A brit belügyminisztérium kezdeményezésére várhatóak az Iszlám Állam és más erőszakos terrorcsoportok közé veszik fel Nagy-Britanniában az orosz Wagner félkatonai vállalatot.
Szerdán került a brit parlament elé egy rendelettervezet, ami illegálissá teszi az orosz csoportban lévő tagságot vagy annak támogatását az Egyesült Királyságban. A csoport 2022 februárja óta kiemelkedő szerepet játszik az ukrajnai orosz invázióban, szól az érvelés. Brutális büntető-módszerei mellett arról hírhedt, ahogy hatalmas emberáldozatok árán elfoglalta a kelet-ukrajnai Bahmut városát. Emellett aktívan részt vett a szíriai, a Közép-afrikai Köztársaságbeli, a szudáni és a líbiai konfliktusokban is.
A brit belügyminisztérium közölte, hogy a csoport betiltását a 2000. évi, terrorizmusról szóló törvény alapján kezdeményezik, „a szervezet tevékenységének jellege és mértéke, valamint a külföldön élő brit állampolgárokra jelentett fenyegetés miatt”.
Suella Braverman belügyminiszter mindehhez azt fűzte hozzá: „a Wagner egy erőszakos és pusztító szervezet, ami Vlagyimir Putyin Oroszországának katonai eszközeként működött külföldön.
Amíg Putyin rezsimje eldönti, hogy mit kezdjen ezzel, az általa létrehozott szörnyeteggel, addig a Wagner folyamatos destabilizáló tevékenysége tovább szolgálja a Kreml politikai céljait.
Teljesen egyszerűen fogalmazva, ezek az emberek terroristák, és ez az eltiltó végzés világossá teszi ezt az Egyesült Királyság jogrendszerében. A Wagner részt vett fosztogatásokban, kínzásokban és barbár gyilkosságokban. Ukrajnában, a Közel-Keleten és Afrikában folytatott műveletei fenyegetést jelentenek a globális biztonságra. Ezért tiltjuk be ezt a terrorszervezetet, valamint továbbra is segítjük Ukrajnát, ahol csak tudjuk, az Oroszország elleni harcban" – indokolta a lépést.
A javaslatot azonban csak jóval azután nyújtották be, hogy a Wagner vezetője, Jevgenyij Prigozsin a múlt hónapban repülőgép-szerencsétlenségben életét vesztette. Vele együtt halt meg a csoport több vezetője és mostanra kétségessé vált, hogy egyáltalán fennmarad-e a szervezet.
A brit jogi lépés nyomán elkobozhatóvá válik a szervezet vagyona és bűncselekménnyé válik a Wagner melletti szimpátia kifejezése és jelképeinek nyilvános kihelyezése.
A büntetés akár 14 év börtön, illeve 5 ezer angol font bírság lehet.
Emellett a döntés lehetőséget ad ukrán és más állampolgároknak, hogy Nagy-Britanniában kártérítési pereket indítsanak a csoport ellen.
A brit belügy több parlamenti képviselő nyomására cselekedett. Korábban a munkáspárti ellenzék árnyék-külügyminisztere azt követelte, hogy a kormány tiltsa be a Wagnert arra hivatkozva, hogy „felháborító atrocitásokért felelős Ukrajnában és szerte a világon”.