eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 23. szombat Kelemen, Klementina

Több magyar harcolhat az Iszlám Állam ellen

Meghosszabbítja és növeli hozzájárulását az Iszlám Állam nevű terrorszervezet elleni nemzetközi koalícióban Magyarország.

Bár az összes ellenzéki frakció elutasította, három független képviselő – az Együtt két politikusa, Szelényi Zsuzsanna és Szabó Szabolcs, valamint a liberális Fodor Gábor – szavazatával már megszerezték az Iszlám Állam nevű terrorszervezet elleni magyar szerepvállalás kibővítéséhez szükséges kétharmados támogatást a kormánypártok a Házban.

„Meghosszabbítjuk a mandátumot, és 50 fővel növeljük is a magyar katonai küldöttség létszámát” - mondta Kósa Lajos, a Fidesz frakcióvezetője.

Így már egy legfeljebb 200 - váltási időszakban 400 – fős katonai kontingenst állomásoztathat Magyarország az Iraki Köztársaság területén, amely

katonai segítségnyújtási és tanácsadási, valamint őrző-védő és csapatkísérő feladatokat lát el

2019. december 31-ig.

A külügyi tárca vezetőjének e témáról is tartott napirend előtti felszólalására reagálva röviddel a döntés előtt Harangozó Tamás a szocialisták részéről bizonytalan hátterűnek nevezte a kormány döntését, és nem támogatta a szerepvállalás meghosszabbítását.

„A bizottsági ülésünkön világossá vált, hogy a Honvédelmi Minisztériumnak fogalma sincs, hogy miért megyünk ki, hányan megyünk pontosan, miért, mennyiből, kinek a felkérésére, ezért ilyen bizonytalan helyzetben a döntés felelősségében nem tudunk önökkel osztozni” - fejtette ki.

Gyöngyösi Márton, a Jobbik képviselője egyetértett a kormánypárti politikusokkal, hogy az Iszlám Állam veszélyt jelent, ám a magyar szerepvállalás megerősítésének szükségességében nem.

„Ez egy cinikus és álságos nagyhatalmi politika, színjáték, amelyben mi nem kockáztathatjuk a magyar emberek életét. Katonailag oldják meg a problémát azok, akik okozták, Magyarországnak az a feladata, hogy humanitárius segítségnyújtásban, egy nemzetközi összefogásban részt vállaljon” - vélekedett.

Hadházy Ákos, az LMP képviselője úgy vélte, hogy NATO-felhatalmazás nélkül nem támogatható a szerepvállalás.

„Az önök diplomáciai renoméját teljesen lerombolták, nyilvánvaló, hogy kompenzálni akarnak egy ilyen javaslattal” - emelte ki.

Magyarország az Egyesült Államok felkérésére - az Országgyűlés akkori döntése nyomán - 2015-ben csatlakozott az Iszlám Állam elleni nemzetközi misszióhoz.

Címlapról ajánljuk
Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
Szépen zárt Amerika

Szépen zárt Amerika

Felemás hangulatban telt a kereskedés ma reggel Ázsiában, ezt követően pedig emelkedéssel indult a nap Európában, a vártnál gyengébb BMI-adatok hatására azonban gyorsan lefordultak a vezető részvényindexek, délutánra azonban ismét a vevők vették át az irányítást. Az aranynak eközben 2023 októbere óta a mostani lehet a legerősebb hete, mivel a piaci szereplőket aggasztja az ukrajnai háború eszkalációjának veszélye. Érdemes eközben a bitcoinra is figyelni, az árfolyam már közelíti a 100 000 dolláros szintet.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 22. 20:53
×
×
×
×