eur:
400.65
usd:
363.23
bux:
88715.65
2025. április 3. csütörtök Buda, Richárd

Baloldali előválasztást sem zár ki az MSZP

Az MSZP elnöke szerint a kormányváltáshoz egyesíteni kell a változást akarókat, új alapokra kell helyezni az együttműködést, ennek érdekében pedig az MSZP kész támogatni egy komolyan vehető baloldali előválasztást is.

Molnár Gyula a Societas-Baloldali Ifjúsági Mozgalom által szervezett Kiss Péter Szabadegyetem I. szemeszterén szombaton, Budapesten kiemelte, a következő időszakban világossá kell tenni, hogy az MSZP tanult a saját és mások hibáiból, és semmiképp sem akar visszatérni a 2010. előtti világhoz.

A közeljövőben az oktatás, az egészségügy és a szegénység témakörében tesznek új javaslatokat, összeállítanak egy "gazdaságpolitikai tételsort", ami megmutatja, hogy miből valósulnak majd meg az ígéreteik, valamint egy új közjogi csomagot is terveznek, ami bemutatja, miképpen vélekedik a párt az alaptörvényről, a negyedik magyar köztársaságról, a médiaviszonyokról és az önkormányzatokról - közölte Molnár Gyula.

Kitért arra is, hogy három társadalmi csoport felé nyitnának: szeretnének újra együtt kormányozni a szakszervezetekkel, nyugdíjas parlamenteket hoznának létre, hogy a nyugdíjasok hangja eljusson a politikusokhoz, valamint nyitnának a nők felé is, és egyértelművé tennék, hogy a 19. századi felfogás a családról és a nők szerepéről elfogadhatatlan.

A klasszikus baloldali értékek megerősítése mellett az MSZP olyan Magyarországot szeretne, ahol a szabadság és a jog uralma biztosított, emellett meg kell valósítani a fenntartható fejlődés és a tisztelet politikáját, valamint erősíteni kell az önkormányzatokat - jelentette ki.

A szocialista elnök a következő időszak fontos feladatának nevezte, hogy megmutassák, ma már többen vannak azok, akik változást akarnak, és ezért az MSZP-nek a változást akarók pártjának kell lennie.

Molnár Gyula arról is beszélt, miért nem tudta megnyerni a baloldal a 2010-es választásokat. Véleménye szerint Gyurcsány Ferenc öszödi beszéde hitelességi válságba sodorta a pártot, az Európai Unió egyre kritikusabb lett, 2008-ban elkezdődött a gazdasági válság, valamint a Fidesz tett egy egyértelműen baloldali fordulatot azzal, hogy az elit, az unió és a multicégek ellen fordult.

Úgy fogalmazott, 2006 és 2010 között az MSZP "néma" párttá vált, a Fideszhez képest néha populistább, néha racionálisabb üzeneteket fogalmazott meg, ezek azonban nem álltak össze az emberek fejében egységes egésszé. Az MSZP igazi "csapdahelyzetbe" került, mert ha baloldali ígéreteket tesz, akkor a hozzájuk közel álló értelmiség "fanyalog", hogy intézkedéseik nem szakszerűek, ha pedig neoliberális, gazdaságpolitikai döntéseket hoznak, akkor a párthoz lazábban kötődők úgy érzik, hogy az MSZP semmit sem változott - fűzte hozzá.

Azért van különösen nehéz helyzetben az MSZP, mert a Fidesz baloldali jellegű, de populista politikát folytat, amivel magához vonzott olyan szavazókat, akik 2010-ben még a szocialistákra voksoltak - jelentette ki a párt elnöke.

Molnár Gyula azt is mondta, Orbán Viktor miniszterelnök rendszere "velejéig romlott, antidemokratikus, és egyértelműen olyan hatalmat épít, amely csak egy szűk kör számára jelent lehetőséget". Az Orbán-kormány gazdaságpolitikája téves, a jóléti állam háttérbe szorult - tette hozzá.

Az MSZP elnöke azt mondta: "Ha lehet párhuzamot vonni, nyilván a Fidesz ugyanazt a hibát követi el, mint amit 2006 után a szocialista párt követett el, és ugyanaz lesz egyébként a következménye, de ha ennél sokkal szigorúbb lennék, akkor még inkább az 1945 utáni Magyar Kommunista Párt hibáit követi el, meg a Magyar Dolgozók Pártjának a hibáját, tehát akkor, amikor államosít, amikor a külföldi tőkét megpróbálja nehéz helyzetbe hozni, amikor a sajtószabadságot korlátozza, amikor agyonadóztat mindenfajta dolgot csak azért, hogy finanszírozni tudja azokat a réseket, amiket ő maga keletkeztet egyébként a rossz gazdaságpolitika miatt."

Címlapról ajánljuk

Minden importra vámot jelentett be Donald Trump, az EU 20 százalékosat kapott

Bemutatta a világnak védővámjait Donald Trump. Az amerikai elnök minden, külföldről érkező termékre minimum 10 százalékos vámot vetett ki, még közeli szövetségeseire is, és további 25 százalékot az import autókra. Ez egy kereskedelmi háború nyitánya lehet. Cikkünkben összeszedtük a vámmal sújtott országok listáját.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.03. csütörtök, 18:00
Sótonyi Péter
az Állatorvostudományi Egyetem rektora
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×