eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 23. szombat Kelemen, Klementina

Balatoni témával ünnepel az Összkép

Hároméves az Összkép. A HÉTFA Kutatóintézet magazinja történetekkel és elemzésekkel mutatja be a mindennapok rutinja mögötti izgalmas okokat és következményeket. A születésnap alkalmából most kerekasztal-beszélgetést rendeznek a Balatonról.

„Három éve indultunk, hetente egy elemzést közlünk,

olyan témákkal próbálunk foglalkozni, amik a mindennapi életet határozzák meg, a társadalom és a gazdaság mélyebb összefüggéseire mutatnak rá”

– mondta InfoRádiónak Szepesi Balázs, az Összkép magazin főszerkesztője. Hozzátette: próbálnak higgadt, elemző hangon megszólalni Magyarországon, bár – úgy látják – ehhez több bátorság kell, mint más hangnemhez.

„Nagyon lelkes a fogadtatás az értelmiségi körökben, olyan emberek olvassák lelkesen a cikkeinket, akik valószínűleg egymással nem is nagyon tudnának vitatkozni” – fogalmazott a főszerkesztő, aki szerint azért hiánypótló az Összkép, mert lehetővé teszi, hogy magukról a jelenségekről vitázhassanak és rántsák le a „szokásos, mindennapos tapaszokat”.

Munkájuk során a HÉTFA Kutatóintézet tudását és elemző apparátusát veszik igénybe, a cikkírók elsősorban elemzők, és nem újságírók – árulta el Szepesi Balázs. „Nekünk inkább az volt a nehéz, hogy azt tanuljuk meg, hogy hogyan tudunk olvasmányosan, színesen írni a mindennapi dolgokról” – emelte ki. A főszerkesztő szerint

nagyon komoly intellektuális bátorságra van szükség ahhoz, hogy bizonyos témákról olyan véleményt mondjanak, mely eltér a hétköznapi gondolkodástól.

A magazin indulásakor készítettek egy sorozatot 25 éve címmel, mely arra kereste a választ, hogy jobban élünk-e, mint rendszerváltás előtt. Az eredmény szerint sokkal jobban élünk, mint a '80-as években, de ez már mindenkinek kevés. Nagy visszhangot kapott az az elemzésük, mely azt a kérdést boncolgatta, hogy a magyar munkavállalók miért keresnek negyedannyit, mint a németek. Rámutattak, hogy nem csak termelékenységi különbségről van szó, hanem arról is, hogy a magyar gazdasági szereplők érdekérvényesítő képessége gyengébb mint a németeknél. A mohácsi vereségről másképpen című írásukkal pedig azt bizonyították, hogy nem a gyenge kezű Jagellók és a magyar államháztartás összeomlása okozta a tragédiát.

„A Balaton mindenkié”

– indokolta a születésnapi témaválasztást Szepesi Balázs. Mégsem tudjuk, hogy is működik, kik élnek ott, milyen konfliktusok jellemzik, mi a története hazánk legnagyobb tavának. „A Balaton példája az, amin keresztül az Összkép jól meg tudja mutatni, hogy nem csak a felszín az érdekes, hanem az is, ami mélyebben a vízben bújik meg” – fogalmazott a főszerkesztő.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
Szépen zárt Amerika

Szépen zárt Amerika

Felemás hangulatban telt a kereskedés ma reggel Ázsiában, ezt követően pedig emelkedéssel indult a nap Európában, a vártnál gyengébb BMI-adatok hatására azonban gyorsan lefordultak a vezető részvényindexek, délutánra azonban ismét a vevők vették át az irányítást. Az aranynak eközben 2023 októbere óta a mostani lehet a legerősebb hete, mivel a piaci szereplőket aggasztja az ukrajnai háború eszkalációjának veszélye. Érdemes eközben a bitcoinra is figyelni, az árfolyam már közelíti a 100 000 dolláros szintet.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 22. 20:53
×
×
×
×