Zárónyilatkozat elfogadásával ért véget a 8. Tudomány Világfóruma (World Science Forum) Jordániában. A tudósok, akadémikusok, tudományos kérdésekkel foglalkozó diplomaták, politikusok és üzletemberek fórumát immár nyolcadjára szervezte meg hét nemzetközi partnerrel – köztük az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezetével – közösen a Magyar Tudományos Akadémia.
Lovász László, az MTA elnöke az InfoRádió Szigma – A holnap világa című műsorának elmondta: vannak világproblémák – például éghajlatváltozás, vízhiány –, amelyeket a tudománynak meg kell oldania, különben ez elkerülhetetlenül válságokhoz, háborúkhoz, népvándorláshoz vezet. Ezekre
a tudomány tudhat bizonyos mértékig megoldásokat, de nem egyedül
– tette hozzá.
A tudomány azzal is hozzájárulhat a világ békéjéhez, hogy a tudósok egy közös cél érdekében hajlandók félretenni a vallási, ideológiai vagy politikai ellenszenvet és ellentéteket. Sok példa van együttműködésre, például Jordánia és Izrael is részt vesz közös kutatásokban – fejtette ki.
Lovász László kiemelte: Magyarországot úgy idézték a fórumon, mint az egyik legfontosabb résztvevőjét a nemzetközi tudománypolitikának. Sokan megköszönték, hogy az MTA létrehozta és fenntartja ezt a sorozatot. 2019-ben ismét Budapest ad helyszínt az eseménynek.
Az MTA honlapján további részleteket olvashatnak a világfórumon történtekről.
A MTA-elnökkel készült interjút teljes terjedelmében meghallgathatják kedden este 7 órakor a Szigma – A holnap világa című műsorában.