Az első, ami megfogja a vendégeket, az, hogy hogyan néz ki a fagylalt, utána pedig a fagylalt állaga és íze a fontos – véli Pataki Ádám cukrászmester.
Az érdi Pataki cukrászda vezetője szerint a fagylalt egy nagyon összetett cukrászati termék, amiben a fehérjék, cukrok és zsírok abszolút tökéletes arányban vannak benne.
„Minél több a cukor egy fagylaltban, annál olvadékonyabb, és akkor jó egy fagylalt állaga, ha kellemesen krémes” - mondta.
A cukrászmester úgy véli, a fagylaltkészítők vállát felelősség nyomja, éppen ezért semmilyen színezéket nem használnak az eperfagylaltjuk elkészítéséhez.
Pataki Ádám szerint a hazai cukrászok eléggé kísérletezőkedvűek, de
egy fagylaltos üzletben az határozza meg a többi fagylaltnak is a minőségét, hogy a négy alapíz – a csoki, vanília, eper, citrom – korrekt ízeket tartalmaz.
A cukrászmester elmondta, hogy aAgyümölcsfagyik alapvetően vízzel, az egyéb fagylaltok pedig tejjel készülnek.
„Manapság nagyon sok élelmiszer-intoleranciával rendelkező vendég van. A gyümölcsfagylaltok nem tartalmaznak semmifajta laktóz vagy glutén összetevőt, csak gyümölcsből, cukorból és vízből készülnek. Míg a jó minőségű tejes fagylaltokat tejből főzik” - részletezte.
„A fagylalt úgy készül, hogy a fagylaltot felfőzzük 82-85 fokra, itt másfél-két percig pasztörizáljuk, majd egy gyors hűtési módszerrel 5 fok alá hűtjük. Egy napig a hűtőkamrában érleljük, és másnap fagyasztjuk a fagyasztógépben” - ismertette az érdi Pataki Cukrászda vezetője.
Hozzátette:
a klasszikus ízek mellett a vendégek kedvelik a különböző desszertek fagylaltváltozatait, a túró rudi, a gyümölcsrizs, a csokis keksz vagy az almás pite ízű fagyikat.
Árnyas gesztenyefa alatt a Balaton partján
A Szigligeti fagyizó még alig egy évtizede működik, de már nagy hírnévre tett szert a Balaton körül. Szájról-szájra terjed a híre, hogy aki jó fagylaltra vágyik, az tegyen kitérőt az északi part e festői településére. A természetes, jórészt a környéken termett alapanyagokból készült, ízletes, színes fagylaltok mellett
maga a fagyizó fekvése, a balatoni kilátás, a 100 éves épület és az udvaron álló hatalmas gesztenyefa is összetett gasztroélményt kínál a látogatónak.
Egyszer adódott a lehetőség, hogy megpályázzunk a vár alatt lévő épületben egy kis kávézót, amit egy kicsit személyesebbé szerettünk volna tenni, így jött a fagylalt – mesélte a kezdeteket Németh Zoltán, a Várkávézó, szigligeti fagyizó tulajdonosa.
„Első körben még vásároltuk a fagylaltot, kellett néhány év, míg anyagilag elértünk odáig, hogy használt gépeket vettünk, amivel el tudtuk kezdeni a fagylaltkészítést” - folytatta.
Elmesélt, hogy kezdetben úgy gondolta, az a jó fagylalt, ami jó magasra fel van púpozva, meg van szórva gyümölcsökkel és jó rikító színe van.
„Amikor viszont Olaszországban fagylaltokat kóstoltunk, észrevettük, hogy ugyan a turisták által frekventált helyeken valóban ez volt a jellemző, de
érdekes módon az olaszok nem ezeket a fagyikat ették. Ők kis eldugott utcácskákban lévő fagyizókban vettek fagyit, ahol a pasztell színű fagyit nem púpozták fel,
és semmi extra nem volt rajtuk. Amikor belekóstoltunk, ezeknek egészen más ízük volt, mint azoknak, amiket előtte kóstoltunk” - mesélte a szigligeti fagyizó tulajdonosa.
„Innen indultunk, ezt jártuk körbe és járjuk körbe még most is, mert az ember örökké tanul, és mindig mennie kell, fejleszteni és tanulni” - véli Németh Zoltán, aki elmesélte, hogy semmilyen cukrász előképezettsége nem volt, amikor a fagylaltkészítésbe belekezdett.
„Amikor olasz fagylaltmesterekkel beszéltem, azt mondták, jó is, hogy nem rontott el senki, mert így azt fogom megtanulni, hogy hogyan kell igazán finom fagylaltot készíteni” - mesélte a Várkávézó, szigligeti fagyizó tulajdonosa.
Túlzásba azért nem érdemes vinni
Megfájdulhat a torkunk a hideg fagyitól, ezért érdemes itt is a fokozatosság elvét betartani – hívta fel a figyelmet Noszek László fül-orr-gégész. Bizonyos helyzetekben azonban jótékony hatása is lehet a hideg desszertnek – tette hozzá a Szent Imre Kórház profilvezető főorvosa.
A különböző környezeti hatások – így a hideg és a meleg – alapvetően befolyásolhatja a torkunkban élő baktériumok, vírusok életkörülményeit. Ha a fagyitól hirtelen lecsökken a torkunkban a hőmérséklet, akkor megváltoznak a feltételek, és lecsökken a nyálkahártya védekezőképessége is – mondta a fül-orr-gégész.
Ezért fontos, hogy
aki tudja magáról, hogy érzékeny a hidegre, az fokozatosan terhelje a nyálkahártyáit, és egyszerre sokat semmiképpen se egyen a fagyiból.
A mértékletesség ebben az esetben is célravezető – hangsúlyozta a főorvos.
A hirtelen, gyorsan elfogyasztott nagy mennyiségű hideg nem tesz jót a toroknak. Ezért érdemes inkább lassan enni a fagyit, és megvárni, hogy egy kicsit megolvadjon. A fokozatosan, lassan elnyalt fagylalt élvezetnek is jobb, és kevesebb felső légúti problémát tud okozni – tanácsolta Noszek László.
Hozzátette, hogy
télen is lehet fagylaltot enni, attól nem fogunk jobban megfázni, a hőérzetünket viszont kellemetlenül befolyásolhatja.
A fül-orr-gégész közölte: általában is elmondható, hogy a hideg és a meleg a különböző gyulladásos folyamatokra jótékony hatással lehet, és ezt ki is szokták használni számos eljárásban.
A mandulaműtét utáni fájdalomcsillapításnak ugyan ennél sokkal korszerűbb eszközei is vannak, de sok szempontból hatékony a fagyi is – közölte.
„Nagyon fontos, hogy a műtét után egy bizonyos fázisban már nyeljen a beteg. Ha ez a fájdalom miatt nem lenne kellemes, akkor úgysem akarna nyelni. A hideg miatti fájdalomcsillapító hatása miatt viszont a fagyit könnyebben lenyeli a beteg, ráadásul pszichésen is jutalmazhatjuk ezzel a betegeket, főleg a gyerekeket. Ezért szoktuk a gyógyulás bizonyos fázisában javasolni a fagylaltot” - magyarázta a fül-orr-gégész.
Azt viszont nem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy a cukortartalma miatt a fagylalt nagyon komoly terhelést jelenthet a szervezetnek
– figyelmeztetett Noszek László.
Ha valaki nagyon sokat eszik belőle, akkor az komoly problémákat okozhat elsősorban a szénhidráttartalma miatt. Egy-két gombóc nyilván nem jelent gondot, de ha valaki nagyon sokáig sokat fagyizik, az a testtömegében is megmutatkozik – fejtette ki.