eur:
411.28
usd:
395.09
bux:
0
2024. december 27. péntek János
Nyitókép: Pixabay

Pánik a városi vadkacsáknál: itt az angyalszárny betegség

Nemcsak felesleges, hanem káros is etetni a városba költözött vadkacsákat - hívta fel a figyelmet Orbán Zoltán, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület munkatársa.

Orbán Zoltán, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület munkatársa az InfoRádióban elmondta, a vadkacsa - más néven tőkésréce - a leggyakrabb vízi madárfaj amely a lakott területeken is él.

"Elképesztő sebességgel és mértékben képes háziasodni. Ahol elkezdik őket etetni, ott nagyon gyorsan, nagy számban tűnhetnek fel, és felhagynak a természetes, sokszor a normális viselkedéssel is"

- hangsúlyozta Orbán Zoltán.

Gazdagrétre is beköltözött egy vadkacsa pár, akiket a helyiek el is neveztek Lenke néninek és Taki bácsinak, s persze az emberek etetik őket, leginkább kenyérbéllel. Ez viszont nem tesz jót a madaraknak, mert szükségtelen, és rendkívül komoly egészségkárosodást okoz - mondta a szakértő.

Az egyoldalú kenyérdiéta neve angyalszárny betegség. Az ilyen madarak részben vagy teljesen röpképtelenné válnak, és kiszolgáltatottak lesznek

- mondta Orbán Zoltán. Azok a madarak, akik így kapnak enni, szinte biztos, hogy valamelyik környező lapos tetőn vagy erkélyen fognak költeni, ahonnan a fiókák, ha nem tudnak lejutni, éhen pusztulnak. A legjobb tehát, ha nem etetjük a madarakat.

Vadkacsapár egy gazdagréti iskola előtt.
Vadkacsapár egy gazdagréti iskola előtt. (Fotó: Sánta András)

"Ha etetjük a kacsákat, akkor ők is az egyszerűbb utat fogják választani, ami a kárukra válik.

Nem kell attól félnünk, ha nem etetjük tovább a kacsákat, éhen halnak, hiszen szárazföldön is legelésző életmódot folytató madarak. Ha nem kapnának több táplálékot, akkor arrébb mennének, elrepülnének, és visszatérnének a normális természetes életmódjukhoz, és nem az embernek kiszolgáltatott bazári majomként élnék az életüket" - emelte ki Orbán Balázs.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Cserhalmi György: „Nem vagyok hajlandó rosszul lenni!”

Cserhalmi György: „Nem vagyok hajlandó rosszul lenni!”

A magyar színház- és filmművészet megkerülhetetlen alakja, és bár mostanában csak ritkán tűnik fel a vásznon, de mégis jelen van. Azt mondja, akik kíváncsiak rá, megtalálják, de tanítani nem akar, csak beszélgetni. Cserhalmi György szerint egy időtálló alkotás és a szakmai párbeszéd legfőbb építőköve egyaránt a kölcsönös bizalom. Úgy véli, a színművészeknek a színház az anyukájuk, a film pedig a mostoha papájuk, aki „hol kedves, hol nem”.
VIDEÓ
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×