Pongrácz László, az Oktatási Hivatal Köznevelési Programok Főosztályának vezetője elmondta, alapvetően két dolgot tehetnek a jelentkezők, amikor a sorrendet módosítják.
Az első, hogy a megjelölt intézmények közül az első helyre veszik azt, ahová a leginkább szeretnének menni. Még egy dolgot tehetnek a diákok, azt, hogy azokban az iskolákban, vagy azoknak valamelyikében, ahová már beadták a jelentkezésüket, esetleg az iskolával való konzultáció után egy új tanulmányi területet is bevehetnek a jelentkezésükbe.
A diákok új iskolát már nem választhatnak, és a korábban megjelölt tanulmányi területeket sem törölhetik.
Különbség van az eljárásban a nyolcadikosok esetében, akiknek már a jelentkezését is az általános iskolák intézték az ő számukra ugyanis a módosítást is az általános iskolák intézik, illetve ott kell kezdeményezniük a módosítást.
A másik csoport, a hatosztályos gimnáziumba jelentkezők, illetve az egyéni jelentkezők, ők saját maguk kell, hogy ezt a módosítást megcsinálják az Oktatási Hivatal honlapján, ugyanott, ahol annak idején a jelentkezési lapokat előállították.
A most hatodikos vagy negyedikes tanulók bármikor dönthetnek úgy, hogy mégsem mennek középiskolába - hívta fel a figyelmet a főosztályvezető. A nyolcadikosoknak a tankötelezettségüket kell folytatni, tehát nekik mindenképpen el kell helyezkedni valamelyik középiskolában.
Az intézmények minden tanulmányi területen sorrendbe állítják a hozzájuk jelentkezőket, ezt követően pedig egy központi szoftver határozza meg, hogy kit, melyik területre vesznek fel. Az erről szóló értesítést április 30-ig minden tanuló megkapja.