eur:
394.49
usd:
354.64
bux:
72810.8
2024. szeptember 17. kedd Zsófia
Hszi Csin-ping kínai elnököt köszöntő emberek kínai zászlókat lengetnek Hongkongban 2022. július 1-jén. Hszi Csin-pin John Lee új hongkongi kormányzó beiktatási ünnepségére érkezett Hongkongba. A brit koronagyarmat 1997-ben július 1-jén került vissza különleges közigazgatási övezetként Kína fennhatósága alá.
Nyitókép: Hongkong, 2022. július 1.

Német gyökerű, kacsázó fegyverinnovációval állt elő Kína

Komolyan nőhet a kínai hiperszonikus fegyverek ütőereje egy új tudományos fejlesztés nyomán. Kínai kutatók új repülési módszert dolgoztak ki, amely egyharmadával növeli az ilyen fegyverek hatótávját – állítja egy hongkongi lap.

Az úgynevezett hiperszonikus siklójárművekkel (HGV) kísérletező kínai tudósok „kacsázó” módszerrel akarják növelni a csapásmérő fegyverek hatótávját. Ez azt jelenti, hogy a hangsebesség akár 15-szörösével haladó hiperszonikus eszköz ki-be pattog az Föld atmoszférájába, hasonlóan a víz felületén pattogó kacsakőhöz. Mindennek az

alapja egy olyan hajtómű, amely többszöri „gyújtásra” alkalmas.

A hiperszonikus siklórakéták a kilövés után is képesek manőverezni, ráadásul a hangsebességnél jóval gyorsabban haladva.

A „kacsázó módszerrel” egyharmadával nőhet meg az ilyen eszközök hatótávja, ami azt jelenti, hogy nem csak regionális konfliktusokban, hanem világszerte be tudják venni – írta a South China Morning Post című hongkongi lap.

„Ezeknek, az új generációs fegyvereknek nagy előnyeik vannak: a hatótáv, a manőverezés és a kiszámíthatalanság” – írta Jong Enmi egy kínai tudományos szaklapban megjelent tanulmányában.

Az újság szerint Jong fejlesztői csapatában 30 év az átlagéletkor és a „kínai rakétatechnológia atyja”, Csien Hszüe-szen álmait próbálják meghaladni. Csien még az 1940-es években állt elő hiperszonikus siklógépek elképzelésével. Az ötlet szerint egy rakéta repíti a siklót a földi atmoszférán túl, amely aztán meghajtás nélkül tér vissza. A felhajtóerő miatt több ezer kilométerre tud repülni, akár a hangsebesség hétszeresével. Jelenleg az összes kínai hiperszonikus siklóeszközt az úgynevezett Csien Hszüe-szen röppálya alapján tervezték meg.

Közelmúltbeli hadgyakorlatok arra utaltak, hogy a kínai hadsereg a Góbi-sivatagból fellőtt rakétákkal amerikai repülőgép-hordozókat és támaszpontokat lenne képes megsemmisíteni a Dél-kínai-tengeren.

A radikálisabb „kacsakő” technológiát 1941-ben a náci Németországnak dolgozó osztrák tudós, Eugen Sänger dolgozta ki.

Az általa tervezett „Ezüstmadarat” elképzelései szerint Németországból bocsátották volna fel, New York-ra tudott volna bombákat dobni, majd az akkor japán kézen lévő szigeteken szállt volna le a Csendes-óceánon. Az elképzelés azonban – eddig – csak papíron létezett. A hongkongi lap szerint a kínaiak már kipróbálták az úgynevezett Sänger-röppályát a Holdról visszatérő űreszközök Földre szállítása során.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Levágják az árhullámot Mosonmagyaróvárnál - harmadfokú a készültség

A legfőbb cél, hogy az érkező árhullámot a töltések között tartsák a vízügyesek Győr-Moson-Sopron vármegyében – mondta az InfoRádióban az Országos Vízügyi Főigazgatóság szóvivő-helyettese. Szegi Attila arról is beszélt, hogy az árvízi víztározók segítségével néhány deciméterrel alacsonyabb tetőző vízszintet lehet elérni ahhoz képest, mint ahol természetes körülmények között lenne.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.09.17. kedd, 18:00
Velkey György
a Magyar Kórházszövetség elnöke, a Magyarországi Református Egyház Bethesda Gyermekkórházának főigazgatója
Jön a hét legfontosabb eseménye  - Így várják a tőzsdék

Jön a hét legfontosabb eseménye - Így várják a tőzsdék

Vegyes mozgások voltak az elmúlt órákban a világ tőzsdéin, az amerikai Dow Jones index történelmi csúcsra emelkedett tegnap, és az S&P 500 is közel áll a mindenkori rekordszinthez. Ma reggel az ázsiai tőzsdék többsége emelkedett, a japán részvénypiac viszont esett, ott a jen erősödése tartotta nyomás alatt az árfolyamokat. Az európai tőzsdék erősödnek, és az amerikai részvénypiacok is pluszban nyitottak. A befektetők alapvetően a hét legfontosabb eseményére, az amerikai jegybank szerdai kamatdöntő ülésére figyelnek.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×