eur:
411.09
usd:
392.28
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Hogyan hatott a jég a Balaton vízminőségére?

Hogyan hatott a jég a Balaton vízminőségére?

A jég nem hagyta felkavarodni az üledéket a Balatonban, így az algák még a jégpáncél alatt is elég fényhez jutottak - mondta az InfoRádióban az MTA Balatoni Limnológiai Intézetének kutatója. Somogyi Boglárka hozzátette, a víz minősége kiváló, és megfelelő a halak számára az oxigénellátottság is.

Lassan vége az igazi télnek a Balaton életében, egyre nagyobb területekről szakad fel a jégtábla – tájékoztatott az MTA Balatoni Limnológiai Intézetének kutatója. Somogyi Boglárka jelezte, az erős, 40-60 km/órás szél benyomta a jeget a part menti öblökbe, ez főleg felülről nézve igen látványos. Kattintson és nézze meg!

„A jég nagyon sok mindent befolyásol, elsősorban a felkeveredési viszonyokat. Azokon a területeken, ahol már nincs jég és felkeveredik a tó, zöldeskékes-szürkés színű a víz. A vastag jég megakadályozza a felkeveredést, ez azzal jár, hogy azok az élőlények, elsősorban a mikroszkopikus, fotoszintetizáló szervezetek, az algák, amelyeknek csak fényre van szükségük, folyamatosan mozognak a vízoszlopban, nem tudnak mozogni. Nincsenek olyan áramlatok, amelyek a folyamatosan a felszín közelébe juttatnák őket, így kevesebb fényt tudnak szerezni.

Viszont vannak trükkjeik.

Sokuk képes aktív mozgásra, ezért télen azok vannak jelen, amelyeknek ostoraik vannak, és a felszín közelébe jutnak.”

A szaporodásukhoz fény szükséges, nyáron, ha felkeveredik a víz, három-négy méteres mélységben már nem tudnak megélni, télen viszont, ha nem keveredik fel a tó, és nincs vastag hó a jégrétegen, kapnak elég fényt, és tudnak szaporodni – magyarázta az MTA Balatoni Limnológiai Intézetének kutatója.

„A Balaton egy sekély tó, ami alapvetően jó oxigénviszonyokkal rendelkezik télen és nyáron is. Télen ráadásul az üledékfelszínen élő algák nagyon sok oxigént termelnek, ami a vízoszlopban marad, így akkor sem volt probléma télen a víz minőségével, amikor nyáron igen.”

Alapvetően kiváló a Balaton vízminősége,

és ha nem éri valamilyen különlegesen nagy szennyezés, így is fog maradni a következő években – hangsúlyozta Somogyi Boglárka.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

A magyar uniós biztosjelölttől elvett szakterületek közül kettő az egészségügyi válságkezeléshez, egy pedig a szexuális és reprodukciós jogokkal kapcsolatos hatáskörhöz kapcsolódik – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont Európa Stratégia Kutatóintézetének főreferense. Kalas Vivien szerint az új Európai Bizottságtól nem igazán várhatók nagy változások, talán az ECR képviselőcsoport hozhat be új gondolatokat a mindennapos munkába.

Kaiser Ferenc: az oroszoknál maradhatnak az elfoglalt ukrajnai területek, de ez rablóháborút legitimálna

Békekötés nem várható, maximum tűzszünetet lehet elérni Ukrajnában, ami viszont nem biztos, hogy elég lesz az Egyesült Államoknak – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense arra reagálva, hogy egyes források szerint Vlagyimir Putyin tárgyalna az ukrajnai fegyverszünetről Donald Trumppal. Kaiser Ferenc szerint ha elapadnak a nyugati támogatások, akkor egész Ukrajna elveszhet.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Brutális bírságot kaphat a nyakába az Amazon

Brutális bírságot kaphat a nyakába az Amazon

Az Európai Unió várhatóan jövőre vizsgálatot indít az Amazon ellen, hogy megállapítsa, előnyben részesíti-e saját márkás termékeit online piacterén. A vizsgálat az EU új, digitális piacokról szóló törvénye (DMA) alapján zajlik majd, amely a nagy technológiai cégek hatalmának korlátozását célozza. Az amerikai óriáscég akár globális éves forgalmának 10%-át kitevő bírságra is számíthat, ha bűnösnek találják a szabályok megsértésében, írja a Reuters.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×