A levélben az mfor.hu információi szerint a kormányfő arról tájékoztatja a Magyar Köztisztviselők, Közalkalmazottak és Közszolgálatban Dolgozók Szakszervezetét (MKKSZ), hogy a kapcsolattartással Kovács Zoltán területi közigazgatásért felelős államtitkárt bízta meg.
Az MKKSZ július 17-re, hétfőre időzíti a munkabeszüntetést, ha a kormány nem teljesíti a bérköveteléseiket, hogy
a bérek három év alatt 50 százalékkal emelkedjenek.
A szakszervezet szerint több mint 260 ezer ember dolgozik a közszolgálatban, akiknek a nettó keresete nem emelkedett idén. Jó részüknél ráadásul 2008 óta ez a helyzet. A fizetések javulását ígérő életpályaprogram indulását pedig késlelteti a kormány, 2018 elejéhez képest egy évvel később kerülhet erre sor.
Mivel az érdekképviselet tárgyalási kezdeményezései eredménytelenek voltak, utolsó eszközként meghirdették a sztrájkot, amihez kezdettől fogva csatlakoztak a Magyar Államkincstár dolgozói. Erre azt mondta Lázár János az egyik kormányinfón, hogy "minisztériumban nincs sztrájk, és nem lesz béremelés sem", illetve "jól gondolja meg a szakszervezet, hogy sztrájkol-e".
Az MKKSZ levelet írt a miniszterelnöknek, a segítségét kérve.
A levelet elküldték Lázár Jánosnak, valamint Varga Mihály nemzetgazdasági miniszternek és Pintér Sándor belügyminiszternek is. Válasz végül a kormányfőtől jött. Az MKKSZ-nél úgy látják, valami megmozdult, biztató jelek vannak arra, hogy a kormány késznek mutatkozik a tárgyalásra.
Egyrészt az egyik központi közigazgatási területet érintően egy konkrét bérajánlat fogalmazódott meg, másrészt a tervezettnél hamarabb, július 14-ére összehívják a Közszolgálati Érdekegyeztető Fórumot. Vagyis a tervezett sztrájk előtti péntekre. Az MKKSZ konkrét törvénytervezettel készül az érdekegyeztető fórum ülésére, és nem áll le a sztrájk előkészítésével, ha július 17-ig nem születik értékelhető megállapodás, akkor két órára felfüggesztik a munkát.