Jevgenyij Prigozsin vállalkozó magánhadseregének emberei a bahmuti ostrom alatt előszeretettel hívták magukat "zenészeknek". Most a Wagner-vezér által gyakran és trágár szavakkal bírált Szergej Sojgu védelmi miniszter próbálta elhúzni a nótájukat, de nemet mondtak rá.
Szergej Sojgu rendeletet adott ki, hogy az összes magánkatonai cég harcosai közvetlenül a védelmi minisztériummal írjanak alá szerződést június végéig. Mindennek az lehet a célja, hogy fokozzák az Ukrajnában harcoló orosz hadsereg hatékonyságát.
Jevgenyij Prigozsin viszont – aki felvetette, hogy "Putyin elnök szakácsa" helyett inkább hívják "Putyin mészárosának" – ezt megtiltotta katonáinak. Már korábban is sokat panaszkodott arra, hogy "hasznavehetetlen a hadsereg" és hogy emberei véráldozatával sikerült elfoglalni Bahmutot, még ha közben porig rombolták is a várost.
"A Wagner nem ír alá semmilyen szerződést Sojguval, a parancs nem vonatkozik rá"
– közölte vasárnap Prigozsin, aki hazaárulással is megvádolta az orosz katonai vezetést.
Szergej Sojgu és Valerij Geraszimov tábornok, orosz vezérkari főnök eddig nyilvános válasz nélkül hagyta a Wagner-vezér nekik címzett mocskolódásait.
A beszólások ellenére Prigozsin – akinek több ezer embere veszett oda a bahmuti húsdarálóban – azt mondja, totálisan alárendeli magát Oroszország érdekeinek. A hadvezetést ugyanakkor a szakértelem hiányával vádolja. "Sojgu nem tud rendesen irányítani katonai egységeket" – mondta, megjegyezve, hogy csapatai összehangolták tevékenységüket a hadsereggel, amikor az azóta menesztett "Armageddon tábornok", Szergej Szurovikin volt az inváziós erők főparancsnoka.
Jevgenyij Prigozsin tisztában van vele, hogy valamiféle retorzióra számíthat azzal, hogy nem engedi embereit betagozódni a hadsereg struktúrájába. "Lehet, hogy nem adnak nekünk fegyvert és lőszert. Majd kitaláljuk, mi legyen. De
ha beindul a mennydörgés, akkor persze rohannak majd hozzánk segítségért és hozzák majd a fegyvert és lőszert"
– jósolta.
Közben Ramzan Kadirovnak, Csecsenföld autoriter vezetőjének Ahmat különleges egysége igent mondott, és aláírta a szerződést a védelmi minisztériummal. Cserébe az úgynevezett "önkéntesek" ugyanolyan juttatásokat és védelmet kapnak, mint a reguláris erők tagjai: például sebesülésük és haláluk esetén kártérítésben részesítik a családjukat. A hírek szerint a "kadirovisták" a porrá lőtt donbaszi Mariinka városnál harcolnak.
Az Egyesült Államok és Nagy-Britannia terrorszervezetté kívánja nyilvánítani a világ több pontján is jelenlévő Wagnert, de ezt nem tették meg, szemben a francia Nemzetgyűléssel, amely megszavazta a javaslatot.