eur:
409.25
usd:
375.59
bux:
74408.72
2024. november 5. kedd Imre
Robert Fico, az Irány - Szociáldemokrácia (Smer-SD) párt vezetője érkezik a párt pozsonyi székházába 2023. október elsején, a szlovák parlamenti választás másnapján. Fico pártja a megszerzett voksok 23,6 százalékával nyerte az előrehozott szlovák parlamenti választást a leadott szavazatok 94,6 százalékos feldolgozottságánál. A második legtöbb eddig összeszámolt voksot, a szavazatok 16,2 százalékát a liberális Progresszív Szlovákia szerezte meg, a harmadik helyet pedig az Irányból kilépett Peter Pellegrini volt miniszterelnök vezette Hang (Hlas-SD) szerezte meg 15,3 százalékos eredményt produkálva. A Szövetség eredménye 4,4 százalék, vagyis a felvidéki magyar párt nem jut be a pozsonyi törvényhozásba.MTI/AP/Darko Bandic
Nyitókép: MTI/AP/Darko Bandic

Rendőrség, különleges ügyészség - Személycserékkel kezdhet Robert Fico

Talán már látni a jövőt: stabil kormányzásra készül Robert Fico háromszoros exkormányfő. A hétvégi volt az ország történetének kilencedik parlamenti választása és a negyedik előre hozott voksolás.

A szombati előre hozott szlovákiai választáson győztes párt, az Irány (Smer) elnöke, Robert Fico vasárnap délutáni sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a győztes párt vezetőjeként miniszterelnök akar lenni. Szerinte

  • a Smer,
  • a Hlas és
  • az SNS

parlamenti mandátuma kényelmes többséget jelenthet az új koalíciónak.

A pártelnök elmondta, fontos számára a V4-ek együttműködése, kormánya céljaként a stabilitást jelölte meg.

Beszélt az országos rendőrfőkapitány (Hamran István) és a különleges ügyész posztján várható személycseréről, a magyar-szlovák zöldhatár védelmének visszaállításáról, és elmondta, hogy nem fog változni Szlovákia külpolitikai orientációja, ez azonban szerinte nem jelenti azt, hogy a kormány nem lesz kritikus az Európai Unióval szemben.

Zuzana Čaputová államfő hétfőn kormányalakítási megbízást ad a választás győztesének. Szerinte az előre hozott parlamenti választások demokratikusak voltak, és reális képet alkottak a társadalomról. A magas, 68 százalékot meghaladó részvételi arány azt mutatja, hogy az emberek nem közömbösek Szlovákia jövője iránt.

Összesen hat politikai párt és egy pártkoalíció lépte át a parlamentbe jutáshoz szükséges 5 százalékos küszöböt.

  1. Fölényes győzelmet aratott a Smer, a választópolgárok 23 százaléka a korábbi háromszoros miniszterelnök pártjára adta le a voksát, így 42 képviselői széket tudhatnak magukénak a parlamentben.
  2. A második helyen a Progresszív Szlovákia végzett 18 százalékkal, 32 mandátumot szerezve.
  3. A harmadik a Peter Pellegrini vezette Hlas lett, amely 14,7 százaléknyi voksot kapott, ez 27 mandátummal jár.
  4. Bejutott még a parlamentbe az OĽaNO koalíciója 8,9 század százalékkal, amely 16 helyet kap majd a parlamentben.
  5. A Kereszténydemokraták a szavazatok 6,8 század százalékát szerezték meg, és 12 képviselőt juttatnak a parlamentbe.
  6. A Szabadság és Szolidaritás 6,3 százalékot,
  7. a Szlovák Nemzeti Párt 5,6 százalékot szerzett, az előbbinek 11, az utóbbinak 10 képviselője lesz a törvényhozásban.

Magyarok

A magyar Szövetségre a választók 4,38 százaléka szavazott. A Szövetség három magyarlakta járásban győzött, megelőzve a Smert.

Forró Krisztián a Szövetség elnöke a közösségi oldalán értékelte a választásokon elért eredményeket:

„Történelmi eredményt értünk el, a siker mégis elmaradt” – írta a bejegyzésben.

A bejutott pártok listáin 5 magyar vagy magyarul is beszélő szlovák képviselő ülhet be a törvényhozásba.

Ódor Lajos, a szakértői kormány miniszterelnöke szerint a választás eredménye a jelenlegi szlovák társadalom tükre.

"Választásország"

Szlovákiában azt követően került sor előre hozott parlamenti választásra, hogy az elhúzódó kormányválság után megbukott az OĽaNO akkor már kisebbségben kormányzó kabinetje. Viszont Eduard Heger kabinetje májusig ügyvivő kormányként látta el feladatait, majd felmentését kérte Zuzana Čaputová államfőtől. Ezt követte az államfő által kinevezett szakértői kormány, amelynek miniszterelnöke Ódor Lajos, a Szlovák Nemzeti Bank korábbi alelnöke lett.

A hétvégi volt az ország történetének kilencedik parlamenti választása és a negyedik előre hozott voksolás.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×