eur:
408.55
usd:
375.28
bux:
74036.8
2024. november 5. kedd Imre
Nyitókép: Pixabay

Teljes bölcsődei ellátás: komoly feladatok előtt áll a kormányzat

25 százalékkal meg kell emelni a kisgyermekgondozók bérét, ha a kormány megfelelő számú bölcsődei férőhelyet akar - vélekedett az InfoRádiónak a Bölcsődei Dolgozók Demokratikus Szakszervezetének elnöke, Szűcs Viktória.

Orbán Viktor vasárnapi évértékelőjén azt mondta, megvalósítják a teljes bölcsődei ellátást, és ehhez három év alatt 21 ezer új bölcsődei férőhelyet létesítenek. Az év végéig ebből megépítenek 10 ezret, 2020-ban és 2021-ben pedig további 5, illetve 6 ezret. Ez azt jelenti, hogy 2022-re minden szülő, ha akarja, bölcsődébe viheti a gyermekét.

Jelen pillanatban 47 169 a magyarországi bölcsődei férőhelyek száma; 2571 településen egyáltalán nincs semmilyen bölcsődei ellátás, 629-en pedig van - közölte az InfoRádióval a Bölcsődei Dolgozók Demokratikus Szakszervezetének elnöke.

Szűcs Viktória elmondása szerint

az érintett korosztály 17,4 százalékának nyújt ma lefedettséget a bölcsődei rendszer.

Az, hogy mindenhol legyen bölcsőde, nem kivitelezhető, és sehol a világon nem szükséges a 100 százalékos lefedettség, még a skandináv országokban sem - mondta a szakember. Magyarország 2002-ben fogadta el az úgynevezett barcelonai célkitűzést, amelyben vállalta, hogy minden harmadik gyermeknek lesz bölcsődei férőhelye, ami 33 százalékos lefedettség.

"Az irány jó, de sokat ígértek már ezen a területen. 2016 januárjában például azt mondták, 60 ezerre nő a férőhelyek száma 2018-ig, ehhez képest még az 50 ezret sem értük el" - mutatott rá Szűcs Viktória, aki nem látja, hogy a mostani 13 ezer mínuszból hogyan lesz pár éven belül 21 ezer plusz.

Az érdek-képviseleti vezető szerint ráadásul nem elég a férőhelyek bővítése, egyértelműen építkezni kellene az ígért férőhelyek biztosításához. "Az utóbbi időben a kormány az intézmény-átnevezést már meglépte - például ahol át lehetett nevezni családi napközit családi bölcsődére, vagy az egységes óvoda-bölcsődék átváltoztak minibölcsődére -, ezek bölcsődéket teremtettek a statisztikákban. Ezért megítélésem szerint már csak építéssel lehet új férőhelyet létrehozni. 2017-ről 2018-ra

országszerte összesen 11 bölcsőde épült".

Az új épületszárnyak is segíthetnek helyenként, de leginkább új bölcsődéket kellene építeni. A Balaton környékén, Közép-Magyarországon (Budapest kivételével), valamint leginkább Észak-Magyarországon nagy szükség lenne új bölcsődékre - emelte ki a szakember, hozzátéve, hogy Csongrád megye viszont jól áll ebben a tekintetben.

A hazai bölcsődékben a 47 ezres férőhelyszámhoz 12 ezer dolgozó kapcsolódik, közülük közvetlenül gyermekekkel 7-8 ezren dolgoznak. Ha

Ha tehát negyedével növelni akarják a férőhelyszámot, az intézményrendszernek és a béreknek is ennyivel kell növekednie, "több ezres foglalkoztatotti szükséglet áll fenn"

Szűcs Viktória viszont azt látja, hogy bölcsődei területen nagyon kevesen szándékoznak elhelyzedni, ráadásul a tanuló fiatalok 25-30 százaléka nem is akar az országban maradni. A pályától tapasztalatai szerint elsősorban az alacsony fizetés tartja távol a fiatalokat, hiszen többet kereshetnek akár diákmunkával is, mint ha közalkalmazotti illetményért vagy akár pedagógus életpálya díjazásért gyerekekkel foglalkozik.

Legalább 25 százalékos béremelésre lenne szükség

a szakember szerint ahhoz, hogy legyen elegendő bölcsődei dolgozó.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Az már egyáltalán nem számít rendkívülinek, hogy hétről hétre csökken a hárompárti német kormánykoalíció támogatottsága, és az Olaf Scholz kancellár vezette, a szociáldemokrata SPD-ből, a Zöldek Pártjából és a szabad demokrata FDP-ből álló koalíció felbomlása kevesebb mint egy évvel a jövő őszi parlamenti választások előtt szinte állandóan napirenden van. Ráadásul nem az ellenzék kényszeríti erre a kormányt, hanem Christian Lindner pénzügyminiszter.

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×