Jelentősen nőtt a súlyos következményekkel, illetve halálos áldozattal járó vízi balesetek száma az elmúlt években. A rendőrség, a vízi mentők, a meteorológiai szolgálat és a mentőszolgálat együttesen vizsgálta ezeket az eseteket, és arra jutottak a szakemberek, hogy van néhány olyan tényező, amely együtt vagy külön külön, de midegyiknél közrejátszott - mondta az InfoRádiónak Jarmik Péter, a Balatoni Fejlesztési Tanács közbiztonsági tanácsának elnöke.
Ilyen az önismeret hiánya, a felelőtlen magatartás és a környezeti tényezők ismeretének hiánya.
A Mentőöv program a megelőzésre összpontosít. Szeretnék tudatosítani a vízpartok közönségében, hogy ismerniük kell a vizet, a saját korlátaikat, és felelősen kell viselkedniük. Tudniuk kell, hogyan előzhetik meg a baleseteket.
A tavalyi vízi halálesetek fele egyébként valójában nem vízbefulladás volt, hanem egészségügyi okokból következett be, alapvetően idős, beteg embereknél. A tragédiák okai közül a második leggyakoribb, hogy felhevült testtel ugranak bele a vízbe, esetleg bódultan vagy úszástudás nélkül, de a többi balesetnél is tetten érhető az egyéni felelősség.
Öt balatoni településen, Siófok, Keszthely, Balatonfüred, Balatonfenyves és Révfülöp strandjain fogják tesztelni a Mentőöv elemeit.
Ezeken a helyeken például a strandlépcsőket olyan táblákkal látják el, amely megmutatja, milyen a meder jellege a mélyvízig. A táblák sorszámot kapnak, ha valaki segítséget kér, elég, ha ezt a számot bemondja, azonnal a helyszínre tudják iránytani a mentőhajókat vagy a mentőket. E mellett mentőeszközt kapnak a vízibiciklik és mentőmellényekkel látják el a kölcsönzőket.
A vízi mentők megkezdték az óvodás és kisiskolás, valamint a sportoló, vitorlázó gyerekek oktatását. Lesznek szórólapok. vízbiztonsági rendezvények, flashmobok, de a hagyományos tájékoztatási formák mellett a fiatalabbaknak vonzóbb, korszerűbb mobilapplikációs lehetőségeket is kihasználják a kampányban.