eur:
408.06
usd:
375.13
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Szeretnék, de nehezen megy a családalapítás az egyetemistáknak

Szeretnék, de nehezen megy a családalapítás az egyetemistáknak

A magyar egyetemisták családközpontúak, a legtöbben 2 vagy 3 gyermeket szeretnének vállalni, 2,5 körükben a kívánt gyermekek száma - derült ki a Három Királyfi, Három Királylány Mozgalom országos, reprezentatív felméréséből, amit az Emberi Erőforrások Minisztériumának támogatásával készítettek.

A Három Királyfi, Három Királylány Mozgalom kezdeményezésében végzett kutatás azt vizsgálta, hogy egyetemisták hogyan gondolkodnak a családi élet és a karrier összeegyeztethetőségéről – mondta a szervezet felsőoktatási munkacsoportjának vezetője.

"11 egyetemet kerestünk fel, ahol összesen 1502 hallgató válaszolta meg a kérdéseinket. Alapvetően családközpontúnak mutatkoztak; több mint 90 százalékuk úgy nyilatkozott, mindenképpen szeretne megházasodni. 45 százalékuk azt mondta, először házasságot tervez, a biztosan házasodók másik fele együttélés után menne oltár elé.”

Engler Ágnes hangsúlyozta, a gyermekvállalásról is pozitív kép alakult ki, a hallgatók csupán 5 százaléka válaszolta, hogy tudatosan nem szeretne gyereket, a többiek két-három gyermekben gondolkodnak.

„Ez jóval több, mint amennyi gyermek ma Magyarországon megszületik.”

A kutatásvezető elmondta, megkérdezték azt is, hogy az egyetemi évek alatt is vállalnának-e gyereket a hallgatók, a válaszadók többsége ugyan 25-30 éves koruk közé teszik az első gyermekük megszületését, az egyetem alatt szívesen családot alapítók aránya csupán 2 százalékos volt.

„A női hallgatók kicsit korábbra, a férfiak későbbre (30-35 év közé) teszik az első gyermekük megszületését.”

A hallgatók többsége problémásnak találja a párkapcsolat kialakítását és a stabil párkapcsolat fenntartását, ami egyik oka lehet a családalapítás időbeli kitolódásának – tette hozzá Engler Ágnes.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×