Az Országos Gerincgyógyászati Központ főigazgatója elmondta, a gerinc kóros görbületei különösen, ha a mellkasi szakaszon alakulnak ki, olyan deformitásokhoz vezetnek, amit már akár két-három éves életkorban is megnehezítik a szív és a tüdő működését.
„Ha ezeket kora gyerekkorban nem korrigálják, a következményei egészen szomorúak lehetnek, sőt az életkilátásokat is csökkentik” - fűzte hozzá Varga Péter Pál.
Kiemelte: „egy hatévesnél fiatalabb gyermek előtt még legalább tíz év növekedési periódus van, azaz a beültetett implantátumról, tehát fém anyagról, a gyermek szépen lassan lenő, azaz egy idő után további deformitásokat produkálhat. Ha a gyermeknek hároméves korában beültetettünk egy fém implantátumot, majd a növekedéssel párhuzamosan időről időre újra felnyitottuk a hátát és korrigáltuk az implantátum hosszát.”
Az új módszer, amelyet 2009-ben fejlesztett ki egy San Diegó-i gyermeksebész, lényege az, hogy elég egy műtét, a beültetett implantátumot rögzíteni kell a gyermek gerincéhez – mondta az Országos Gerincgyógyászati Központ főigazgatója.
„Az implantátum belseje úgy van kialakítva, hogy egy változó mágnestérrel, amit a bőrön kívülről lehet provokálni, spirál jellegű mozgást tud végezni az implantátum, ezzel akár havonta egy-két millimétert vagy évente akár három-négy centimétert is lehet korrigálni” - magyarázta Varga Péter Pál.
Az Országos Gerincgyógyászati Központ főigazgatója elmondta, Magyarországon tavasz óta alkalmazzák a módszert.
„Eddig hét gyermeknél hajtottunk végre ilyen műtétet, egyiküknél a hagyományos implantátumot cseréltük át erre a mágnesrendszerre” - mondta Varga Péter Pál.
Négy olyan gyerek van, akinek cserélik, húsznak pedig újként ültetik be az állítható implantátumot – tette hozzá az Országos Gerincgyógyászati Központ főigazgatója.