eur:
408.11
usd:
374.98
bux:
0
2024. november 5. kedd Imre

Nem csak nálunk átvilágíthatatlanok a miniszterelnökök

Nem véletlen, hogy a rendszerváltozás óta egyetlen magyar miniszterelnök sem esett át nemzetbiztonsági átvilágításon. És nem is példa nélküli ez a gyakorlat a világban - írta a Magyar Nemzet. Az átvilágításra jogállami módon valószínűleg nem is volna lehetőség.

Mások mellett a cseh és a brit miniszterelnököt, a német kancellárt, sőt az Egyesült Államok elnökét sem világították át - ez derült ki abból az összeállításból, amelyet a nemzetbiztonsági bizottság elnöke számára készített a Képviselői Információs Szolgálat.

Azért is érdekes ez, mert ahogy a magyar miniszterelnök, úgy az említett vezetők is korlátozás nélkül hozzáférhetnek a minősített (titkos) adatokhoz - írta a napilap.

Molnár Zsolt, a testület szocialista elnöke azt nem árulhatta el, a titkosszolgálatok mi alapján jelentették ki a testület múlt heti zárt ülésén, hogy "nem áll rendelkezésükre Orbán Viktorral kapcsolatban olyan információ, amely arra utalna, hogy a miniszterelnököt bárki zsarolná vagy zsarolhatná". A belügyminiszter tájékoztatása alapján ugyanis a kormányfőt nem kell átvilágítani. Sőt, nem íratnak vele alá titoktartási nyilatkozatot és személyi biztonsági tanúsítványa sincsen.

Az ügy előzménye, hogy Gyurcsány Ferenc, a Demokratikus Koalíció elnöke a közelmúltban azt állította, látott olyan dokumentumot, amelyekkel zsarolható lehet Orbán Viktor. De azt nem árulta el, mik ezek.

Molnár Zsolt elmondása szerint jogállami módon valószínűleg több ok miatt sem lehet átvilágítani a miniszterelnököket. Ha például az érintett hivatalba lépése előtt a távozó kormány miniszterelnökének alárendelt titkosszolgálat világítaná át, az éppen olyan aggályos lenne, mint ha hivatalba lépése után történne meg a vizsgálat, azaz a "saját titkosszolgálatának" kellene döntenie arról, hordoz-e magában bármilyen nemzetbiztonsági kockázatot a frissen megválasztott kormányfő személye vagy sem.

Hivatalba lépése után a miniszterelnök viszont már nemzetbiztonsági védelem alatt áll, ekkor már a titkosszolgálatoknak és a terrorelhárításnak kötelessége figyelmeztetni a kormányfőt, ha a nemzet biztonságára veszélyes emberekkel tart fenn kapcsolatot.

Címlapról ajánljuk
Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Az már egyáltalán nem számít rendkívülinek, hogy hétről hétre csökken a hárompárti német kormánykoalíció támogatottsága, és az Olaf Scholz kancellár vezette, a szociáldemokrata SPD-ből, a Zöldek Pártjából és a szabad demokrata FDP-ből álló koalíció felbomlása kevesebb mint egy évvel a jövő őszi parlamenti választások előtt szinte állandóan napirenden van. Ráadásul nem az ellenzék kényszeríti erre a kormányt, hanem Christian Lindner pénzügyminiszter.

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×