Infostart.hu
eur:
354.6
usd:
312.03
bux:
139563.03
2026. június 25. csütörtök Vilmos
Sir Keir Starmer brit miniszterelnök a két nappal korábbi parlamenti választások nyomán megalakult munkáspárti kormány első ülését követő sajtóértekezleten a londoni kormányfői rezidencián, a Downing Street 10-ben 2024. július 6-án.
Nyitókép: MTI/EPA/Bloomberg pool/Chris J. Ratcliffe

Keir Starmer: Nagy-Britanniának nem érdeke a kereskedelmi háború

A brit miniszterelnök szerint a vámháborúnak nincsenek nyertesei.

Keir Starmer, aki csütörtökön üzleti vezetőket látott vendégül Downing Street-i hivatalában, az előző este bejelentett amerikai importvámokról szólva úgy fogalmazott, hogy Donald Trump amerikai elnök hazájáért cselekedett, mivel erre szól a megbízatása.

A munkáspárti brit miniszterelnök hangsúlyozta ugyanakkor, hogy a brit kormány által a következő napokban és hetekben meghozandó döntéseket is kizárólag a nemzeti érdekek, a brit gazdaság érdekei diktálják majd. Starmer nem részletezte, hogy London milyen válaszlépéseket tervez. Kijelentette azonban:

Nagy-Britannia egyik erőssége, hogy képes megőrizni higgadtságát.

Hangsúlyozta: az amerikai vámintézkedéseknek Nagy-Britanniában és világszerte egyaránt gazdasági hatásai lesznek, a kereskedelmi háborúknak azonban nincsenek nyertesei, és Nagy-Britannia nemzeti érdekeit nem is szolgálná egy ilyen kereskedelmi konfliktus. Starmer a londoni kormányfői hivatalban tartott csütörtöki üzleti találkozón elmondta, hogy folytatódnak az Egyesült Államokkal kezdett tárgyalások egy kétoldalú gazdasági megállapodásról.

A brit miniszterelnök hangsúlyozta ugyanakkor, hogy csak olyan megállapodásra lesz hajlandó, amely a brit nemzeti érdekeket szolgálja. Úgy fogalmazott, hogy a brit kormánynak "cselekvési eszközök egész sora" áll rendelkezésére, és

bár a cél a megállapodás elérése Washingtonnal, semmiféle intézkedési lehetőséget nem lehet kizárni.

A brit kormányfő szerint az amerikai vámintézkedésekkel új korszak kezdődik, és Nagy-Britanniának szembe kell néznie ezekkel a kihívásokkal, de ezt gyakorlatias, higgadt módon, nyugodt fejjel kell tennie. A brit kormányfő csütörtöki nyilatkozatának és az üzleti vezetőkkel tartott találkozójának előzményeként Donald Trump szerda este ismertette az új "viszonossági importvámokról" szóló rendeletét.

A rendelet alapján az Egyesült Államok differenciált vámrendszert vezet be: az Európai Unióból érkező behozatalt például 20 százalékos, a kínai importot 34 százalékos, a Nagy-Britanniából vásárolt termékeket 10 százalékos amerikai vám terheli. Az importjárművek külön kezelt egységes vámtarifája 25 százalék.

Trump bejelentése után a Brit Iparszövetség (CBI) állásfoglalásban szólította fel a brit kormányt a vámjellegű ellenlépések elkerülésére. A szervezet is leszögezte, hogy a brit üzleti szektor egyértelmű álláspontja szerint egy kereskedelmi háborúnak nem lennének nyertesei, és

Nagy-Britanniának olyan kimért, arányos hozzáállásra van szüksége, amellyel elkerülhető a további eszkaláció.

A CBI szerint a megtorló jellegű vámpolitikai ellenlépések csak még tovább fokoznák a beszállítói hálózatokban keletkezett felfordulást, visszafognák a beruházásokat és árfolyamkilengéseket szítanának.

Címlapról ajánljuk
Kormányszóvivői tájékoztató: 4 napig extrém hőség lesz, 38-40 fokokkal
cikkünk frissül

Kormányszóvivői tájékoztató: 4 napig extrém hőség lesz, 38-40 fokokkal

Magyar Péter: hatályba lépett a hőség-kormányrendelet, a hőség miatt péntek éjféltől rendkívüli tájékoztatási rend lép életbe. 111 esetben van vízkorlátozásos, döntően önkormányzati tulajdonú helyeken. Tájékoztatót tartanak a kormány döntéseiről. Az államigazgatásban ahol lehetséges, hétfőn és kedden home office lesz. Akár a 2022-es évszázados aszályhoz hasonló károkat fog okozni a mezőgazdaságban idén is a hőség. A legfőbb ügyész és az ukrán „aranykonvoj” ügye is a témák között lesz – tartson velünk!

Gyulai Miklós: ha vannak ellenem bizonyítékok, akkor álljanak elő velük

Hőzöngés és lázongás kezdődött a Magyar Atlétikai Szövetségen belül a párizsi olimpia után, és ezt főleg olyanok szították, akik korábban semmilyen problémát nem jeleztek, sőt élvezték a biztosított lehetőségeket – mondta a sportvezető, aki szeptember 1-jével távozik posztjáról. Úgy véli, a magyar atlétikában dolgozók a jelentős mennyiségű anyagi forrás birtokában elkényelmesedtek az elmúlt években. Kitért az őt ért támadásokra és arra is, mi lesz a sorsa a Gyulai Memorialnak, valamint a budapesti atlétikai világdöntőnek.
inforadio
ARÉNA
2026.06.25. csütörtök, 18:00
Mészöly Géza korábbi válogatott labdarúgó, edző
Újvári Gábor újságíró, sportvezető
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×