi lesz Magyarországon?

Eredetileg Finnország kezdeményezte, hogy az Európai Parlament tűzze napirendjére az óraátállítást. A skandináv országban ugyanis az állampolgárok tízezrei követelték, hogy a kormány egész évben a nyári időszámítást alkalmazza. Beadványuk nyomán a strasbourgi törvényhozás tagjai tavaly 384 igen szavazattal, 153 nem ellenében, 12 tartózkodás mellett elfogadtak egy állásfoglalást, amelyben kezdeményezik az időszámítás rendszerének felülvizsgálatát.

Magyarországon a Jobbik kampányolt évekig az óraátállítás eltörléséért. A párt a nyári időszámítást tartaná meg. Az erről szóló javaslat beterjesztője Kepli Lajos volt, akit idén október 13-án Balatonalmádi polgármesterének választottak, de akkor még a Jobbik országgyűlési képviselőjeként dolgozott.

"A javaslatom arról szólt, hogy az Európai Bizottság vizsgálja meg az óraátállítás szükségességét,

és utána döntsön, hogy milyen formában ehetne ezt kivezetni, ha arra jut, hogy felesleges fenntartani" - mondta Kepli Lajos.

Tavaly augusztusban Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság akkori elnöke a ZDF német tévécsatornának azt mondta, hogy a témában rendezett konzultáción 4,5 millióan vettek részt, és 80 százalékuk a kettős időszámítás megszüntetése mellett foglalt állást.

"Ha egyszer az állampolgárokat megkérdeztük erről, akkor azt kell tennünk, amit ők kifejeztek. Most a tagállamokon és az Európai Parlamenten a sor"

- mondta a bizottság elnöke. Az Európai Parlament idén tavasszal nagy többséggel elfogadott határozata szerint az uniós tagországok eldönthetik, hogy 2021-től a nyári vagy a téli időszámítást alkalmazzák-e.

A Publicus Intézet felmérése szerint a magyarok többsége a nyári időszámítást választaná. A válaszadók háromnegyede gondolta úgy, hogy jobb lenne, ha nem állítanánk át évente kétszer az órákat - mondta korábban az InfoRádióban Pulai András, az intézet ügyvezető igazgatója.

A magyar Országgyűlésben már 2016-ban vitát rendeztek a témáról, a kormány azonban egyelőre nem foglalkozott vele.

"Magyarország számára a jelenlegi óraátállításos rendszer a legjobb, akár a nyári, akár a téli időszámítás maradna meg, azzal mindenki rosszul járna,

hiszen nyáron mindenki örül, ha egy órával tovább van világos, télen viszont, ha a nyári időszámítást hagyjuk meg, akkor reggel nyolcig sötét lesz, amikor pedig a többség már munkáját kezdi" - mondta Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter egy korábbi Kormányinfón.

Magyarországon 1980-ban vezették be a téli és a nyári időszámítást, az egész Európai Unióban azonban csak 1997-ben. Oroszország, Fehéroroszország és Ukrajna néhány esztendeje megszüntette az óraátállítást.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Téli gumi nélkül most senki ne induljon útnak Budapesten!
Berontott a hó

Téli gumi nélkül most senki ne induljon útnak Budapesten!

Ahogy a meteorológia előre jelezte, éjjel leesett az első hó Budapesten. A takarítási munkálatokkal kapcsolatban az InfoRádió Varga Csabát, a BKM FKF Köztisztasági Divízió főigazgatóját kérdezte.

Orbán Viktor: mi nem a háborút akarjuk megnyerni, hanem a békét

A miniszterelnök pénteki terjedelmes interjújában tett bejelentést a csütörtökön ismertté vált megállapodás hátteréről a munkaadók és a munkavállalók között. Arról is beszélt, hogy a háború két legveszélyesebb hónapja következik. Közölte, meg fogja hívni Magyarországra a Nemzetközi Büntetőbíróság által üldözött Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnököt.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Bár csütörtök reggel még arról szólak a jelentések, hogy Oroszország - a történelem során először - interkontinentális ballisztikus rakétával (ICBM) támadta meg Ukrajnát, mostanra az amerikai forgatókönyv vált valószínűbbé: Vlagyimir Putyin orosz elnök bejelentette, hogy egy Oresnyik közepes hatótávolságú ballisztikus rakétával támadták Ukrajnát. Az is kiderült, hogy a rakéta indítása előtt harminc perccel Moszkva értesítette Washingtont, bár erre a lépésre a nemzetközi egyezmények szerint (melyekből egyébként a Kreml kilépett) csak ICBM-ek esetén lett volna szükség. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×