eur:
411.11
usd:
392.25
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Nyitókép: Unsplash

Moszkvában Észak-Korea sosem hallott külügyminisztere

Kedden Moszkvába érkezett az észak-koreai külügyminiszter, miközben Washington figyelmeztetett: ha Phenjan katonáit is bevetik az Ukrajna elleni háborúban, akkor az ukránok szabad kezet kapnak az amerikai fegyverek használatára.

Veszélyes fejleményként értékelik az először lebegtetett, majd tagadott végül az orosz vezetés által is elismert lépést az észak-koreai katonák oroszországi érkezéséről.

A NATO és Dél-Korea is aggodalmát fejezte ki, hogy az ukrajnai háborúban vethetik be őket. Mark Rutte NATO-főtitkár szerint az észak-koreaiak már a kurszki régióban vannak, amelynek egy részét ukrán csapatok szállták meg.

Washingtonban a Pentagon pedig közölte, hogy ha az oroszok bevetik Ukrajna ellen az észak-koreai katonákat, akkor az ukránok engedélyt kapnak arra, hogy mélyen Oroszországban lévő célpontokat és észak-koreai katonákat is támadjanak amerikai fegyverekkel. (Eddig ezeket csak az 1991-es határaikon belüli és az oroszok által elfoglalt területeken vethették be).

Közben kedden az orosz távolkeletre érkezett az észak-koreai diplomácia Moszkvába tartó vezetője. A külvilág számára ismeretlen miniszterasszony, Coj Con-hi látogatásáról a szokásos protokollmegnyilvánulásokon kívül először nem mondtak semmit orosz oldalon. A közlés szerint a kétoldalú kapcsolatok elmélyítését és a nemzetközi helyzet megvitatását célzó konzultációkra érkezett a phenjani külügyi delegáció Moszkvába.

Coj asszony rövid időn belül másodszor jár Oroszországban – szeptemberben egy szentpétervári nemzetközi fórumon találkozott orosz kollégájával, Szergej Lavrovval. Júniusban pedig Vlagyimir Putyin orosz elnök járt Észak-Koreában. Arról, hogy ezúttal kivel találkozik, nem adtak ki információtl, de a Kreml közölte: Putyin nem tervezte, hogy fogadja.

A külvilág számára a lényeges az, hogy mit hoz a sztálinista módon irányított Észak-Korea és Oroszország egyre intenzívebb barátkozása. Dél-Korea például komolyan aggódik, hogy mit adhatnak az oroszok az északiaknak – akikkel papíron még mindig háborúban állnak az 1950-es évek óta – cserébe az ukrán frontra küldött katonákért?

Putyin még nyári látogatásán mondta azt, hogy „stratégiai partnerségük” magában foglalja a katonai segítséget, ha az egyik felet valaki megtámadja és lényeges, hogy az elmúlt napokban nem tagadta az észak-koreai katonák érkezését.

Zelenszkij ukrán elnök kedden telefonon beszélt dél-koreai kollégájával, Jun Szogjullal, aki közölte országa számára nagyon veszélyes, ha az északiak segélyt kapnak Oroszországból és katonai tapasztalatot szereznek a háborúban. Szöül jelezte, hogy ha az északiak részt vesznek az ukrajnai háborúban, akkor elkezdhet fegyvert szállítani Kijevnek.

Dél-koreai parlamenti képviselők szerint az oroszok a külföldi katonai terminológiára tanítják az északi katonákat és Moszkva technikai segítséget nyújt, hogy Phenjan saját kém-műholdakat tudjon üzemeltetni.

Szakértők szerint az észak-koreai katonák valószínűleg nem befolyásolják érdemben az ukrajnai háború menetét, de a két ország szövetkezése jó nyomásgyakorlási eszköz lehet az oroszok részéről a nyugatiak, sőt még Kína irányába is.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

A magyar uniós biztosjelölttől elvett szakterületek közül kettő az egészségügyi válságkezeléshez, egy pedig a szexuális és reprodukciós jogokkal kapcsolatos hatáskörhöz kapcsolódik – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont Európa Stratégia Kutatóintézetének főreferense. Kalas Vivien szerint az új Európai Bizottságtól nem igazán várhatók nagy változások, talán az ECR képviselőcsoport hozhat be új gondolatokat a mindennapos munkába.

Kaiser Ferenc: az oroszoknál maradhatnak az elfoglalt ukrajnai területek, de ez rablóháborút legitimálna

Békekötés nem várható, maximum tűzszünetet lehet elérni Ukrajnában, ami viszont nem biztos, hogy elég lesz az Egyesült Államoknak – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense arra reagálva, hogy egyes források szerint Vlagyimir Putyin tárgyalna az ukrajnai fegyverszünetről Donald Trumppal. Kaiser Ferenc szerint ha elapadnak a nyugati támogatások, akkor egész Ukrajna elveszhet.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Kemény szankciót jelentett be Amerika - Hogyan érinti ez a magyar gázellátást?

Kemény szankciót jelentett be Amerika - Hogyan érinti ez a magyar gázellátást?

Az Egyesült Államok újabb szankciókat vezetett be Oroszország ellen, ezúttal a Gazprombankot és további 50 kisebb-nagyobb orosz pénzintézetet célozva meg. A lépés célja, hogy tovább korlátozza Oroszország hozzáférését a nemzetközi pénzügyi rendszerhez, és megnehezítse az ukrajnai háború finanszírozását. Az intézkedések a Biden-adminisztráció utolsó hónapjában történnek, és jelentős hatással lehetnek az orosz költségvetésre, de a magyar gazdaság szempontjából is izgalmas a helyzet, mivel Magyarország évente 4,5 milliárd köbméter földgázt kap Oroszországtól, amelyet a Gazprom szállít, a szankció alá kerülő Gazprombank kezeli az energiacég pénzügyeit.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×