eur:
411.7
usd:
395.31
bux:
79551.8
2024. november 22. péntek Cecília

Csizmadia Ervin: elkerülhetetlen egy nagy ellenzéki párt létrehozása

Előbb helyzetértékelésre, majd egy pártok közötti hierarchia kialakítására volna szükség az ellenzék megújulásához - vélekedett Csizmadia Ervin, a Méltányosság Politikaelemző Központ igazgatója az InfoRádió Aréna című műsorában.

Először a helyzetük reális értékelésére lenne szükségük az ellenzéki pártoknak bármiféle innovációhoz - fogalmazott Csizmadia Ervin, a Méltányosság Politikaelemző Központ igazgatója.

"Az első feladat, hogy valami belső hierarchiát kellene találniuk az ellenzéki pártoknak, ami pokoli nehéz lesz, mert ahány párt, annyi vezető személyiség,

ki a fene akarná átadni a vezető szerepet másnak?

Nem beszélve arról, hogy aki vezető karakter lenne - mondjuk Gyurcsány Ferenc -, annak meg a társadalmi, közéleti, politikai megítélése borzasztóan alacsony" - hangsúlyozta az elemző. Ebben a széttagolt helyzetben Csizmadia Ervin szerint nincs remény az ellenzéki pártok előrelépésére.

Az ellenzék megújulási lehetőségei

A Méltányosság igazgatója szerint egy vagy két nagy ellenzéki pártot kellene kitalálni.

"A Jobbik beillesztése mindig egy problematikus dolog volt, ámbár

a mai Jobbik - most, hogy a pártszakadás megtörtént - elég közel van a balliberális oldal mondanivalójához.

Szervezetileg egy nagy párt létrehozatala előbb-utóbb elkerülhetetlen lesz" - vélekedett Csizmadia Ervin.

Persze várhatnak is az ellenzéki pártok, ám ezzel csak megerősítik a Fidesz kormánypárti szerepét – tette hozzá Csizmadia Ervin. Emellett a politikai elemző úgy látja, hogy e pártok rossz irányban is keresik megújulásuk lehetőségét.

"Mi is az ő elemzésük? Hogy itt diktatúra, autokrácia van. Ha autokrácia van, akkor nem lehet normális módon az ellenzéki szerepet gyakorolni, mert az ellenzéki szerep demokratikus körülmények között létezik.

Nem jó helyzetértékelés, hogy a társadalmi ellenállás felé visszük el a dolgot, ugyanis a társadalmi ellenállásban az ellenzéki pártok is kikerülhetnek a margóra"

- jegyezte meg Csizmadia Ervin, és rámutatott, hogy az ellenzéki pártok a tekintetben sem jutottak előrébb, hogy megértsék, milyen folyamatok zajlanak a társadalomban.

Orbán Viktor külpolitikai erőtérben

Nem indultak el új folyamatok a politikában a választások után, ám két trend felerősödött. Belpolitikai értelemben új, hogy van egy a hatalmából kimozdíthatatlan nagy kormánypárt és vele szemben sok szétaprózott ellenzéki párt. Egy olyan pártrendszer alakult ki, amilyenre 1990 óta nem volt példa. Külpolitikai értelemben pedig az a trend, hogy

a magyar kormány egyre inkább európai tényezőként próbál felbukkanni

- fogalmazott Csizmadia Ervin. A miniszterelnök 2030-ig tervezett kormányzásáról szóló kijelentésekkel azonban az elemző vigyázna.

"Bármikor bármilyen fejlemény történhet a nemzetközi politikában. Egy külföldi baloldali tanácsadó arról írt, ha Orbán Viktor bukik, akkor az az egész politikai szcéna, amit az »orbánizmus« jelent európai szinten, megbukhat rövid távon belül" - vázolta fel az elemző.

A magyar kormányfő ugyanis az elmúlt hónapokban látható módon a belpolitikaiból a külpolitikai erőtérbe lépett, megerősítette pozícióját európai politikai tényezőként - tette hozzá Csizmadia Ervin.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Bár csütörtök reggel még arról szólak a jelentések, hogy Oroszország - a történelem során először - interkontinentális ballisztikus rakétával (ICBM) támadta meg Ukrajnát, mostanra az amerikai forgatókönyv vált valószínűbbé: Vlagyimir Putyin orosz elnök bejelentette, hogy egy Oresnyik közepes hatótávolságú ballisztikus rakétával támadták Ukrajnát. Az is kiderült, hogy a rakéta indítása előtt harminc perccel Moszkva értesítette Washingtont, bár erre a lépésre a nemzetközi egyezmények szerint (melyekből egyébként a Kreml kilépett) csak ICBM-ek esetén lett volna szükség. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 22. 20:53
×
×
×
×