eur:
411.04
usd:
394.53
bux:
79365.5
2024. november 22. péntek Cecília
Kiderült, miért nem térnek haza a külföldön tanuló magyarok

Kiderült, miért nem térnek haza a külföldön tanuló magyarok

Az Engame Akadémia 500 külföldön tanuló diák bevonásával készített felmérést, arra voltak kíváncsiak, hogy tanulmányaik után hazatérnek-e Magyarországra. Az egyetemisták 40 százaléka válaszolta csak biztosan azt, hogy hazatér.

Miért választott külföldi egyetemet, és ha végez, hazatér-e Magyarországra - ezt vizsgálata az Engame Akadémia friss felmérése. A kutatók előbb nyolc mélyinterjút készítettek olyan diákokkal, akik külföldön tanulnak, vagy ott végeztek a közelmúltban. Ez alapján állították össze azt az online kérdőívet, amelyet 500 olyan diák töltött ki, aki már külföldön tanul teljes képzésen, vagy az elmúlt három évben külföldi egyetemen végzett.

Tízezer magyar diák tanul külföldön, Anglia, Ausztria, Németország, az Egyesült Államok a legnépszerűbb célpont. A felmérést kitöltő hallgatók válaszaiból kiderül, elsősorban a hazai felsőoktatás alacsony színvonala, túlzott elmélet-orientáltsága, a külföldi képzésekhez képest elavult tananyaga, valamint módszertana miatt hagyják el az országot. Tanulmányaik során a diákok nagyra értékelik az egyetemi képzések képességfókuszú diákközpontúságát és innovativitását is. Szeretik továbbá az önállóságra tanító külföldi létet, és a felmérésben sokan jelölték kint tartózkodásuk fontos okának a hazai negatív közhangulatot is.

"Az egyetem elvégzése után a külföldön maradás mellett a diákok szerint elsősorban szakmai érvek szólnak: az életszínvonal, a szakmai lehetőségek és a magasabb fizetés, A hazajövetel mellett emocionális érvek jelentek meg: család, barátok és a lakóhely, amit elsősorban kiemeltek" - mondta a kutatásról az InfoRádiónak Lévai Balázs, az Engame Akadémia alapító ügyvezetője.

A megkérdezettek 40 százaléka szeretne később hazajönni, 30 százaléka nem tervezi a visszatérést Magyarországra, 30 százalék pedig bizonytalan. A kitöltők között nagyjából 90 végzett volt, az egyharmaduk már hazajött.

A tapasztalatokat összegezve három ajánlást fogalmazott meg az akadémia a munkáltatóknak, hogyan tudják megszólítani a külföldön tanuló diákot. Az egyik a szakmai gyakorlat lehetősége, mert aki külföldön tölt 3-5 évet, nem tudja kiépíteni a szakmai kapcsolatait itthon. A második a diplomaorientáltság csökkentése mert itthon túl sokat számít, hogy mi van a diplomára írva, ez külföldön nem jellemző. A harmadik pedig generációs különbség: ennek a korosztálynak már nagyon fontosak az egyéni munkavégzéssel kapcsolatos lehetőségek, munka rugalmassága, kreativitása, az előrelépés lehetősége.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló hírekről, vagy elmondaná a véleményét, lájkolja az InfoRádió Facebook-oldalát!

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Alapvető akadályokba ütközik Benjamin Netanjahu tényleges felelősségre vonása - nemzetközi jogász

Alapvető akadályokba ütközik Benjamin Netanjahu tényleges felelősségre vonása - nemzetközi jogász

A korábbi fenyegetését beváltva csütörtökön nemzetközi elfogatóparancsot adott ki a hágai Nemzetközi Bíróság Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök, Joáv Galant volt védelmi miniszter és Mohammed Deif, a Hamász – izraeli források szerint – már likvidált katonai vezetője ellen. Tóth Norbert nemzetközi jogász az InfoRádióban tette világossá, Izrael nem része annak a statútumnak, amely alapján értesítést küldtek 125 országnak az izraeli miniszterelnök eljárás alá vonásáról.

Aki fittyet hány a hóhányásra, csúnyán megjárhatja

A hirtelen jött hideg és hóesés nem csak az autósokat, a tömegközlekedőket, de a gyalogosokat is próbára teszi. Az ingatlantulajdonosoknak pedig fokozott figyelmet kell fordítaniuk a környezetükre, hiszen a havas vagy jeges járdák csúszásmentesítése az ő feladatuk, jogi felelősség terhelhetik őket, ha valaki elesik és megsérül.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Bár csütörtök reggel még arról szólak a jelentések, hogy Oroszország - a történelem során először - interkontinentális ballisztikus rakétával (ICBM) támadta meg Ukrajnát, mostanra az amerikai forgatókönyv vált valószínűbbé: Vlagyimir Putyin orosz elnök bejelentette, hogy egy Oresnyik közepes hatótávolságú ballisztikus rakétával támadták Ukrajnát. Az is kiderült, hogy a rakéta indítása előtt harminc perccel Moszkva értesítette Washingtont, bár erre a lépésre a nemzetközi egyezmények szerint (melyekből egyébként a Kreml kilépett) csak ICBM-ek esetén lett volna szükség. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×