eur:
408.88
usd:
374.25
bux:
74343.85
2024. november 6. szerda Lénárd
Egy állatorvos lépfene elleni oltóanyagot ad be egy szarvasmarhának a Nagykörűi Haladás Zrt. telepén 2013. szeptember 18-án. A mintegy hétszázas állatlétszámú tejelő szarvasmarha telepen azért végeztek megelőző immunizálás, mert a közeli Jászladányon egy birkaállományban lépfenét (antrax) mutattak ki.
Nyitókép: Bugány János

Hatvan év után fertőzött ismét a lépfene Szentesen

Valószínűleg egy 60 évvel ezelőtt elhullott állat okozhatta egy szentesi juh lépfene-megbetegedését. A baktérium emberre is veszélyes, a A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) szakemberei ugyanakkor már megkezdték az állomány többi állatának gyógykezelését.

A Nébih laboratóriuma megerősítette, hogy lépfene okozott hirtelen elhullást egy szentesi juhállományban március végén, valószínűleg a belvíz hozhatta felszínre a lépfene spóráit.

"Csaknem négyszáz juhot egy belvizes területen hajtották ki legelni minden nap, és nagy valószínűséggel ott fertőződhetett meg az elhullott állat.

A helyiek szerint ezen a területen már 60-65 évvel ezelőtt előfordult lépfene megbetegedés, és ezen a területen ásták el a fertőzött állatot.

Nagy valószínűség szerint ennek a spórái most a belvízzel kerültek a talaj felszínére" - mondta az InfoRádióban Nemes Imre, a Nébih élelmiszer-biztonsági és állat-egészségügyi elnökhelyettese.

A lépfene-baktérium oxigén jelenlétében spórás alakot vesz fel, és hihetetlenül ellenálló,

egyes tudományos leírások szerint akár száz évig is kimutatható,

sőt egyiptomi múmiákon is találtak már lépfene baktériumot - tájékoztatott Nemes Imre.

A lépfene (más néven anthrax) akut, néhány formájában magas halálozási aránnyal járó fertőző megbetegedés. A betegséget okozó talajlakó baktérium világszerte előfordul. A betegség leggyakrabban a háziasított, különösen a legelőn tartott kérődzőket (szarvasmarha, juh, kecske) veszélyezteti.

A lépfene ritkán az embert is megfertőzi (zoonózis), ha érintkezésbe kerül a beteg állattal, annak szövetével vagy a lépfene spóráival.

Az állategészségügyi hatóság elrendelte az állomány juhhodályban tartását, és megtiltotta a legelőre kijárást. Megkezdték az állatok gyógykezelését, és utána vakcinázzák őket, amely féléves védettséget jelent a betegség ellen.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.06. szerda, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont Amerika Kutatóintézetének tudományos munkatársa
Amerikai elnökválasztás 2024: érkeznek az eredmények, az exit poll már befutott

Amerikai elnökválasztás 2024: érkeznek az eredmények, az exit poll már befutott

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A küzdelem rendkívül szorosnak ígérkezik, a felmérésekben fej-fej mellett álltak a jelöltek, hamarosan azonban tisztábban fogunk látni, hiszen elkezdődött az első eredmények áramlása. Egy óra múlva számos kulcsfontosságú államban zárulnak az urnák, Georgiából pedig hamar befuthatnak az első adatok. Ideális esetben holnap reggelre már sejthetjük, ki lesz a következő elnök, de nem teljesen kizárható, hogy ismét kell néhány napot várnunk. A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×