eur:
410.9
usd:
392.19
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér

A paksi leszerelés is téma volt a parlamentben

A kormány szerint nem lesz szükség az áram árának növelésére a jelenleg üzemelő paksi atomerőművi blokkok másfél évtized múlva esedékes leszereléséhez. A kérdés az Országgyűlés ülésén vetődött fel.

Az LMP-s Csárdi Antal vetette fel a képviselői kérdések között az Országgyűlés plenáris ülésén, hogy miképp finanszírozná a kormány a paksi blokkok leszerelését, amit bő másfél évtized múlva meg kell kezdeni. Szerinte ugyanis erre nem gyűlik elegendő fedezet az áram árába épített "atomfillérekből", amiből 30 év alatt mintegy 280 milliárd forint gyűlt össze, mivel a tudományos akadémia e költséget ezermilliárd forintos nagyságrendűre becsülte.

„Pontosan milyen kivezetési menetrenddel számol a kormányzat, honnan lesz minderre pénz? Jelentősen megemelik-e az erőmű befizetéseit, vagyis az áram árát, vagy pedig megsértve magyar és uniós jogszabályokat, jogellenesen az adófizetőkre terhelik a költségeket, hogy a paksi atom árát továbbra is olcsónak hazudhassák?” - kérdezte az ellenzéki politikus.

Cseresnyés Péter, az Innovációs és Technológiai Minisztérium parlamenti államtitkára válaszában rámutatott, hogy az atomenergiáról szóló törvény szerint az viseli a nukleáris fűtőanyag leszerelésének költségét, akinek a tevékenysége által az keletkezik. Szintén e jogszabály értelmében a leszerelést és a radioaktív hulladék elhelyezését a Központi Nukleáris Pénzügyi Alap finanszírozza, amelynek minden évben fizet mindezért az atomerőmű, illetve annak üzemeltetője.

„A befizetés mértékét úgy kell megállapítani, hogy az teljes mértékben fedezze az atomerőmű teljes üzemideje alatt és a leszereléskor keletkező radioaktív hulladék végleges elhelyezésével, a kiégett üzemanyag átmeneti tárolásával és a nukleáris üzemanyag-ciklus lezárásával járó költségeket” - fejtette ki.

Emellett az államtitkár felhívta az ellenzéki képviselő figyelmét, hogy a Kiégett üzemanyag és radioaktív hulladék kezeléséről szóló nemzeti program nyilvános, e dokumentum tartalmazza a jelenleg üzemelő paksi blokkok leszerelési ütemét is.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×