Infostart.hu
eur:
353.88
usd:
310.79
bux:
139790.13
2026. június 26. péntek János, Pál
A Miniszterelnöki Sajtóiroda által közreadott képen Orbán Viktor miniszterelnököt (j2) nyilatkozik a bolgár sajtónak a bolgár parlament épületlében Szófiában 2024. december 20-án. A kormányfő mellett balról Bojko Boriszov volt bolgár kormányfő (j3). Jobbról Havasi Bertalan, a kormányfő sajtófőnöke.
Nyitókép: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán

Orbán Viktor a földgázellátásról: sikerült elérni az amerikaiaknál a szankciók ideiglenes felfüggesztését

Az energiabiztonság szempontjából Magyarország most néhány hónapig viszonylag biztonságos helyzetben van, és együtt tud működni majd az új szófiai kormánnyal abban, hogy ezt a pozitív időszakot minél inkább meghosszabbítsák - jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök pénteken Szófiában bolgár újságíróknak nyilatkozva.

A kormányfő Bojko Boriszovval, az októberi előrehozott parlamenti választásokon első helyen végzett Polgárok Bulgária Európai Fejlődéséért (GERB) nevű párt elnökével folytatott megbeszélést, és azt követően tartott sajtótájékoztatót, amelyen kiemelte: biztos benne, hogy Boriszov képes lesz stabilizálni a politikai helyzetet Bulgáriában. Magyarországnak és az Európai Uniónak is fontos lenne, hogy stabil kormány jöjjön létre Szófiában - tette hozzá.

A gáz kérdésével kapcsolatban elmondta: a GERB elnöke mindig segítőkésznek mutatkozott annak érdekében, hogy Magyarországot ne büntethessék meg külföldi hatalmak vagy bármilyen bulgáriai párt azzal, hogy leállítják a Bulgáriából Magyarország felé irányuló gázszállítmányokat. A kormányfő kiemelte: a Magyarországra érkező nagyjából 9 milliárd köbméter földgázból 7 milliárd Bulgárián keresztül érkezik, és ebből adódóan Bulgária kulcsfontosságú szerepet játszik Magyarország biztonságában.

Orbán Viktor szerint sikerült az amerikaiakkal elintézni, hogy

  • a Gazprombankot érintő szankciókat három hónapra felfüggesztik, így ott a veszély elhárult,
  • továbbá az oroszokkal is megállapodtak a gázszállítmányok kifizetésének alternatív módjáról.

Mindezek eredményeként Magyarország most néhány hónapig viszonylag biztonságos helyzetben tudhatja magát, és együtt tud működni az új szófiai kormánnyal abban, hogy ezt a pozitív időszakot minél inkább meghosszabbítsák.

Az Oroszországgal szembeni szankciókat illetően a magyar miniszterelnök felidézte: az Európai Unióban tanácskozásokat folytatnak erről, és január végéig kell döntésre jutni az ügyben. Addig meg kell vitatni és elemezni kell a helyzetet abból a szempontból, hogy milyen lépés lenne racionális, és mi lenne irracionális.

Arra az újságírói kérdésre válaszolva, hogy meg kell-e várni az új amerikai elnök, Donald Trump beiktatását a Moszkva-ellenes szankciók ügyében, Orbán Viktor azt mondta: a döntést 27 uniós tagállamnak kell majd közösen meghozni. A kormányfő ebben a helyzetben "stratégiai türelmet" javasolna, vagyis hogy nem kell elsietni semmit.

Címlapról ajánljuk
inforadio
ARÉNA
2026.06.29. hétfő, 18:00
Kovács Károly
a Magyar Víz- és Szennyvíztechnikai Szövetség elnöke
Tisza-kormány: Magyar Péter az Eurogroup vezetőjével tartott közös sajtótájékoztatót, Kapitány István Luxemburgban képviselte Magyarországot a kihelyezett kormányülés előtt

Tisza-kormány: Magyar Péter az Eurogroup vezetőjével tartott közös sajtótájékoztatót, Kapitány István Luxemburgban képviselte Magyarországot a kihelyezett kormányülés előtt

Továbbra is sebes tempót diktál a Tisza-kormány, amely a héten két jelentős kormányülést is összehívott. Szerdán a hajnali órákba nyúló egész napos egyeztetés után csütörtökön a hőhelyzettel kapcsolatos felkészülésről és a Budai Vár felújítása körüli helyzetről tartott sajtótájékoztatót Magyar Péter miniszterelnök és a beruházási ügyekért felelős Vitézy Dávid. A nap azonban egyéb fejleményeket is tartogatott. Újabb részletek derültek ki a Szuverenitásvédelmi Hivatal bezárásáról, felmerült az egyre indokolatlanabbá váló árrésstop megszüntetése, és a határon túli támogatásokat is átvilágítják. Ezek mellett azonban a legmeghatározóbb hír az volt, hogy máris gyanúsítottként merült fel Orbán Viktor neve az ukrán „aranykonvoj”-ügyben. Pénteken újabb fontos egyeztetések zajlanak, hiszen a Pénzügyminisztérium meghívására Budapestre látogatott az Eurogroup vezetője, akivel Magyar Péter mellett a tárca vezetője, Kármán András is az euró bevezetéséről egyeztetett. Az előzetes bejelentések szerint még ugyanezen a napon háromnapos kihelyezett kormányülés kezdődik, amelyre Kapitány István gazdasági és energetikai miniszter egyenesen Luxemburgból érkezhet haza.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×