eur:
404.65
usd:
356.6
bux:
92863.64
2025. április 28. hétfő Valéria

Mitől pusztult ki a legtöbb faj?

Az élet nagy része megsemmisült a Földön 250 millió évvel ezelőtt: a vulkánok lávát okádtak, hatalmas mennyiségű mérges gázt lövelltek, tűzvészek pusztítottak el kiterjedt erdőket, az atmoszféra oxigéntartalma pedig drámai mértékben csökkent.

Ezután mindössze kétszázezer év alatt kihalt a szárazföldi állat- és növényfajok 70 százaléka, a tenger lakóinak pedig mintegy 95 százaléka. A jelenség hátterében álló okokra és a Földön valaha bekövetkezett legnagyobb pusztulás lefolyására vonatkozó új ismereteit mutatta be egy nemzetközi kutatócsoport a Science című folyóiratban.

A szakértők Dél-Kína különböző területein összesen 29 vulkáni hamut rejtő bányában kutattak. A minták korát az úgynevezett urán-ólom módszerrel azonosították - ennek alkalmazásakor az urán bomlását használják kormeghatározóként.

Su-cseng Sen, a Nancsingi Geológiai és Paleontológiai Intézet munkatársa kollégáival régi vulkánihamu-rétegeket vizsgált. Ennek alapján a fajok kihalásának hátterében valószínűsíthetően szén-dioxid és metán nagy mennyiségű kilökődése áll, ami a mai Oroszország területén következett be.

Jelentősen csökkent az atmoszféra oxigéntartalma és szulfáttartalmú lebegő részecskék kerültek a légkörbe. Emiatt jelentősen megváltozott a klíma: forróbb és szárazabb lett, tűzvészek alakultak ki, és egész vidékeket pusztítottak ki. Az erdők megsemmisülésének következtében pedig mállási, porlódási folyamatok indultak be, a talaj erodálódni kezdett.

A kutatásokból az is kiderült, hogy a tömeges pusztulás pontosan 252,28 millió éve következett be, és szinte ezzel egyidőben a tengeri és szárazföldi élet csaknem teljesen megsemmisült. A fajok kihalása nem több mint kétszázezer év alatt következett be, de a legtöbb faj már húszezer év alatt kipusztult. Az eddigi vizsgálatok szerint ez volt minden idők legpusztítóbb természeti katasztrófája.

A Föld története során öt alkalommal következett be tömeges pusztulás. Ezek közé tartozik az a 65 millió évvel ezelőtti is, amely a dinoszauruszok kihalásához vezetett.


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
Berta Tibor: Ferenc pápa öröksége a remény és a mindennapi megújulás

Berta Tibor: Ferenc pápa öröksége a remény és a mindennapi megújulás

A béke nem egy távoli, elvont eszmény, hanem mindennapos, kézműves munka – vallja Berta Tibor katolikus tábori püspök, aki az InfoRádió Aréna című műsorában beszélt Ferenc pápa örökségéről, a remény jelentőségéről, és arról, hogyan lehet valódi megálljt parancsolni az agressziónak anélkül, hogy újabb harcokat generálnánk.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.28. hétfő, 18:00
Csányi Péter
az OTP Bank vezérigazgató-helyettese, kinevezett vezérigazgató
Ma nagyon sok minden eldőlhet a tőzsdéken

Ma nagyon sok minden eldőlhet a tőzsdéken

Felemás ázsiai kereskedés után egyre erősebb pluszokat láthatunk az európai tőzsdéken, és Amerikában is folytatódhat az emelkedés. Gazdasági események szempontjából csendes napra számíthatunk, az esti órák azonban hozhatnak izgalmakat, miután az amerikai pénzügyminisztérium akkor teszi közzé negyedéves finanszírozási tervét. Miután óriási kérdőjelek övezik az Elon Musk vezette Hatékonyságügyi Minisztérium sikerességét és a külföldi befektetőknek sem vonzó már annyira az amerikai kötvénypiac, ezért nagyon fontos lesz, hogy a következő három hónapra mekkora hiányt tervez az amerikai kormányzat. Május 8-án lesz a Portfolio Investment Day 2025 befektetési konferenciánk, ahol profi szakemberek osztják meg befektetési ötleteiket, legyen szó a részvény-, állampapír-, nyersanyag-, kripto-, ingatlan- vagy műtárgypiacról. Információ és jelentkezés.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×