eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 24. vasárnap Emma
Nyitókép: Pixabay

Az idei nyár nagyon furcsa volt - kiderül, miért

Rekordokat döntő hőség, erdőtüzek a skandináv országokban, hosszú kánikula Magyarországon: az időjárás változásának hátterében légkörfizikai változások állnak, amelyeket a globális felmelegedés erősít fel és valószínűleg gyakoribbá is válnak majd – mondta az InfoRádióban az Országos Meteorológiai Szolgálat éghajlati szakértője.

Globálisan szinten nagyon furcsa volt a nyár: Japánban földcsuszamlások, hatalmas áradások voltak, amelyek emberéleteket követeltek. Utána jött a tikkasztó hőhullám, rekord magas hőmérsékletekkel. Indiában a monszunesőzések miatt 400-an haltak meg. Görögországban is nagy hőség volt, júliusban erdőtűz pusztított, Nyugat-Európában - Skandináviában, Finnországban - pedig a szokásosnál jóval magasabb hőmérsékletek uralkodtak - mondta Lakatos Mónika, a az Országos Meteorológiai Szolgálat éghajlati szakértője.

Hasonlóan az előbb leírtakhoz Magyarországon is nagyon változatosan alakult a nyár: júniusban-júliusban inkább felhőszakadások tarkították az időjárást, augusztus pedig egy nagyon hosszan tartó hőségperiódust eredményezett.

Összességében a negyedik legmelegebb augusztust zártuk, Európában a legmelegebb volt és globálisan is a negyedik legmelegebb

- tette hozzá.

Mi állhat a háttérben?

Az egyik ok, hogy a sarkkör környékén nagy magasságban a földet körülölelő futóáramlás gyengülni látszik. Nyáron egyébként is gyengébb, de idén nyáron a szokásosnál jóval gyengébb volt. A másik ok, pedig hogy az felmelegedés következtében az Atlanti-térségben a tengerfelszín hőmérséklete a légkörrel való kölcsönhatás miatt tartósan megváltozik, ez azt jelenti, hogy

Európa térségében az időjárásban olyan áramlási rendszer alakul ki, ami a szokásostól eltérő időjárást eredményez

- világított rá Lakatos Mónika.

Mint mondta, idén nyáron a tartósan magas hőmérsékleteket eredményező anticiklonális helyzet aszállyal is párosult. A június-júliusi felhőszakadások hoztak ugyan csapadékot, de augusztusban már szinte országos aszály alakult ki.

A szokatlan időjárás összefügg a klímaváltozással - tolerálja a szervezetünk?

Az éghajlati szakértő szerint

a hőhullámok hatását fokozza a globális felmelegedés.

Hazai megfigyelések azt mutatják, hogy az 1971 és 2000 közötti időszakhoz képest megduplázódott a hőhullámos napok száma: amikor a napi középhőmérséklet 25 fok fölötti. A melegedés folytatódni fog - vélekedett Lakatos Mónika.

Az OMSZ munkatársa szerint a hőhullámok egyértelműen nagyobb kockázatot jelentenek, mivel korábban beköszöntenek, a meleg tovább tart.

"Ehhez a szervezet valamennyire alkalmazkodni fog, de a városi környezetben nagy problémát okozhat, ugyanis a burkolt felületek nagysága, és az átszellőzés gyengesége nem teszi lehetővé az éjszakai pihenést sem.

Trópusi éjszakákkal kell megküzdeni a nagy beépítettségű területeken,

a városi hősziget hatása miatt, ez azt jelenti, hogy 5-10 fokkal is melegebb lehet a város központjában, mint a külterületen" - figyelmeztetett az éghajlati szakértő.

A Magyar Tudományos Akadémia is írt a jelenségről. Az elemzést itt olvashatják.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Gyenesei Leila: új vezetéssel és más szemlélettel nagy lendületet kaphat az öttusa

Gyenesei Leila: új vezetéssel és más szemlélettel nagy lendületet kaphat az öttusa

Tizenkét év után lett újra magyar tagja a Nemzetközi Öttusa Szövetség elnökségének, miután Gyenesei Leilát beválasztották az irányító testületbe a tisztújító kongresszuson. A világbajnok öttusázó az InfoRádióban elmondta: a sportág népszerűbbé és jobban eladhatóbbá válhat azzal, hogy a lovaglás helyére bekerült az akadályverseny a számok közé.

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
Ki tudják-e gazdálkodni a cégek a béremelést? Megszólaltak a munkáltatók

Ki tudják-e gazdálkodni a cégek a béremelést? Megszólaltak a munkáltatók

A 3 éves bérmegállapodást egyszerre tartja ambiciózusnak és a munkavállalók szempontjából kompenzációnak a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége. A munkaadói oldal kigazdálkodhatónak tartja 2025-re az egyszámjegyű minimálbér- és garantált bérminimumemelést, de azt azért jelezték, hogy főleg a kisebb vállalkozásoknál igencsak sok cég szűnt meg az elmúlt 2 évben. Szerintük egyértelműen a kisebb vállalatok voltak ennek az időszaknak a vesztesei. A munkaadói oldalon úgy látják, hogy a magyar piac elsősorban a termelékenység növelésével tudná jobban megtartani a munkaerőt, nem pedig a jelentős minimálbéremeléssel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×