Velkey György elmondta, hogy a kórházvezetők és intenzívosztály-vezetők naponta egyeztetnek egymással arról, hogy hova tudják lefektetni a súlyos állapotú, lélegeztetésre szoruló, vagy az annak közvetlen közelében lévő gyerekeket.
„Máskor elegek a kapacitásaink, ilyen állapot évek óta nem alakult ki. Van úgy, hogy egy-egy osztály telítődik, de a többiek ilyenkor ki tudják segíteni. Most a gyerekklinikák, a Heim Pál Kórház, a Bethesda, a Szent László Kórház és a többi speciális intenzív osztály is telítődött. Ezért van szükség erre a folyamatos egyeztetésre” - részletezte a Magyar Kórházszövetség elnöke.
Hozzátette, hogy a helyzet óráról órára változik.
„Lélegeztetőgépre kerülnek, lekerülnek onnan a gyerekek. Nem könnyű ezeket a helyzeteket kezelni” - tette hozzá.
„Az összágyszám ezekben a kórházakban ötven körül van, itt próbáljuk a problémát megoldani, ami nem egyszerű. Ez mindannyiunknak nagyon súlyos felelősség és gond, de eddig még tudtunk úrrá lenni rajta” - mondta Velkey György.
A kórházszövetség elnöke emlékeztetett: a tisztifőorvos felhívta a vidéki kórházak figyelmét a problémára, és ők vállalták is, hogy ne a főváros felé küldjék azokat a betegeket, akiket küldeniük kell, hanem a nagyobb vidéki egyetemi centrumokhoz vagy a Miskolci Gyermekegészségügyi Központ felé. Így egy kicsit tehermentesítődhet a rendszerük.
Velkey György az okokkal kapcsolatban elmondta: február-márciusban elő szokott fordulni olyan helyzet, hogy nehezebben találunk helyet a beteg gyerekeknek. Ez nyilvánvalóan a tél végi járványokkal is összefüggésben van, de az influenzaszezon, az ilyenkor halmozódó baktérium- és vírusfertőzések mind mögötte vannak.
„Most azt tapasztaljuk, hogy különösen egy, a legkisebb hörgőket érintő gyulladás, a bronchiolitis szaporodott fel váratlanul nagy számban. Ez az, ami átbillentette, ezért nehezebb most a szokásosnál a helyzet” - közölte a Magyar Kórházszövetség elnöke.