eur:
411.26
usd:
395.08
bux:
0
2024. december 27. péntek János
Evan Gershkovich amerikai újságíró. Forrás: X / Jake Tapper
Nyitókép: Forrás: X / Jake Tapper

Kit engedtek el a nagyszabású orosz–nyugati fogolycserén? Itt a névsor

Megtörtént, ami a levegőben volt – csütörtökön beindult a nagyszabásúnak beharangozott orosz-nyugati fogolycsere. Evan Gershkovich amerikai újságíró volt az első, akinek a hazatérését közölték, őt fogadta Biden amerikai elnök és Harris alelnök. Közben több prominens orosz ellenzéki aktivistát gyakorlatilag emigrációba kényszerítettek a cserével.

Ahogy ilyenkor lenni szokott, először a szigor pörgött fel. Moszkvában pár hete nagy médiafelhajtás közepette hosszú fegyenctelepre ítélték Evan Gershkovich-ot, az amerikai The Wall Street Journal kémkedéssel vádolt újságíróját.

A Moszkvával szövetséges Fehéroroszországban – ahol még létezik a halálbüntetés – az életéért könyörgött egy terrorizmus vádjában tettét elismerő és elítélt német állampolgár. Neki végül – szokatlanul gyorsan – Aljakszandr Lukasenka elnök kegyelmezett meg.

Vlagyimir Putyin orosz elnök hónapokkal ezelőtt, az emlékezetes Tucker Carlson-interjúban utalt rá, hogy azt a férfit akarja visszakapni Németországból, akit egy csecsen aktivista – szerinte bandita – megöléséért ítéltek el és akit hazafinak nevezett.

A Reuters úgy értékelte a jeleket, hogy az egyik oldalon az oroszok és a fehéroroszok, a másik oldalon az amerikaiak, németek és a szlovének lehetnek érintettek a hidegháború végét követő esetleges legnagyobb fogolycserében.

A tipp, hogy küszöbön állt a fogolycsere, be is jött.

Csütörtökön először arról jelentek meg hírek, hogy Gershkovich már hazafelé tartott egy repülőgépen. Később, arról, hogy a repülőgépről leszállva találkozott Joe Biden amerikai elnökkel és Kamala Harris alelnökkel.

Moszkvában Vlagyimir Putyin orosz elnök várta a volt foglyokat a Vnukovo reptéren és átölelte őket.

Repülők szállnak

A repülőgépek mozgását követő Flightradar24 oldalon a megfigyelők már korábban kiszúrták, hogy mozgott az az orosz kormánygép, amelyet előző fogolycserék idején is használtak. Az adatok szerint a gép Moszkvából a Balti-tengeren található kalinyingrádi körzetbe repült, amelynek nincs földrajzi kapcsolata Oroszország többi részével.

A Pervij Otgyel (Első Osztály) nevű orosz szervezet, amely hazaárulási és kémkedési ügyekben véd oroszországi vádlottakat azon spekulált, hogy

a cserét a lengyel határon bonyolíthatják le.

Kara-Murza mellett az állítása szerint oroszországi esküvőre érkezett, majd ott kémkedés vádjával rács mögé zárt volt amerikai tengerészgyalogos, Paul Wheelan is eltűnt a fogolytelepről. Híradások legkevesebb hét ellenzéki – köztük az aktivista Ilja Jasin – átszállítását említették, és azt is, hogy valójában hat orosz állami gép repült olyan körzetekbe, ahol ellenzékieket tartanak fogva. Ezt kommentátorok úgy értékelték, hogy esetleg ők is visszanyerhetik a szabadságukat. (Az említett foglyokat át is adták a nyugatiaknak).

Amerikában lecsukott oroszok tűntek el a nyilvántartásból

Az Egyesült Államokban közben az ott börtönben ülő orosz állampolgár, a kriptovalutás pénzmosás miatt elítélt és Franciaországból kiadott Alekszandr Vinnyik ügyvédje fogalmazott úgy: nem mondja meg, hol van a védence, „amíg le nem zajlik a fogolycsere”.

Az orosz RIA hírügynökség azt vette észre, hogy négy orosz fogoly neve tűnt el az amerikai szövetségi börtön nyilvántartásból. Egyeseket kiber bűncselekmények, hekker tevékenység és még tömeges méretű hitelkártya és identitás lopás vádjában ítéltek el.

Ivan Pavlov, Prágában élő orosz emberijogi ügyvéd, a Pervij Otgyel alapítója szerint Moszkvában gyűjthetik össze az oroszok foglyait, mert az átadás előtt elnöki kegyelmet kell kapniuk.

A csere érintettjei

Orosz oldalról

  • Vlagyimir Kara-Murza orosz-brit állampolgárságú ellenzéki
  • Ilja Jasin ellenzéki politikus
  • Oleg Orlov emberi jogi aktivista
  • Danyiil Krinari idegen kormánnyal való együttműködés miatt elítélt ellenzéki, akit Fehéroroszország terrorcselekményt szervezők segítésével vádolt,
  • Kevin Lik hazaárulás vádjában tizenévesként elítélt orosz-német kettős állampolgár
  • Lilija Csanyiseva ellenzéki aktivista
  • Kszenyija Fagyejeva ellenzéki aktivista
  • Szasa Szkocsilenko, az ABC árcéduláit lecserélő, háborúellenes aktivista
  • Evan Gershkovich orosz származású amerikai újságíró, a The Wall Street Journal riportere
  • Paul Wheelan volt amerikai tengerészgyalogos
  • Alszu Kurmaseva orosz-amerikai újságíró, a Szabad Európa/Szabadság Rádió munkatársa
  • Rico Krieger Fehéroroszországban terrorcselekmény vádjában halálra ítélt német állampolgár (aki elnöki kegyelemben részesült).
  • Dieter Voronin, orosz-német kettős állampolgár. 13 év börtönt kapott, azzal vádolták, hogy a német titkosszolgálatnak adott át információkat, amit tagadott.
  • Patrick Schoebel, német állampolgár, turista, akit a nála lévő kannabiszos gumimacik miatt fogtak el. Állítása szerint egy online megismert nővel akart találkozni.
  • Hermany Moyzhes, orosz-német kettős állampolgár, ügyvéd. 2024 májusában fogták el, amiért "segített oroszoknak EU-s tartózkodási engedélyeket szerezni".
  • Vagyim Osztanyin, ő is Navalnijhoz közeli ellenzéki, akit kilenc év börtönre ítélte "egy szélsőséges közösségen belüli tagságáért".
  • Andrej Pivovarov, orosz aktivista, az Open Russia kampányszervezet segítése miatt négy büntetőtelepet kapott.
  • Nem ment haza: Marc Fogel, az USÁ-ban orvos által felírt, 17g marihuána birtoklása miatt elítélt, Moszkvában dolgozó amerikai tanár. Fogel családja lesújtva és felháborodva fogadta, hogy nem vették be a fogolycserébe.

Nyugati oldalról

  • Vagyim Kraszikov Németországban egy georgiai-csecsen aktivista meggyilkolása miatt börtönre ítélt orosz állampolgár
  • Alekszandr Vinnyik amerikai börtönben ülő orosz állampolgár
  • Maxim Marcsenko amerikai börtönben ülő orosz állampolgár
  • Vagyim Konoscsenok amerikai börtönben ülő orosz állampolgár
  • Vlagyiszlav Kljusin amerikai börtönben ülő orosz állampolgár
  • Vlagyimir Dunajev amerikai börtönben ülő, kiberbűncselekmények miatt elítélt orosz állampolgár
  • Roman Szeleznyjov amerikai börtönben ülő, kiberbűncselekmények miatt elítélt orosz állampolgár
  • két, Szlovéniában kémkedés miatt börtönre ítélt orosz állampolgár, a férj: Artyom Dulcev, a feleség Anna Dulceva. Spanyolajkú, argentín házaspártnak adták ki magukat és két gyerekük is volt, akik jelentések szerint nem is tudnak oroszul. Kémkedés miatt fogták el és gyorsított eljárásban ítélték el őket, hogy bekerüljenek a fogolycserébe.
  • Mihail Mikusin, brazil személyazonossággal rendelkező, de Norvégia szerint orosz kém. Egyetemi oktatóként helyezkedett el az északi országban, de letartóztatták, olyan vádak alapján, amelyek szerint az orosz titkosszolgálatoknak segített.
  • Pavel Rubcov, egykori GRU (katonai hírszerzés) ügynök, aki spanyol újságírónak adta ki magát és egy sor konfliktusövezetből tudósított. 2022. február 27-én a lengyel hatóságok az ukrán határ közelében fogták el, majd kémkedés miatt vádat emeltek ellene.
KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Cserhalmi György: „Nem vagyok hajlandó rosszul lenni!”

Cserhalmi György: „Nem vagyok hajlandó rosszul lenni!”

A magyar színház- és filmművészet megkerülhetetlen alakja, és bár mostanában csak ritkán tűnik fel a vásznon, de mégis jelen van. Azt mondja, akik kíváncsiak rá, megtalálják, de tanítani nem akar, csak beszélgetni. Cserhalmi György szerint egy időtálló alkotás és a szakmai párbeszéd legfőbb építőköve egyaránt a kölcsönös bizalom. Úgy véli, a színművészeknek a színház az anyukájuk, a film pedig a mostoha papájuk, aki „hol kedves, hol nem”.
VIDEÓ
EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. december 23. 18:13
×
×
×
×