eur:
412.36
usd:
396.25
bux:
79492.85
2024. december 23. hétfő Viktória
Friss jelentés: irgalmatlan sok pénzt visz az állam

Friss jelentés: irgalmatlan sok pénzt visz az állam

A hazai jövedelmek közel fele az államkincstárt gazdagítja és a családi kedvezmények területén is rosszul állunk a régióhoz képest, ez derül az OECD jelentéséből - írja a Magyar Nemzet.

Továbbra is dobogós Magyarország az egy munkavállalóra jutó adók és járulékok mértékét tekintve a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) országainak mezőnyében.

A szervezet nemrég kiadott, 2016-os számokra támaszkodó összesítése szerint

hazánkban – családi kedvezmények nélkül – a bruttó fizetések 48,2 százaléka landol az államnál.

Ennél magasabb adók csak Belgiumban (54 százalék) és Németországban (49,4 százalék) vannak.

A régiós országok közül Csehország áll hozzánk a legközelebb – a teljes listán a nyolcadik helyen – átlagosan 43 százalékos adó- és járulékfizetési szinttel, míg Szlovákia a tizenkettedik, 41,5 százalékkal, Lengyelország pedig a huszonharmadik, 35,8 százalékos adóékkel.

A legalacsonyabb, a bruttó jövedelem 21,8 százalékát kitevő kötelezettséggel Svájcban kell számolni Európában, míg az uniós tagországok között Írországban a legkisebb, 27,1 százalékos az adóék - írja a Magyar Nemzet.

Két gyerekkel picit jobb a helyzet

A családi adókedvezményeket tekintve hazánk esetében valamelyest kedvezőbb a kép: ahol a szülők házasok és legalább két gyermekük van, keresetük 33,7 százaléka megy az államnak.

Ezzel az eredménnyel a tizenegyedik helyen áll hazánk, ám a 26 százalékos OECD-átlagtól így is jócskán elmaradunk.

Cseh-, Lengyelország és Szlovákia e téren három-hat százalékponttal áll jobban Magyarországnál.

Más összegek

 Az OECD nemcsak százalékosan, hanem összegszerűen is vizsgálja a kiadásokat: míg egy németországi, svájci vagy belgiumi munkavállaló után 74 ezer dollár (18,9 millió forint) körüli összeg folyt be 2016-ban az államkasszába, addig a visegrádi országokban ennek kevesebb mint fele: Magyarországon 32 930 dollár (8,4 millió forint), Csehországban 34 700, Szlovákiában alig 30 ezer, míg Lengyelországban 31 930 dollár volt az átlagos jövedelmek után fizetendő összeg.

Az OECD-átlag az adóéket illetően 36 százalék, azaz ötvenezer dollár évente.

Címlapról ajánljuk

Hogyan tovább Magdeburg után? Új törvényt, újfajta megfigyelést szeretne a belügyminiszter

A gyász ellenére az élet megy tovább. Olyannyira, hogy a péntek esti szörnyű terrortámadás után szerte az országban továbbra is nyitva tartanak a karácsonyi vásárok. A hangulat azonban jó ideig aligha lesz olyan, mint az öt halálos áldozatot és több mint 200 sérültet követelő gázolásos merénylet előtt volt.
VIDEÓ
Megvan az új kormány, de a politikai káosz megmaradhat Franciaországban

Megvan az új kormány, de a politikai káosz megmaradhat Franciaországban

A francia kormány új összetételét hétfőn jelentették be, miután Francois Bayrou miniszterelnök közel tíz napig dolgozott a kabinet összeállításán. Az új kormány tagjai között több korábbi miniszter és magas rangú köztisztviselő is helyet kapott. A miniszterelnök reményei szerint az új kabinet képes lesz felügyelni a 2025-ös költségvetés elfogadását és elkerülni az ország válságának további mélyülését – írja a Reuters.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. december 23. 19:06
×
×
×
×