Az Európai Néppártban Manfred Weber csúcsjelöltté választása után is megmaradtak a legmarkánsabb törésvonalak – mondta Deutsch Tamás, miután a pártcsalád helsinki kongresszusán az Európai Bizottság elnöki posztjára jelölték a bajor politikust. A találkozó szerinte „sokat tett annak érdekében, hogy erősödjön a Néppárt egysége”. A véleménykülönbséget részben az okozza, hogy a tömörülésben liberális és kereszténydemokrata politikusok is helyet foglalnak.
Deutsch Tamás úgy véli, a Néppárt sorsát meghatározhatja, hogy visszatalál-e a Helmut Kohl által is képviselt korábbi értékeihez. A Fidesz EP-képviselője szerint nem az a kérdés, hogy a magyar kormánypárt a pártcsaládban maradhat-e, hanem hogy az egy „sikeres, nagy, alapvetően a kereszténydemokrácia nézetrendszere köré szerveződő európai párt lesz-e”. Mint mondta, ha a Néppártot nem lehet megkülönböztetni a szociáldemokratáktól vagy a liberálisoktól, akkor nincs szükség a formációra.
A Fidesz európai parlamenti képviselője szerint a Néppárt jövője szempontjából sorsdöntő lehet a 2019-es Európai Parlamenti választás.
„Az egyik legnagyobb jelentőséggel bíró európai parlamenti választás lesz”
– fogalmazott. Kérdés ugyanakkor szerinte az, hogy az unió milyen választ ad a „legnagyobb európai problémára”, a migrációra, illetve hogy az „európai politika legmeghatározóbb politikai ereje” képes lesz-e visszatalálni a saját gyökereihez.
Deutsch Tamás hozzátette: a kereszténydemokrata pártok továbbra is elutasítják, hogy a demográfiai is és a munkaerő-piaci problémákat Európában a bevándorlás támogatásával oldják meg.
A választás tétje
A menekültkérdés és Európa gazdasági növekedése lehet az Európai Néppárt választási kampányának középpontjában – mondta a Fidesz Európai Parlamenti képviselője. A politikus szerint óhatatlanul felmerül a föderatív Európa vagy nemzetek Európája kérdés is.
Deutsch Tamás arról is beszélt, hogy mikor dőlhet el, kik és milyen pozíciókat tölthetnek be a Európai Biztosság következő testületében. Mint mondta, a május 26-i választás után, július elején alakul meg az új parlament, a jelenlegi bizottság mandátuma jövő őszig tart. Ezt követően az állam- és kormányfők testülete javasol személyt a testület elnöki pozíciójára,
„ha a Néppárt szerepel legjobban, akkor Martin Webert fogják javasolni”,
majd a tagállami kormányoknak meg kell nevezni a biztos jelölteket, akikkel a leendő elnök konzultálni fog, az illetékes bizottságok pedig meghallgatják. Ezután választja meg a parlament a szervezet tagjait és vezetőjét.
A Fidesz Európai Parlamenti képviselője hangsúlyozta, Magyarországnak az az érdeke, hogy a következő ciklusra egy a magyaroknak kedvező keretű költségvetést alkossanak meg.
„A keretköltségvetés kiválóan mutatja meg, hogy mi az a teljesen jó egyensúly, ami az együttműködés, a szövetség és a tagállamok versenyében ölt testet”
– fogalmazott a Fidesz európai parlamenti képviselője.