eur:
411.2
usd:
392.57
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Handó Tünde: bíró nem lehet párttag

Handó Tünde: bíró nem lehet párttag

Az Országos Bírósági Hivatal elnöke visszautasította a közigazgatási bíráskodással kapcsolatos kritikákat.

A Magyar Időknek nyilatkozva utasította vissza Handó Tünde, az Országos Bírósági Hivatal elnöke, azt a felvetést, hogy asszisztálásával a kormány egy fideszes káderekből álló pártbíróságot hozna létre a közigazgatási bíróságokkal. Mint mondta: a rendszerváltás óta

bíró nem lehet tagja pártnak,

a bírókkal szemben alapvető elvárás, hogy függetlenül és pártatlanul döntsenek minden ügyben, akik pedig ezt megszegik, akár az állásukat is elveszíthetik.

Arról, hogy januártól a közigazgatási és munkaügyi bíráskodás kereteinek változása miatt novemberig csaknem kétszáz közigazgatási ügyszakos bírót kell kinevezni és az ehhez kialakított pontrendszer értelmében a köztisztviselői karból is érkezhetnek pályázók Handó Tünde úgy fogalmazott:

szó sincs arról, hogy laikusok kerülnének be bíróként a rendszerbe és hasznos tapasztalattal gazdagíthatják a közigazgatási és munkaügyi bíróságokat a kívülről érkező új bírák,

akikkel szemben szintén alapvető elvárás, hogy függetlenül és pártatlanul döntsenek minden ügyben.

A közigazgatási bíróságok intézményét már az azóta elfogadott jogszabályok parlamenti vitájában is kritizálták az ellenzéki pártok, majd idén nyáron akkor vált ismét a közbeszéd témájává az ügy, mikor a 444.hu megírta, hogy egy kiszivárgott igazságügyi minisztérium javaslat értelmében megváltoztatnák a bírók kiválasztására vonatkozó előírásokat és az új pontrendszerben egy Fideszhez lojális minisztériumi alkalmazott könnyebben kaphatna bírói kinevezést, mint egy bírósági titkár.

A tárca a cikkre közleményben reagált, amely alapján az Igazságügy Minisztérium fontosnak tartja, hogy egy közigazgatási bírói álláshelyre egyenlő eséllyel pályázhassanak a bíróságokról és a közigazgatásból jelentkezők, a pályázatok elbírálásakor pedig elsődleges jelentőségűek legyenek a szakmai követelmények.

A Jobbik erre augusztus elején jelezte, hogy alaptörvény-ellenesnek tartja, hogy a kormány a sarkalatos törvényt megkerülve, rendeletben készül módosítani a közigazgatási bírók kinevezésének szabályain. Trócsányi László igazságügy miniszter a Figyelőben megjelent írásában hangsúlyozta, hogy a kinevezési pontrendszer a közigazgatásban töltött joggyakorlatot és a közigazgatás-tudományban való jártasságot is megfelelően honorálja, ellentétben a jelenlegi rendszerrel. Az pedig sértő az egész magyar köztisztviselői karra nézve, hogy a közigazgatásból érkezők nem lehetnek függetlenek – tette hozzá a tárcavezető.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×