eur:
402.93
usd:
360.91
bux:
97065.84
2025. május 18. vasárnap Alexandra, Erik

Összehangolt támadás Győrben

Győrben alkonyattól összehangoltan, több fronton támadják meg a szúnyogokat.

Az egész szúnyogpopuláció retteghet keddtől Győrben.

A Győr-Szol Zrt. május 30-án (kedd), május 31-én (szerda) és június 1-én (csütörtök) – amennyiben nem szól közbe az időjárás – légi kémiai szúnyoggyérítést végez Győr területén az alkonyati órákban, összességében közel ötezer hektáron. Így a tervek szerint a hét folyamán a város egész területén megtörténik a szúnyogpopuláció gyérítése - írja a Kisalföld.hu.

A légi beavatkozást földi melegködös gyérítés egészíti ki.

Az erre alkalmas berendezés ugyanebben az időszakban dolgozik Győr különböző pontjain. Elsősorban a város egyes vizes élőhelyei közelében, valamint az erdősávokban, bokros-fás területeken lesz földi melegködös kémiai gyérítés, azokon a helyszíneken, ahol a tocsogókban, álló és pangó vizekben illetve ezek környezetében kedvezőbbek a vérszívók fejlődésének körülményei.

A melegködös gyérítést végző szerkezet működése zajhatással jár, ezért a szolgáltató kéri a lakosság türelmét.

Katasztrófavédelem: csütörtökön kezdődik a központi szúnyoggyérítés

Idén június 1-jén, csütörtökön indul az országos szúnyoggyérítési program; az irtás a Szigetközben és a Tisza-tónál kezdődik, ugyanis jelenleg ezeken a területeken a legtöbb a vérszívó - közölte a programért felelős Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) helyettes szóvivője hétfőn.

Mukics Dániel közölte: ha az időjárás nem akadályozza a munkát, akkor

csütörtöktől vasárnapig 28 ezer hektárnyi területet kezelnek a szakemberek.

Mint elmondta, az elmúlt hetek esős időjárása nyomán az ország több területén megindult a szúnyogok szaporodása, így a Szigetközben már jelentős szúnyogártalomról lehet beszélni.

Ebben a helyzetben június 1-jétől Mosonmagyaróvár és Győr térségében kiterjedt szúnyoggyérítést végeznek. A térségben légi és földi módszer együttes alkalmazásával indul a védekezés, kiegészítésül pedig megkezdik a tenyészőhelyeken a lárvák biológiai irtását is.

A turisztikai régiók közül elsőként a Tisza-tó körüli településeken végeznek légi védekezést - fűzte hozzá a szóvivő.

A központi program mellett - folytatta - az önkormányzatok önállóan is végezhetnek szúnyoggyérítést, továbbá idén is van lehetőségük jelezni a katasztrófavédelem megyei ügyfélszolgálatai számára, ha a településükön jelentős szúnyogártalmat tapasztalnak. A szakemberek folyamatosan mérik a szúnyogok egyedszámát, és ha szükségessé válik, a következő hetekben elrendelik a szúnyoggyérítést ott, ahol a helyzet ezt indokolja.

Mukics Dániel arról is szólt, a katasztrófavédelem kiemelt figyelmet fordít a méhészek megfelelő tájékoztatására, hiszen a hasznos rovarok védelme miatt fontos, hogy időben értesítést kapjanak a munkálatok helyszíneiről és időpontjairól.

A légi szúnyoggyérítés az esti órákban zajlik majd, a földi pedig naplementekor kezdődik.

A munka így a leghatékonyabb és így jelenti a legkisebb kockázatot a méhekre.

A felhasznált irtószerek használatát az Országos Tisztifőorvosi Hivatal engedélyezi, ezek az emberekre, a háziállatokra, a melegvérű élőlényekre teljesen veszélytelenek - mondta Mukics Dániel.

Címlapról ajánljuk
Nem is gondolná, mekkora veszélyt rejthet egy külföldről hozott csodás növény

Nem is gondolná, mekkora veszélyt rejthet egy külföldről hozott csodás növény

Nem hozhatunk be dísz- vagy haszonnövényt kedvünk szerint külföldről, mert kártevőket is behurcolhatunk ezzel az országba – hívta fel a figyelmet a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal abból az alkalomból, hogy május 12-én volt a növényegészségügy nemzetközi napja. A tudnivalókról Szűcs Csabát, a Nébih növényvédelmi és borászati igazgatóját kérdeztük.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.05.19. hétfő, 18:00
Szakáli István Loránd
az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány stratégiai igazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×