eur:
408.05
usd:
375.07
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Ukrán katonák és a kiképzésüket irányító brit tisztek tisztelegnek az áldozatok előtt az Ukrajna elleni háború megindításának első évfordulója alkalmából tartott megemlékezésen a délkelet-angliai Lydd katonai támaszponton 2023. február 24-én.
Nyitókép: MTI/AP/PA/Gareth Fuller

Az Egyesült Államok szövetségeseivel szankcionálná Kínát, ha fegyvert szállítana Moszkvának

Amerikai illetékesek már többször megvádolták Pekinget, hogy fegyverszállításokkal akarja segíteni Moszkvát..

Négy amerikai tisztségviselő és más források szerint közeli szövetségeseivel is konzultál a Kínával szembeni szankciók bevezetésének lehetőségéről Washington, ha Peking katonai támogatást nyújt Oroszországnak az ukrajnai háborúban – írta bizalmas forrásokra hivatkozva a Reuters hírügynökség.

A konzultációk, amelyek még csak előzetes szakaszban vannak, arra irányulnak, hogy számos ország – különösen a G7-ek – támogatását megszerezve hangolják össze az esetleges büntető lépéseket. Egyelőre nem világos, hogy Washington milyen konkrét szankciókat fog javasolni.

Az Egyesült Államok pénzügyminisztériuma, a szankciók bevezetésének egyik vezető szerve nem kívánt nyilatkozni.

Washington és szövetségesei az elmúlt hetekben azt állították, hogy Kína fegyverek szállítását fontolgatja Oroszországnak,

amit Peking tagad. Joe Biden amerikai elnök tanácsadói eddig nem szolgáltak nyilvános bizonyítékokkal. Az amerikaiak, például Antony Blinken külügyminiszter és Vang Ji vezető kínai diplomata találkozóján közvetlenül is figyelmeztették Kínát.

A Reuters forrásai szerint a Biden-kormányzat az Oroszországnak nyújtott kínai támogatás ellensúlyozására informálisan felvette a kapcsolatokat a szövetséges országokkal "személyzeti és diplomáciai szinten, beleértve a pénzügyminisztériumot is". Elmondásuk szerint a tisztviselők a Peking elleni lehetséges fellépést készítik elő olyan országok magjával, amelyek a leginkább támogatták az Oroszország ellen az ukrajnai invázió után bevezetett szankciókat.

A Fehér Ház Nemzetbiztonsági Tanácsának szóvivője a konzultációkról azt mondta, Oroszország háborúja megnehezítette Kína dolgát Európában és máshol.

Egy Washington által megkérdezett ország tisztviselője pedig azt mondta, csak

kevés hírszerzési információt láttak, amely alátámasztja az amerikai állításokat az állítólagos kínai fegyverszállításokról.

Egy amerikai illetékes viszont azt mondta, részletes hírszerzési beszámolót adnak a szövetségeseknek.

Kína szerepe az orosz-ukrán háborúban várhatóan téma lesz, Joe Biden és Olaf Scholz német kancellár pénteki, Fehér Házi találkozóján. A héten Újdelhiben is tárgyal erről több tucat ország, köztük Oroszország, Kína és az Egyesült Államok külügyminisztere.

Mint korábban az Infostarton írtuk, múlt héten Kína egy 12 pontból álló, átfogó tűzszünetre felszólító dokumentumot adott ki, amelyet azonban a Nyugat szkeptikusan fogadott.

Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×