Négy amerikai tisztségviselő és más források szerint közeli szövetségeseivel is konzultál a Kínával szembeni szankciók bevezetésének lehetőségéről Washington, ha Peking katonai támogatást nyújt Oroszországnak az ukrajnai háborúban – írta bizalmas forrásokra hivatkozva a Reuters hírügynökség.
A konzultációk, amelyek még csak előzetes szakaszban vannak, arra irányulnak, hogy számos ország – különösen a G7-ek – támogatását megszerezve hangolják össze az esetleges büntető lépéseket. Egyelőre nem világos, hogy Washington milyen konkrét szankciókat fog javasolni.
Az Egyesült Államok pénzügyminisztériuma, a szankciók bevezetésének egyik vezető szerve nem kívánt nyilatkozni.
Washington és szövetségesei az elmúlt hetekben azt állították, hogy Kína fegyverek szállítását fontolgatja Oroszországnak,
amit Peking tagad. Joe Biden amerikai elnök tanácsadói eddig nem szolgáltak nyilvános bizonyítékokkal. Az amerikaiak, például Antony Blinken külügyminiszter és Vang Ji vezető kínai diplomata találkozóján közvetlenül is figyelmeztették Kínát.
A Reuters forrásai szerint a Biden-kormányzat az Oroszországnak nyújtott kínai támogatás ellensúlyozására informálisan felvette a kapcsolatokat a szövetséges országokkal "személyzeti és diplomáciai szinten, beleértve a pénzügyminisztériumot is". Elmondásuk szerint a tisztviselők a Peking elleni lehetséges fellépést készítik elő olyan országok magjával, amelyek a leginkább támogatták az Oroszország ellen az ukrajnai invázió után bevezetett szankciókat.
A Fehér Ház Nemzetbiztonsági Tanácsának szóvivője a konzultációkról azt mondta, Oroszország háborúja megnehezítette Kína dolgát Európában és máshol.
Egy Washington által megkérdezett ország tisztviselője pedig azt mondta, csak
kevés hírszerzési információt láttak, amely alátámasztja az amerikai állításokat az állítólagos kínai fegyverszállításokról.
Egy amerikai illetékes viszont azt mondta, részletes hírszerzési beszámolót adnak a szövetségeseknek.
Kína szerepe az orosz-ukrán háborúban várhatóan téma lesz, Joe Biden és Olaf Scholz német kancellár pénteki, Fehér Házi találkozóján. A héten Újdelhiben is tárgyal erről több tucat ország, köztük Oroszország, Kína és az Egyesült Államok külügyminisztere.
Mint korábban az Infostarton írtuk, múlt héten Kína egy 12 pontból álló, átfogó tűzszünetre felszólító dokumentumot adott ki, amelyet azonban a Nyugat szkeptikusan fogadott.