eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
A girl is seeing a mobile phone in Mumbai, India, on December 1, 2022. After two years of pandemic, children are increasingly drawn to the digital world, which is alarming. According to an Indian media report, out of 8,238 responses received from parents with children aged 13 to 17, 71 percent said their children have access to a smartphone for all or most of the day. (Photo by Indranil Aditya/NurPhoto via Getty Images)
Nyitókép: Indranil Aditya/NurPhoto via Getty Images

Miért stagnál a világ egyik legnagyobb internetpiaca?

Indiában – mely Kína elé törhet, vagy már tört is a világ legnépesebb országaként – elakadt az internet terjedése. Elemzők ezt a mobiltelefonok drágulásával magyarázzák, de egy másik fontos ok is meghúzódhat a háttérben.

Az indiai távközlési szabályozó hatóság legfrissebb adatai szerint úgy tűnik, hogy a megdrágult okostelefonok miatt stagnál az internet terjedése, pedig ez a világ egyik legnagyobb online piaca. Miután közel egy évtizedig gyors ütemben nőtt a mobiladat-felhasználók száma – ez az ország legnagyobb internetfelhasználói csoportja –, két éve 800 millió alatt ragadt meg.

A Counterpoint piackutató cég szerint ez azt jelenti, hogy a távközlési vállalatok körülbelül 300 millió dollár többletbevételtől eshettek el az indiai piacon.

Elemzők szerint az internethasználat megtorpanását elsősorban az okostelefonok drágulása okozhatja, amit viszont a globális ellátási lánc problémái és a chiphiány idézett elő. Bár India – Kína után – a világ második legnagyobb mobiltelefon-gyártója, az eszközök „motorját”, a chipeket kénytelen importálni.

Ágazati elemzők szerint

a pandémia kezdete óta körülbelül 20 százalékkal drágultak a telefonok, miközben az olcsóbb, középkategóriás eszközök esetében gyenge a kereslet.

A telekom-ágazat elemzői úgy vélik, hogy az okostelefon-felhasználók – akik a digitális gazdaság motorjai és közvetetten bevonzzák a külföldi technológiai cégeket – csak a következő három-öt évben fognak jelentősen növekedni, miután az új termelési ösztönzők felpörgethetik az indiai chipgyártást.

2021 áprilisában India hatalmas pénzügyi ösztönzőket jelentett be a mobilalkatrészeket, félvezetőket és kijelzőket az országban gyártó cégeknek. Most egy indiai telefon körülbelül 15-20 százaléka készül Indiában, a kormány célja, hogy a komponensarányt 35-40 százalékra növelje.

Közben a hatalmas piac bővülését fékezheti a helyi szabályozószerv és az Android telefonok operációs rendszerét adó Google kötélhúzása is. Míg az Európai Unió bizonyos esetekben megrendszabályozta a céget, addig Indiában a vállalat közölte:

drágulhatnak a telefonok, ha eleget tesz az indiai versenyszabályoknak.

A CCI nevű hatóság ugyanis utasította a céget: többé ne akadályozza, hogy az alkalmazások fejlesztői más cégeken keresztül számlázzanak és fizessenek, továbbá ne limitálja le, hogy a végfelhasználók hogyan használják a programokat. Például azzal, hogy a gyártók előre a Google alkalmazásokat telepítik az új telefonokra. A kaliforniai cég szerint viszont a rendelkezések a felhasználók biztonságát fenyegetik.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×