eur:
413.94
usd:
396.69
bux:
78741.84
2024. december 23. hétfő Viktória
Aranyrúd a Magyar Nemzeti Bank (MNB) sajtótájékoztatóján a jegybank székházában 2018. október 16-án. Az MNB tízszeresére növelte Magyarország aranytartalékát, a döntéssel 2018 októberében a jegybank nemesfém állománya a korábbi 3,1 tonnáról 31,5 tonnára emelkedett, melynek értéke mintegy 1,24 milliárd dollár.
Nyitókép: MTI/Illyés Tibor

Nagy könnyebbség az ügyfeleknek, átláthatóvá válnak a költségek

Önkéntes nyugdíjpénztári teljes költségmutatót (tkm) vezet be a Magyar Nemzeti Bank (MNB), ezzel 2020-tól összehasonlíthatóvá válnak a két szektor, az élet- és nyugdíjbiztosítók, illetve a pénztárak költségei az ügyfelek számára - mondta Nagy Koppány, az MNB biztosítási és pénztári felügyeleti igazgatója.

Hozzátette: ez mindkét piacon élénkítheti a versenyt, és az MNB teljesíti a tavaszi versenyképességi programjában leírt egyik fejlesztési javaslatát. Ez az első olyan mutató, amely szektorközi összehasonlításra alkalmas - hangsúlyozta. A magyar megtakarítási élet- és nyugdíjbiztosításokra már 2010 óta kiszámított tkm egyszerűen, könnyen összehasonlítható módon, egyetlen mutatószámban fejezi ki az adott termék teljes költségét - mondta. A tájékoztatása szerint az önkéntes nyugdíjpénztári tkm egy feltételezett pénztártag hosszú távú megtakarításait modellezi, a befizetéseiből és megtakarításaiból levont költségeket fejezi ki egyetlen értékben.

Kitért arra, hogy a pénztárak költségei jelentősen, nagyjából harmadával csökkentek az elmúlt 15 évben, a tavalyi évhez képest tizedével.

Az ajánlás szerint

a tkm-et a pénztárak számolják ki, mivel a költségekre vonatkozó naprakész adatok náluk találhatók.

Az ügyfelek jövő tavasztól egyszerűen összevethetik az élet-és nyugdíjbiztosítók, illetve az önkéntes nyugdíjpénztárak költségeit - mondta.

A most bevezetett mutató növelheti a fogyasztói tudatosságot, és mindkét nyugdíjelőtakarékossági szektorban erősítheti a versenyt. Előzetes kalkulációk szerint a pénztári teljes költségmutatók 0,5 százalék és 2,28 százalék között várhatóak - jelezte.

Elmondta azt is, hogy nyáron folytattak konzultációt az érintett pénztárakkal a tkm bevezetéséről.

A nyugdíjpénztári termékek hosszú távú jellege miatt a tkm-számítást 10, 20, és 30 éves időtartamokra, 45, 50 és 55 éves életkorú tagra és havi 25 ezer forint tagi befizetésre vetítve célszerű elvégezni - ismertette. Az így kalkulált tkm-értékeket a pénztárak beküldik az MNB-nek, és ha van honlapjuk, akkor internetes felületen is közzéteszik - mondta.

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Miután szombaton évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök, vasárnap este az M1-nek is interjút adott. Meglátása szerint Brüsszel nagy árat fog fizetni azért, hogy még mindig úgy gondolja, mindent az eddigiek szerint kell tovább csinálni. Ukrajnában és a világban is új realitás van, ehhez kell alkalmazkodni, Magyarország is ezt teszi a gazdasági semlegességgel és a jövő évi költségvetéssel is. "Jobban fogunk élni, de hogy szebben tudunk-e, ez a kérdés" - zárta az interjút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×