eur:
413.48
usd:
396.47
bux:
78741.84
2024. december 22. vasárnap Zénó
Tired female nurse in hospital corridor
Nyitókép: PIKSEL/Getty Images

Távozhat a szlovák kórházakból az orvosok fele

Kedden több mint 2700 szlovák orvos adta be a felmondását, hogy a szlovákiai egészségügyben uralkodó helyzettel való elégedetlenségének adjon hangot. A Szlovák Orvosszakszervezet csak a pozsonyi Egyetemi Kórházban 511 felmondást regisztrált. Peter Visolajský, a szakszervezet vezetője tárgyalásra szólította fel a kormányt, és felhívást intézett a többi egészségügyi dolgozóhoz is, hogy csatlakozzanak az orvosok kezdeményezéséhez.

Jövő év januárjától még az eddiginél is több orvos hiányozhat a szlovák egészségügyből, ha nem születik megállapodás a kormány és a Szlovák Orvosszakszervezet között. Október végéig 34 kórház több mint 2700 orvosa nyújtja be a felmondását, tájékoztatott a szakszervezet elnöke, Peter Visolajsky, aki azt is jelezte, hogy az állami egészségügyi intézmények mellett a Penta és Agel befektetői csoportok tulajdonában lévő magánkórházak orvosainak egy része is a távozás mellett döntött.

„Jelenleg 2713 orvos felmondásáról van információnk. Egyetemi kórházak, szívkórházak, kisebb kórházak és magánkórházak orvosai is csatlakoztak” – mondta Visolajsky. Hozzátette: a kulcsfontosságú osztályok, például az aneszteziológiai, a belgyógyászati, a kardiológiai, a sebészeti, a traumatológiai, az ortopédiai és a gyermekgyógyászati osztályok orvosai, nőgyógyászok és bőrgyógyászok is részt vesznek a tiltakozásban.

Az egészségügyi dolgozók nyomásgyakorlásának fő célja a közhiedelemmel ellentétben nem a béremelés. „Egyetlen orvos sem mond fel 62 euró miatt” – mutatott rá a szakszervezet vezetője, majd hozzátette,

az ágazat képviselői sokkal inkább az egészségügyi rendszer teljes összeomlása miatt aggódnak,

szerintük ugyanis a kormány nemtörődöm hozzáállása miatt egyenes út vezet a negatív végkifejlet felé. Visolajsky szerint a felmondás az egyetlen módja annak, hogy a szükséges változásokat elérjék az egészségügyben. A legfőbb követelésük az ágazatban uralkodó viszonyok rendezése, illetve legfőképpen az, hogy a jelenlegi kormány tartsa be annak a megállapodásnak a pontjait, amelyet az orvosszakszervezet még az előző kormányzattal kötött 2022-ben. Ragaszkodnak ahhoz is, hogy a kormány egyértelműen kijelentse, nem alakítja át részvénytársasággá az állami kórházakat. „Találkozót kezdeményezünk a kormánnyal, lehetőleg a miniszterelnökkel, hogy megoldhassuk a problémát anélkül, hogy a kórházak orvosok nélkül maradnának” – mondta a szakszervezeti vezető, aki arra számít, hogy a felmondások száma növekedni fog.

A szlovákiai kórházakban jelenleg mintegy 6 ezer orvos dolgozik. Mivel a felmondások száma napról napra emelkedik, így félő, hogy ha Kamil Sasko egészségügyi miniszter a következő két hónapban nem egyezik meg a szakszervezettel, akkor 2025 januárjáig a szlovákiai kórházakban dolgozó orvosok fele távozhat. A tárcavezető közölte, hogy készen áll folytatni a tárgyalásokat a szakszervezettel.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Miután szombaton évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök, vasárnap este az M1-nek is interjút adott. Meglátása szerint Brüsszel nagy árat fog fizetni azért, hogy még mindig úgy gondolja, mindent az eddigiek szerint kell tovább csinálni. Ukrajnában és a világban is új realitás van, ehhez kell alkalmazkodni, Magyarország is ezt teszi a gazdasági semlegességgel és a jövő évi költségvetéssel is. "Jobban fogunk élni, de hogy szebben tudunk-e, ez a kérdés" - zárta az interjút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×