eur:
413.25
usd:
403.38
bux:
81761.77
2025. január 12. vasárnap Ernő
Professzor Sally Davies bárónő, Anglia volt tisztifőorvosa
Nyitókép: X / British Consulate NY

Vészhelyzet: szörnyű dolgokat jósol a volt angliai tisztifőorvos

25 éven belül 40 millió ember halálához vezethet világszerte az antibiotikum-rezisztencia – állítja Sally Davies bárónő.

Az antibiotikumok a múlt században forradalmasították a gyógyítást és nekik hála, emberek tömegei éltek és élnek túl olyan fertőzéseket, amelyekbe elődeink belehaltak. Túlzott használatuk azonban ahhoz vezetett, hogy megjelentek olyan úgynevezett „szuperbaktériumok”, amelyek ellenállnak a legtöbb gyógyszernek. Ráadásul sok közülük kórházakban terjed és fenyegeti a legyengült betegek életét.

Az antibiotikum-rezisztencia (AMR) már évek óta téma a szakirodalomban és a politikai döntéshozók körében is. Sally Davies bárónő, Anglia volt tisztifőorvosa most igencsak hangosan megkongatta a vészharangot. A klímaaktivisták kifejezését idézve úgy fogalmazott, hogy

„antibiotikum-vészhelyzet” van, aminek pusztító hatása lehet világszerte.

Az Observer című brit lapnak nyilatkozva azt mondta, hogy életveszélyessé válhatnak a rutineljárások – így a műtétek és a gyerekszülés – az antibiotikumoknak ellenálló baktériumok terjedése miatt. Emiatt már most „évente egymillió ember hal meg és a halálozások száma csak tovább fog nőni a következő 25 évben. Ez félelmetes” – mondta a szakértő.

Egy jó hírt is említett azonban: az öt évnél fiatalabb gyerekek esetében nőtt az antibiotikumok hatékonysága. Viszont a 70 évnél idősebbek körében 1990 óta 80 százalékkal növekedett a szuperbaktériumok okozta halálozások aránya.

Mindez azért számít, mert a fejlett világ öregedő társadalmaiban növekszik a krónikus betegségekkel élő emberek száma, és őket veszélyeztetik az antibiotikumoknak ellenálló szuperbaktériumok. Az egészségügy azzal próbálta fékezni a folyamatot, hogy szigorítottqaa gyógyszerek felírását és arra ösztönzi a betegeket, hogy az előírt időtartam végéig szedjék az orvosságot.

Az antibiotikumoknak való ellenállás kialakulását viszont nemcsak az emberek gyógyítása segítette elő, hanem az is, hogy a szerek 70 százalékát szarvasmarháknak, csirkéknek és más élőállatoknak adják be.

Ez elősegíti a baktériumok fejlődését és a gyógyszereknek való fokozott ellenállásukat, ami világszerte egyre jellemzőbb.

„Ha intenzív gazdálkodást folytatunk, sok antibiotikum alkalmazásával, vagy van egy kórházunk, ahol elégtelen a szennyvízelvezetés, akkor a baktériumok bejuthatnak a felszíni vizekbe. A szél pedig tovább terjeszti az ilyen ellenálló baktériumokkal fertőzött vizet vagy port” – mondta Davies. A baktériumok emellett gyorsan mutálódnak – ezért egyre fontosabb az antibiotikumok megfelelő alkalmazása.

Az ellenállás új szerek kifejlesztését teszi szükségessé, ami újabb problémákhoz vezet – tette hozzá.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Nyolcvan éve történt a Maros utcai tömeggyilkosság – mi lett az elkövetők sorsa?

Nyolcvan éve történt a Maros utcai tömeggyilkosság – mi lett az elkövetők sorsa?

1945. január 12-én az esztelen vérszomj 44 nő és 40 férfi életének vetett véget Budapesten, a szovjet csapatok által akkorra már körbezárt fővárosban. A tömeggyilkosságnak ma egy emléktábla állít mementót a Maros utca 16. szám alatt. Az elkövetők közül nem mindenki bűnhődött meg, sőt akadt olyan, akit később még a kommunista hatalom is megpróbált felhasználni saját céljai érdekében. 80 évvel ezelőtt Kun András kiugrott minorita pap vezetésével mintegy 20-25 fékevesztett nyilas pártszolgálatos támadta meg a Budai Chevra Kadisa Maros utcai kórházát. Egyetlen szerencsés túlélő kivételével mindenkit lemészároltak. Herczeg Sándor írása.

"A Tisza Párt közvetetten vereséget fog szenvedni" - elemzők a vasárnapi fura választásról

Időközi országgyűlési választást tartanak január 12-én, vasárnap. Az októberben elhunyt Potápi Árpád mandátuma üresedett meg a Tolna vármegyei 2-es számú választókerületben. A kérdés, hogy mit mutatnak a tavaly június 9-e utáni eddigi időközi választások eredményei.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.01.13. hétfő, 18:00
Kiss J. László
a Budapesti Corvinus Egyetem professzor emeritusa
Magyarországra jöhet Putyin és Trump, újabb területek kerültek orosz kézre - Háborús híreink vasárnap

Magyarországra jöhet Putyin és Trump, újabb területek kerültek orosz kézre - Háborús híreink vasárnap

Donald Trump nemrég elmondta, hogy már folyamatban van a Vlagyimir Putyinnal való találkozó előkészítője, tegnap pedig Putyin pártjának, az Egységes Oroszországnak az egyik képviselője, Vlagyimir Dzsabarov elmondta, hogy Magyarországot ideális helyszínnek tartja a Trump és Putyin közt zajló megbeszéléshez. Eközben azonban a leendő amerikai elnök a korábban ígért 24 óra helyett már 6 hónapos időtávról beszél az ukrajnai béke elérésének esetében.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×