Infostart.hu
eur:
355.57
usd:
313.71
bux:
139512.02
2026. június 25. csütörtök Vilmos
Sir Keir Starmer brit miniszterelnök a két nappal korábbi parlamenti választások nyomán megalakult munkáspárti kormány első ülését követő sajtóértekezleten a londoni kormányfői rezidencián, a Downing Street 10-ben 2024. július 6-án.
Nyitókép: MTI/EPA/Bloomberg pool/Chris J. Ratcliffe

Keir Starmer: Nagy-Britanniának nem érdeke a kereskedelmi háború

A brit miniszterelnök szerint a vámháborúnak nincsenek nyertesei.

Keir Starmer, aki csütörtökön üzleti vezetőket látott vendégül Downing Street-i hivatalában, az előző este bejelentett amerikai importvámokról szólva úgy fogalmazott, hogy Donald Trump amerikai elnök hazájáért cselekedett, mivel erre szól a megbízatása.

A munkáspárti brit miniszterelnök hangsúlyozta ugyanakkor, hogy a brit kormány által a következő napokban és hetekben meghozandó döntéseket is kizárólag a nemzeti érdekek, a brit gazdaság érdekei diktálják majd. Starmer nem részletezte, hogy London milyen válaszlépéseket tervez. Kijelentette azonban:

Nagy-Britannia egyik erőssége, hogy képes megőrizni higgadtságát.

Hangsúlyozta: az amerikai vámintézkedéseknek Nagy-Britanniában és világszerte egyaránt gazdasági hatásai lesznek, a kereskedelmi háborúknak azonban nincsenek nyertesei, és Nagy-Britannia nemzeti érdekeit nem is szolgálná egy ilyen kereskedelmi konfliktus. Starmer a londoni kormányfői hivatalban tartott csütörtöki üzleti találkozón elmondta, hogy folytatódnak az Egyesült Államokkal kezdett tárgyalások egy kétoldalú gazdasági megállapodásról.

A brit miniszterelnök hangsúlyozta ugyanakkor, hogy csak olyan megállapodásra lesz hajlandó, amely a brit nemzeti érdekeket szolgálja. Úgy fogalmazott, hogy a brit kormánynak "cselekvési eszközök egész sora" áll rendelkezésére, és

bár a cél a megállapodás elérése Washingtonnal, semmiféle intézkedési lehetőséget nem lehet kizárni.

A brit kormányfő szerint az amerikai vámintézkedésekkel új korszak kezdődik, és Nagy-Britanniának szembe kell néznie ezekkel a kihívásokkal, de ezt gyakorlatias, higgadt módon, nyugodt fejjel kell tennie. A brit kormányfő csütörtöki nyilatkozatának és az üzleti vezetőkkel tartott találkozójának előzményeként Donald Trump szerda este ismertette az új "viszonossági importvámokról" szóló rendeletét.

A rendelet alapján az Egyesült Államok differenciált vámrendszert vezet be: az Európai Unióból érkező behozatalt például 20 százalékos, a kínai importot 34 százalékos, a Nagy-Britanniából vásárolt termékeket 10 százalékos amerikai vám terheli. Az importjárművek külön kezelt egységes vámtarifája 25 százalék.

Trump bejelentése után a Brit Iparszövetség (CBI) állásfoglalásban szólította fel a brit kormányt a vámjellegű ellenlépések elkerülésére. A szervezet is leszögezte, hogy a brit üzleti szektor egyértelmű álláspontja szerint egy kereskedelmi háborúnak nem lennének nyertesei, és

Nagy-Britanniának olyan kimért, arányos hozzáállásra van szüksége, amellyel elkerülhető a további eszkaláció.

A CBI szerint a megtorló jellegű vámpolitikai ellenlépések csak még tovább fokoznák a beszállítói hálózatokban keletkezett felfordulást, visszafognák a beruházásokat és árfolyamkilengéseket szítanának.

Címlapról ajánljuk
Áfacsökkentést szeretnének a zöldség- és gyümölcstermesztők

Áfacsökkentést szeretnének a zöldség- és gyümölcstermesztők

A hazai zöldség-gyümölcs mintegy 70 százaléka az áruházláncokon keresztül kerül a fogyasztóhoz –ez a szektor fehér és legális –, míg 30 százalék forog más csatornákon annak pedig akár fele is lehet a fekete kereskedelem. Ezen kívül még újabb 10-20 százalék illegális kereskedelmet nem láthat a statisztika – mondta az InfoRádió Aréna című műsorában Apáti Ferenc, a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke.
inforadio
ARÉNA
2026.06.25. csütörtök, 18:00
Mészöly Géza korábbi válogatott labdarúgó, edző
Újvári Gábor újságíró, sportvezető
Tisza-kormány: Magyar Péter határidőt adott a legfőbb ügyésznek, délután bejelentések jönnek

Tisza-kormány: Magyar Péter határidőt adott a legfőbb ügyésznek, délután bejelentések jönnek

Magyar Péter miniszterelnök csütörtökön rendkívüli kormányszóvivői sajtótájékoztatón tesz új bejelentéseket a hétvégi kihelyezett kormányülés előtt, miközben a kabinet egyszerre több politikailag érzékeny ügyet mozgat. Szerdán benyújtották az ügynökakták megnyitását célzó törvényjavaslatot, a parlament pedig jövő héten rendkívüli ülésen tárgyalhat hat javaslatot. A Tisztítótűz-művelet keretében a legnagyobb vitát a képviselői mandátum 12 éves korlátozása váltotta ki, amelyet a TASZ szerint ki kellene venni a csomagból. Eközben razzia volt a Semmelweis Egyetemen, őrizetbe vették Fonyód volt fideszes polgármesterét, felmondták Balásy Gyula cégeinek szerződéseit, és tovább gyorsult a Fideszhez köthető médiumok leépülése.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×