eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 23. szombat Kelemen, Klementina

„1956 számos tekintetben Magyarország huszadik századi történetének esszenciája”

1956 sokszínű, és számos tekintetben Magyarország 20. századi történelmének esszenciája - véli a Nemzeti Emlékezet Bizottsága elnöke. A szervezet az '56 után halálra ítéltek peranyagait dolgozza fel, és igyekszik hű képet festeni a forradalom hétköznapi hőseiről. Mától az InfoRádióban 56 hétköznapon keresztül mutatjuk be egy-egy később halálra ítélt forradalmár életútját. A témáról a műsort szerkesztő Seres Gerda beszélgetett Földváryné Kiss Rékával, a bizottság elnökével.

Mi alapján választották ki a halálra ítéltek közül ezt az ötvenhat életutat?

Az 1956-os megtorlás a huszadik század magyar történelmének legkegyetlenebb megtorlása volt. 225 halálos ítélet született kifejezetten '56-os ügyekben. 1956 ugyanakkor nagyon sokszínű volt. Rendkívül különböző politikai, világnézeti vagy családi háttérrel kerültek emberek a forradalom sodrásába. Amikor az 56 életpályát kiválasztottuk, akkor ezt a sokszínűséget szerettük volna megmutatni. Láttatni, hogy volt egy olyan történelmi csomópont '56-ban, amikor nagyon sokan emelték fel a szavukat a szabadságért. A közös pont pedig, hogy mindannyian elutasították a diktatúra embertelenségét; de mint mondtam: nagyon különböző elgondolásokkal csatlakoztak a forradalomhoz.

Jó példa lehet erre az újpesti forradalmárok ügye: ebből a csoportból 33 embert vittek a bíróság elé, és hét halálos ítélet született. Köztük volt olyan határon túlról származó, kikeresztelkedett zsidó ügyvéd, aki a forradalom napjaiban keresztény pártot akart alapítani, de mérsékelt nézetei miatt háttérbe szorult, és helyét a vezetésben egy kifejezetten szovjetellenes antikommunista vette át, akinek Nagy Imre kormánya sem volt elfogadható. Mind a ketten az életükkel fizettek.

Milyen dokumentumokra támaszkodhatnak a kutatás során? Milyen részletesek, s feltártak ezek a periratok?

A periratok kutathatóak. Nagyon sok minden kutatható most már '56-tal kapcsolatban, bár töredékesek az anyagok. Vannak visszaemlékezéseink is. Ami nehézséget okoz, hogy a megtorló diktatúra által ránk hagyott iratanyagból kell dolgoznunk. S ez egy módszertani kérdés. Tehát ha azzal a fogalomkészlettel, és azok szerint a szempontok szerint összegezték a vallomásokat amely a kegyetlen és brutális ellenforradalmat próbálta bebizonyítani, akkor azokból nehéz kiszűrni a valós momentumokat. Ügyelnünk kell arra, hogy ne a kádári megtorló gépezet által megkonstruált ellen-mítoszt mondjuk újra, hanem közelebb jussunk '56 lényegéhez. Ezekben az életpályákban tulajdonképpen benne sűrűsödik az egész magyar huszadik századi történelem.

Hatvan év telt el, élő tanúi már alig vannak ennek a korszaknak.

Valóban, de szerintem ez talán kellő távolság ahhoz, hogy az emlékezetből történelem legyen. A történészek feladata szerintem most az, hogy az egykori ötvenhatosok mozgatórugóit, életpályáit újra közel hozzák a társadalomhoz. Ezek a történetek színesek, érdekesek, sokban közülük egy-egy regény sűrűsödik össze. Egy-egy életpályán keresztül nem csak '56-ot tudjuk megérteni, hanem egész egyszerűen meg tudjuk érteni a mánkat is. A mai közbeszédünk, problémáink a történelmünkben gyökereznek. 1956 pedig a kikristályosodási pontja a huszadik századi történelmünknek, s az akkor fontos szerepet vállalók egy nagyon sajátos és széles metszetét adják a magyar társadalomnak.

Felnőtt egy generáció, amelynek már nem személyes élménye a diktatúra. Miként lehet számukra megmutatni, érdekessé tenni '56 történéseit, lényegét?

Azt hiszem úgy, hogy nem egy kimerevített képet adunk a forradalomról. A cél, hogy láttassuk: hatvan évvel ezelőtt olyan fiatalok vettek részt a szabadságharcban, akik még néhány nappal azelőtt sem hitték, hogy a barikádokon harcolnak majd, röplapokat gyártanak, sebesülteket szállítanak. Ezek életszagú történetek. Nem egyenes hőstörténetek. Egészen hétköznapi emberek történetei, akik ezekben a napokban sokszor a saját korlátaik fölé tudtak emelkedni. Ebben az értelemben mégiscsak hősök lettek, és az életüket áldozták a szabadságért. Ha sikerül ezeknek a személyes momentumait megmutatni, akkor az sokak számára átélhetővé teszi majd ezeket az eseményeket.

Az Arcok '56-ból című műsorunkat minden hétköznap 8 óra 20 perckor, majd a reggeli portré ismétlését délután 16 óra 20 perckor hallgathatják meg.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
Szépen zárt Amerika

Szépen zárt Amerika

Felemás hangulatban telt a kereskedés ma reggel Ázsiában, ezt követően pedig emelkedéssel indult a nap Európában, a vártnál gyengébb BMI-adatok hatására azonban gyorsan lefordultak a vezető részvényindexek, délutánra azonban ismét a vevők vették át az irányítást. Az aranynak eközben 2023 októbere óta a mostani lehet a legerősebb hete, mivel a piaci szereplőket aggasztja az ukrajnai háború eszkalációjának veszélye. Érdemes eközben a bitcoinra is figyelni, az árfolyam már közelíti a 100 000 dolláros szintet.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 22. 20:53
×
×
×
×