eur:
408.04
usd:
375.16
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Társasházak 2015. január 3-án, amelyekben telefonvezérlésű lift működik Komlón. A város hét tízemeletes házában mobiltelefonos technológiával korlátozták a lifthasználatot, hogy a közös költséggel elmaradó lakókat fizetésre szorítsák.
Nyitókép: MTI/Sóki Tamás

Elvarrják a szálakat - területcseréről szavaz Komló és Mánfa

Speciális területcserére készül a két baranyai település, részben lakott településrészeket adnának át egymásnak, ha a népszavazáson erre rábólint Mánfa és Komló népe.

Komló 85 ingatlant adna 23 hektárnyi területen Mánfának, Mánfa cserében 154 hektárnyi területen 122 ingatlant adna.

A vs.hu a helyi választási iroda vezetőjét, a komlói közös önkormányzati hivatal jegyzőjét, Vaskó Ernőt idézve azt írja, a népszavazást azért kellett kiírni, mert a korábban egy településként működő Komló és Mánfa az 1990-es évek elején történt különválása óta maradtak rendezetlen, nyitott kérdések, amelyeket területcserével lehet rendezni.

A népszavazáson kizárólag az érintett területeken lakók vehetnek részt: a választási névjegyzékben Mánfán négyen, Komlón pedig 34-en szerepelnek. A népszavazás időpontjáról hamarosan dönt a helyi választási bizottság.

A népszavazásról a Bama.hu azt írja, a területcserét előkészítő bizottság minden körülményt mérlegelve megállapította, hogy a változás a lakosságot hátrányosan nem érintené. Komló és Mánfa közös önkormányzati hivatalt működtet, így a helyi ügyintézés ugyanúgy történne, mint eddig. A közszolgáltatók ugyanazok a két településen, orvoshoz, iskolába, óvodába Komlóra járnak a mánfaiak – ebben se lenne tehát változás.

Polics József, Komló polgármestere a Baranya megyei hírportálnak arról beszélt, hogy

az elmúlt időszak fejlesztései tették szükségessé a lépést.

A budafai meddőhányókra napelemparkok épülnek – ezek a területek Komló tulajdonában vannak, ám Mánfa közigazgatási területén találhatók. A határtetői zártkertekkel éppen ellenkező a helyzet: Komló és Mánfa 1992-ben történő szétválásakor, a mánfai törekvések ellenére ezeket Komlóhoz kapcsolták, így a város közigazgatási határain belülre kerültek, ám zömében Mánfa tulajdonában vannak. Így a városnak fizetik az ott élők a helyi adókat, ám a területekért bérleti díjat Mánfa önkormányzata szed.

Mi változik az ott élők életében a referendum után?

Hivatalosan csak a lakcímkártya adatai, a mindennapokban azonban ennél több. A Bama.hu cikke szerint Mánfa lakosságszáma 771 fő, ez az átcsatolt területen lakókkal, azaz 38 fővel megnőne a csere eredményeként.

Ekkora növekedés kedvezőbb feltételeket teremthet a falu részére mind a központi támogatások, mind a pályázati lehetőségek tekintetében.

Az új mánfai lakosok igénybe vehetik a tanyagondnoki szolgálatot, ami jelenleg, komlóiként nem áll rendelkezésükre. A zártkerti ingatlanok lakói a Mánfához való tartozásukat követően mentesülnek az építményadó fizetési kötelezettségük alól is, hisz a faluban ilyen helyi adót nem szednek.

Az átcsatolásban érintett lakosok az ingatlanokat továbbra is megközelíthetik majd komlói helyi buszbérlettel. Ha a területcserét a helyi népszavazáson támogatják az érintettek, új lakcímkártyát kell majd igényelniük.

Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×