eur:
410.64
usd:
393.87
bux:
0
2024. december 28. szombat Kamilla
Nyitókép: Forrás: Facebook

Orosz fenyegetés Észtországnak: adják ki a „merénylőt”

Az orosz állambiztonsági szolgálat, az FSZB az ukrán titkosszolgálatokat vádolta meg az ultranacionalista filozófus, Alekszandr Dugin lányának meggyilkolásával. Gyanúsítottként pedig egy tizenéves lányával érkezett ukrán nőt gyanúsítottak meg, aki azóta Észtországba menekült.

Nem tartott sokáig az orosz hatóságoknak, hogy közöljék, konkrétan kit gyanúsítanak, Darija Dugina újságíró és politológus felrobbantásával.

Bár a nyomozást a Moszkvai Körzet ügyészsége vezeti, a Szövetségi Biztonsági Szolgálat, az FSZB az ukrán titkosszolgálatokat tette felelőssé Alekszandr Dugin nacionalista filozófus és író lányának megölésével.

Egy konkrét nevet is említettek, az 1979-es születésű Natalja Vovkot, aki feltételezések szerint a rommá lőtt ukrajnai Mariupolból érkezett tizenéves lányával és egy Mini Cooper kocsival Moszkvába. Az FSZB videókat mutatott be arról, ahogy átlépték az orosz határt és térfigyelő kamerás felvételeket arról, hogy a nő Dugina házában hívja a liftet – mert ott vett ki lakást. Egy kiszivárogtatás szerint a nő a hírhedt Azov-hadosztályhoz tartozott, de maga az Azov tagadta, hogy bármikor a tagja lett volna.

Közben a hatóság állítása szerint a Minin az ukrán rendszám után megjelent egy szakadár, Donbász-, majd egy kazah rendszám is. Az FSZB szerint a nő – esetleg kiskorú lánya segítségével – helyezte el a távirányítású pokolgépet Alekszandr Dugin terepjáróján, amellyel végül lánya utazott haza egy fesztiválról és ezért ő halt meg a robbanásban.

Nyugati kommentátorok kétségbe vonták a verziót és feltették a kérdést: hogyan lehet, hogy a nő Észtországba tudott menekülni a merénylet után? Viszont azt is hozzátették:

ha mégis igaznak bizonyul ez a verzió, akkor az nagy leégés az orosz elhárítás számára.

Kijev hivatalosan továbbra is tagadja, hogy köze lenne a gyilkossághoz. „Mi okunk lenne ilyet tenni?” – kérdezett vissza egy neve elhallgatását kérő vezető illetékes, arra utalva, hogy Dugin és lánya nem voltak „stratégiailag jelentős személyek” vagy döntéshozók az ukrajnai háborúban. (Ugyanakkor Dugin és lánya Ukrajnával kapcsolatos megnyilvánulásai miatt az Egyesült Államok és Nagy-Britannia is szankciós listára tette őket.)

Dugina egyik múlt heti tévés szereplésében „zombitársadalomnak” nevezte a Nyugatot,

amely makacsul konfliktust akar Oroszországgal. Azt is állította, hogy az ukrajnai Bucsában felfedezett atrocitások – az orosz erők által hátrahagyott városban hátrakötözött kezű és agyonlőtt civileket találtak – megrendezett akció volt, hogy Moszkvát lehessen vádolni.

A konzervatív, háborúpárti fesztivál résztvevőinek egyike – itt járt Dugina halála előtt – azt írta a közösségi médiában, hogy „barátaim, még több ilyen lesz”. A magát eddig ellenzékinek és liberálisnak beállító Kszenyija Szobcsak, aki Putyin elnök egyik mentorának lánya és az elnök keresztlánya pedig feltette a kérdést: „borzasztó, mi köze az emberek gyerekeinek ehhez?”

Dugin – aki rosszul lett, amikor meglátta a lángoló kocsit és kórházba került – első kommentárjában véres terrorról írt és közölte: „A szívünk nemcsak bosszúra éhes... Győzelem kell nekünk”. És, a dolgot nem elsietve

megszólalt Vlagyimir Putyin elnök is, aki „aljas, kegyetlen bűntettnek” nevezte a gyilkosságot.

Margarita Szimonjan, az Európában betiltott RT televízió határozottan háborúpárti főszerkesztője ukrán illetékesek elleni válaszcsapásokat sürgetett.

Egy orosz törvényhozó közben Észtországot fenyegette meg, hogy kemény lépésekre számíthat, ha nem adja ki a vádlottat. Tallin viszont azt mondta: nem kapott ilyen kérést az oroszoktól.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Szigethy Gábor: abból nem születik új ország, ha valamit tagadunk

Szigethy Gábor: abból nem születik új ország, ha valamit tagadunk

1981 és 1989 között jelent meg Szigethy Gábor népszerű könyvsorozata, a Gondolkodó magyarok. Olyan írásokat válogatott bele nemzeti nagyjainktól, írástudóinktól, melyek szerzőik saját életének és egyben a nemzet életének sorsfordító helyzeteit, válaszútjait, kérdéseit tudatosították - Szent Istvántól Babits Mihályig. A szerző a megjelent 56 kötet mindegyikéhez megvilágító erejű bevezető esszét írt, és három és fél évtized távlatából újraközölte azokat a júniusban megjelent Ezeréves utazásom című kötetében.
VIDEÓ
EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. december 23. 18:13
×
×
×
×