eur:
409.99
usd:
388.72
bux:
78850.34
2024. november 20. szerda Jolán
Aedes mosquito sucking blood
Nyitókép: Noppharat05081977/Getty Images

Az ázsiai tigrisszúnyog elleni tablettát osztanak a szomszédunkban

Sikerült áttelelnie és helyi populációt kialakítania Pozsonyban az ázsiai tigrisszúnyognak, melynek első egyedeit tavaly észlelték – tájékoztatott a Szlovák Tudományos Akadémia. A szlovák fővárosban tablettákat osztanak a lakosoknak a rovar lárváinak irtására.

Pozsonyban helyi populációja jött létre az invazív ázsiai tigrisszúnyognak, a fajt tavaly észlelték a szlovák főváros Főrév városrészében, a megfigyelések szerint sikerült áttelelnie és megtelepednie. Viktória Čabanová, a Biomedicina Központ munkatársa elmondta, nőstény és hím egyedeket, illetve frissen lerakott petéket is találtak. A biológus szerint a tigrisszúnyogot könnyű megkülönböztetni a többi szúnyogfajtól, mivel fekete, a testén és a lábán fehér gyűrűkkel. Már 2012-ben felbukkant Kassa környékén, de akkor még nem telepedett meg. A kutatók szerint a lakosság tudatossága nagy szerepet játszik az elszaporodása megakadályozásában.

A pozsonyi magisztrátus közölte, hogy a BTI lárvaölő szer tabletta formájában a tigrisszúnyog lárvái ellen is hatásos. Idén is ellátja ezzel a szerrel a pozsonyi önkormányzat a kerttulajdonosokat és családi házak lakóit és bérlőit. „A tablettákat a magisztrátuson vagy a városrészek önkormányzatánál lehet átvenni” – tájékoztatott Peter Bubla, a főváros szóvivője, hozzátéve, hogy

a szúnyog előfordulása nem jelenti automatikusan a fertőző betegségek terjedését, ezért nincs ok a pánikra.

A főváros folyamatosan konzultál a szakértőkkel. A szóvivő közölte, hogy a főváros munkatársai idén is ellenőrzik a kritikus helyeket, és BTI szerrel irtja a lárvákat. A temetők környékén is irtják a szúnyogokat, és szén-dioxid-csapdák kihelyezésével is védekeznek.

A városvezetés tájékoztatása szerint olyan kritikus helyek is vannak, ahol nincs mód az irtásra. Ez különösen igaz a tigrisszúnyogokra, amely éppen olyan helyeken szaporodik, ahol az emberek teremtik meg ennek feltételeit, hiszen előszeretettel szaporodnak például a kis mennyiségű vizet tartalmazó tartályokban, edényekben, virágcserepekben, ereszcsatornákban. A város azt tanácsolja a pozsonyi lakosoknak, hogy a kisebb edényekből rendszeresen öntsék ki a vizet a nagyobb hordókba, vagy azokba a tavakba, amelyekben nincsenek halak, tegyenek BTI tablettát.

A tigrisszúnyog a globális kereskedelem miatt jutott el Ázsiából már szinte a világ minden tájára.

Huszonkétféle betegséget, illetve vírust terjeszthet,

például a nyugat-nílusi lázt, a dengue-lázt, a chikungunya-lázt, a sárgaláz vírusát, vagy a Zika-vírust. Szlovákiában a nyugat-nílusi vírus és az Usutu-vírus bukkant már fel. A kutatók hangsúlyozták, ezek az egzotikus betegségek nem terjednek Szlovákiában, felbukkanásuk egyéni eset volt, és mindig külföldről érkező vagy visszatérő személynél igazolták. „A szúnyogok csak a vírusok lehetséges hordozói, nem pedig a fertőzés okozói, tehát a felbukkanásuk nem jelenti automatikusan a fertőzések terjedését” – jegyezték meg a Szlovák Tudományos Akadémia kutatói.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Nem csupán a tőzsde könnyebbült meg Donald Trump visszatérésétől - szakértő

Az amerikai elnökválasztás kimenetelét a kötvénypiac és a fogadóirodák a közvélemény-kutatásoknál pontosabban jelezték előre, a választás másnapján mégis jelentős értékpapír-piaci mozgások történtek. A befektetők úgy ítélték meg, hogy a korábbi elnök következő ciklusi gazdaságpolitikája nagyobb költségvetési deficitet fog eredményezni, a részvénypiac hasonlóan beárazta Donald Trump gazdaságpolitikáját - mondta az InfoRádióban Horváth Sebestyén, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány kutatója.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.20. szerda, 18:00
Takács Ernő
az Ingatlanfejlesztői Kerekasztal Egyesület elnöke
Lecsaptak az első ATACMS-rakéták Oroszországra, megváltozott az orosz nukleáris doktrína – Háborús híreink szerdán

Lecsaptak az első ATACMS-rakéták Oroszországra, megváltozott az orosz nukleáris doktrína – Háborús híreink szerdán

Miután megkapta az Egyesült Államoktók az engedélyt, Ukrajna rögtön lecsapott nagy hatótávolságú ATACMS-rakétákkal Oroszország Brjanszki területén, ahol egy lőszerraktárat ért támadás. Később nagy hatótávolságú drónokkal is támadás érte Oroszországot, ezúttal a Voronyezsi területet. Oroszország eközben megváltoztatta nukleáris doktrínáját, ami több ponton is kiterjesztette az atomfegyverek bevetésének lehetőségét. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz–ukrán háború aktualitásaival.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×