„A négy szer azért került föl a listára, mert egy szakértői csoport népegészségügyi szempontból veszélyesnek nyilvánította őket. Ettől a pillanattól a jogalkalmazó feladata, hogy abba a körbe utalja, ahol a szerrel kapcsolatos különböző kereskedelmi és előállítási tevékenységeket a jog szankcionálja” - mondta Zacher Gábor toxikológus az InfoRádiónak.
Hozzátette: ez a felhasználó szempontjából nem jelent semmit – vagyis ha valaki ilyen szert használ, és megbukik, akkor őt nem fogják börtönbe küldeni, ez kizárólagosan az előállítás, forgalomba hozatal, átadás, gyártás, termesztés kategóriába tartozik.
„Magyarán szólva bővül a hatóság lehetősége azzal, hogy a terjesztőkre a törvény szigorával lesújthassanak és akár jelentős börtönbüntetést is tudjanak nekik adni. Ugyanakkor a piacon túl sok minden nem változik ezzel, a „C” listára kerülés nem azt jelenti, hogy a szer eltűnik a piacról és nem kapható többé. Nem ez a visszatartó erő. Persze a törvények nagyon fontosak, de ettől ne várjunk jelentős változást” - hangsúlyozta a toxikológus.
Zacher Gábor szerint ennek a lépésnek csak büntetőjogi vonatkozása van, és ha betiltanak egy szert, akkor gyorsan megjelenik egy újabb szer a piacon, amelyről nem tudunk semmit.
„Már ott van a piacon az új szer, amiről mindaddig nem tudunk, amíg nem bukik le. Ha lebukik, akkor analitikai vizsgálatokkal kiderül, hogy még nem találkoztak vele az EU-ban, majd jó néhány hónap eltelik, mire egy szakértői bizottság nyilatkozik róla, hogy a szernek van vagy nincs népegészségügyi veszélyt okozó hatása. Tehát a szer piacra dobása, megtalálása, és a listára kerülése között akár több év is eltelhet” - mutatott rá Zacher Gábor.
A toxikológus úgy látja, nem a szakértőkön vagy a lassú állami apparátuson múlik ez a folyamat.
„A piac azért működik, mert van egy áru, amit valaki elad és valaki vagy valakik megvásárolják. Nem lehet kitenni Magyarországra a táblát, hogy „Tiszta udvar, rendes ház, drogmentes övezet”. Elképzelhetetlen, hogy ne jusson be Magyarországra kábítószer, és az országon belül se foglalkozzon senki szerek kotyvasztásával” - vélte a toxikológus.
Zacher Gábor szerint leginkább a fogadói oldalon lehetne változtatni.
„De az nem úgy működik, hogy elmondjuk a gyerekeknek, hogy ne drogozzatok. Itt egy olyan értékrendi változásra lenne szükség, hogy merjenek a fiatalok jó döntést hozni. Sok év kell ahhoz, hogy érdemi változás következzen be, ahhoz pedig, hogy ez a változás jelentősen mérhető legyen, egy egész emberöltőre lenne szükség” - tette hozzá Zacher Gábor.