eur:
411.24
usd:
393.18
bux:
79682.16
2024. november 22. péntek Cecília

Gallóné: a tananyagot és az óraszámot is csökkenteni kell

Nem csökkentek a tanulói terhek a közoktatásban: egy elsős kisdiák 25, de akár 27 órát, míg egy 15-16 éves középiskolás akár 40 órát is eltölt hetente az iskolapadban – mondta az InfoRádiónak a Pedagógusok Szakszervezetének elnöke.

Bár a Pedagógusok Sztrájkbizottságának 25 pontjából 19-20 pontban megoldásra jutottak, a tárgyalásokat nem sikerült megnyugtatóan rendezni, mert a pontok többsége nem jelent meg jogszabályi formában – mondta az InfoRádió Aréna című műsorában a Pedagógusok Szakszervezetének elnöke. Galló Istvánné példaként említette, hogy a tankerületek és az iskolák működését nem jogszabály, hanem a tankerület szervezeti és működési szabályzata határozza meg. De nem rögzítették törvényben a tanulói terhek csökkentését sem.

„Az első és a második osztályban rugalmas tanmenetből taníthatnak a pedagógusok, de ezt a jogszabály módosítása nem követi, mert a nemzeti alaptanterv követelményrendszerét nem változtatták meg. Az oktatási törvénynek azon passzusát sem változtatták meg, hogy az intézmény csak 10 százalékban térhet el a kerettantervtől” - fejtette ki.

Galló Istvánné hangsúlyozta azt is, hogy a tananyag mellett az óraszámokat is csökkenteni kell. Mint mondta, egy első osztályos gyereknek 25 órája van egy héten, de ha kihasználják annak a lehetőségét, amit a nemzeti alaptanterv ad, akkor egy elsősnek háromszor van öt órája és kétszer hat órája egy héten. Egy felnőtt ember nem dolgozik annyit, mint ahány órát a középiskolások az intézményekben töltenek, és ez a tanulók teljesítményén is látszik – tette hozzá.

A szakszervezeti vezető bírálta az egész napos iskola intézményét.

„Az nem egésznapos iskola, hanem egész nap az iskolában van a gyerek. A kettő nem ugyanaz” - emelte ki.

Beszélt arról is, hogy a Pedagógusok Sztrájkbizottsága ősszel is folytatja a tárgyalásokat az oktatási kormányzattal, az idei mozgalmas tavasz után pedig majd sok múlik azon, hogy ezek az egyeztetések milyen eredménnyel zárulnak.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor a 3 éves béremelkedési program filozófiai hátterével is előállt

Orbán Viktor a 3 éves béremelkedési program filozófiai hátterével is előállt

A miniszterelnök pénteki terjedelmes interjújában tett bejelentést a csütörtökön ismertté vált megállapodás hátteréről a munkaadók és a munkavállalók között. Arról is beszélt, hogy a háború két legveszélyesebb hónapja következik. Közölte, meg fogja hívni Magyarországra a Nemzetközi Büntetőbíróság által üldözött Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnököt.

Szép a havazás, csak közlekedni ne kelljen - fotók

A havas táj látványát, a téli hangulatot sokan szeretjük, közlekedni benne annál kevésbé tartozik a kedvenceink közé. Ám ez a két dolog együtt jár, mint azt a szép, de némiképpen ijesztő fotóinkon is látszik.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
A GDP alternatívájaként egy új, hazai kutatók által kidolgozott mérőszámot mutatott be Áder János

A GDP alternatívájaként egy új, hazai kutatók által kidolgozott mérőszámot mutatott be Áder János

A fejlődés mérésére a GDP-nél pontosabb mutatóra, módszerre tett javaslatot Áder János a budapesti World Science Forum harmadik napjának nyitó beszédében. A volt köztársasági elnök, a Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány kuratóriumi elnöke hazai kutatók által kidolgozott, három indikátorból (fenntartható GDP, fenntarthatósági teljesítmény keret, GDP-túli jólléti mutató) álló mérőszám bemutatásakor kiemelte: a GDP ugyan sok fontos dolgot mér, de azt nem, ami az emberi élet, a jólét és a fenntarthatóság szempontjából releváns. Az új mérőszám viszont megmutatja a gazdasági tevékenység negatív hatásait (externáliák), és eltünteti a GDP „vak foltjait” – érvelt Áder János.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×