A magyar miniszterelnök és a külügyminiszter, a visegrádi négyekkel szorosan egyeztetve, világos álláspontot képvisel ebben az ügyben, csak így nagyobb lesz a súlya – fogalmazott az Országgyűlés alelnöke.
„Az Európai Bizottságnak valamit lépnie kell. Mondhatja természetesen azt, hogy rá nézve nincs kötőereje a népszavazásnak, ez jogilag igaz, de politikailag nem. A visegrádi államoknak is adott az a lehetőség, hogy kilátásba helyezzenek egy hasonló népszavazást, ha a bizottság továbbra sem ért a szóból” - hangsúlyozta Gulyás Gergely.
Hozzátette, szövetségesek nélkül még az Európai Unión belül sem lehet önállóan, hatékonyan érvelni. A legtöbb ügyben a visegrádi államok természetes szövetségeseink.
„Nem csupán történelmi okokból, sőt nem is elsősorban ezért, hanem, mint látjuk a bevándorlás kérdésénél, ezeknek a társadalmaknak az értékvilága sok tekintetben hasonló. Miután a fejlettségünk, a gazdasági teljesítményünk, az egy főre jutó GDP is hasonló, számtalan olyan fejlesztési kérdés van az Európai Unióban, ahol az érdekeink szintén azonosak” - fejtette ki Gulyás Gergely.
Az érdekazonosságon túl értékazonosság és tradíció is jellemzi a visegrádi kapcsolatokat, amelyre, mint a törvényalkotási bizottság elnöke fogalmazott, építeni kell. Kiemelte, akkor lehet hatékonyan érvényesíteni az érdekeket, ha előtte közösen megfogalmazzuk, mi az, ami mindannyiunk számára előnyös. Hogy ez a parlamenti kapcsolatokban is megjelenhessen, az a cél, hogy a visegrádi államok között, a Benelux államokéhoz hasonlóan létrejöjjön egy parlamenti közgyűlés – hangsúlyozta a Fidesz alelnöke.
„Lesz augusztus végén miniszterelnöki csúcs és a házelnökök is rendszeresen találkoznak. Ha ennek formális kereteit a következő fél évben sikerül kialakítani, maximálisan időben vagyunk” - tette hozzá Gulyás Gergely.
Gulyás Gergely, a Fidesz alelnöke, az Országgyűlés alelnöke, valamint a törvényalkotási bizottságának elnöke 18 órától az InfoRádió Aréna című műsorának vendége lesz.