Nagyon sokat dolgoztak a kenyérrel, de már februárra elkészült a Szent István napi pályázaton győztes vekni; előzőleg Aradon nyert meg egy nemzetközi versenyt - tudta meg az InfoRádió Vajda Pétertől, a Pedró Pékség üzemeltetőjétől, akinek vadkovászos, durumlisztes kenyerét szelik fel augusztus 20-án.
"A neve Szerencsetarsoly, és szerencsét hozott ismét. Ahol benevezzük, nyer" - fogalmazott Vajda Péter.
A vadkovász, mint elmondta, úgy készül, hogy
almával gyümölcskovászt készítenek, "ahogy a természet adja, úgy indul be a kovászunk, 16 óráig érleljük, utána kerül rá a durumliszt és a só.
Bedagasztjuk és egy nagyon finom kenyeret kapunk" - osztotta meg titkát.
A kenyér formája is már bizonyított pékvilágversenyeken, két ízben is.
"Ez egy kézműves kenyér, amihez kell egy kis sodrófa is, meg persze kézügyesség" - tette hozzá.
Színezék és aroma sincs a kenyérhez, Vajda Péter szerint az ő pékségük kenyerének titka a jó kovász; ízletes lesz és szép.
Torták
Az új kenyér mellett az ország tortája versenyen is győztest hirdettek, két kategóriában.
Az ország tortája idén a Boldogasszony csipkéje. A dunaföldvári Tóth cukrászda málnatortája mintegy 700 gramm gyümölcsöt tartalmaz (ez a torta tömegének egyharmada): került a piskótába, a fehércsokoládés krémbe, de tartalmaz málnalekvárt, málnás meringue-et, az aljára roppanós réteg, a tetejére citromos-bazsalikomos krém került. Kellemesen savanykás - mondta róla az InfoRádióban Tóth Norbert cukrászmester.
"A Boldogasszony csipkéje a Dunántúlon a málna népies elnevezése a nő szervezetre gyakorolt jótékony hatása miatt. A csipke a málnalevelekről jött"
- árulta el Tóth Norbert.
Hogy miért éppen a málnát választotta a versenyre, arról azt mondta, a málna intenzív gyümölcs, színében, ízében nagyon szeretik, és rengeteg mindennel párosítható.
A magyar hagyományokhoz híven készült a torta: három tésztaréteg közé kerül a krém, és a tetején még egy réteg. Nem is sokáig kísérleteztek vele sokáig, a tésztával "játszottak" egy darabig, hogy eltalálják a tojás-gyümölcs arányt. "Egy-másfél nap alatt elkészült minden" - adott számot a befektetett munkáról. Szerinte
bármelyik háziasszony meg tudja csinálni, ha pontosan betartja a recept technológiai előírásait.
"Akkor egy pofonegyszerű torta" - fűzte hozzá Tóth Norbert.
Savanykás íze a meleg nyárban szerinte pont jól fog jönni.
Az év cukormentes tortája is elkészült, neve: Kicsi gesztenye. Az Egy Csepp Figyelem Alapítvány közreműködésével kiválasztott sütemény a szegedi A Cappella Cukrászda alkotása. Egy szelet csak 14 gramm szénhidrátot és 240 kalóriát tartalmaz, így a cukorbetegek is fogyaszthatják. Elkészítéséhez sem fehérlisztet, sem cukrot nem használtak - mondta az InfoRádiónak Gyuris László az A Capella cukrászda cukrászmestere.
"A gesztenyéről tudjuk, hogy Beatrix királyné hozta be a XV. században és lett egy népszerű, de szerintem még mindig méltatlanul nem elég népszerű" - tette hozzá.
Egy tartós és különleges tortát kívánt megalkotni cukrásztársa segítségével.
"Ha megkóstolja valaki, érezze úgy, hogy erről kell beszélni!
A különleges ízvilág sikerült is. A felverten van egy ropogós rész, ami tartalmaz hozzáadott cukor nélküli csokoládét, mandulapralinét, mogyoródarabokat" - sorolta Gyuris László. Az egész, hogy szelhető, lágy legyen, egy kis mogyoróolajjal meg van lágyítva. A következő réteg felverten áfonyavelő van, csillagánizzsal megbolondítva. A tetején van a gesztenye, krém formájában, tejszínnel meglazítva.
A sütemény nem nyárias, kicsit nehéz is, ezért voltak fontosak az arányok. Cukor helyett édesítőszert tartalmaz.
A fogyasztóknak - mint mondta - három csoportja érdeklődik a Kicsi gesztenye iránt: az idős cukorbetegek, a divatból fogyasztók és a megelőzők, akik nem akarnak annyi cukrot fogyasztani.
Még többet talál a fővárosi programokról ITT.