eur:
411.2
usd:
392.6
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: Pixabay.com

Már 320 ezren támogatták a szlovák kormány megbuktatásáról szóló népszavazást

Szlovákiában a törvény értelmében a népszavazás kihirdetéséhez 350 ezer érvényes aláírásra van szükség. Az ellenzéki Smer párt az Eduard Heger vezette kormány azonnali menesztését, és az alkotmány egy részének módosítását szeretné elérni.

A kormány leváltását támogató aláírásgyűjtést a legerősebb szlovák ellenzéki párt, a Robert Fico által vezetett Smer kezdeményezte. Igor Melicher, a Smer elnökségi tagja elmondta, mintegy másfél hónap alatt több mint 320 ezren írták alá a kezdeményezést. Három kerületből még nincsenek meg a végleges adatok, de postával is naponta érkeznek petíciós ívek a párt székházába. A Smer júniusban indította az aláírásgyűjtést, és Robert Fico kijelentette, ha augusztus közepéig sikerül összegyűjteni a 350 ezer aláírást, a népszavazást egyszerre lehetne megtartani az összevont őszi önkormányzati és megyei választásokkal. A Hlas, a Szlovák Nemzeti Párt és a Republika is támogatja az aláírásgyűjtést.

A népszavazáson a Smer két kérdést szeretne feltenni az embereknek:

  • Az első: „Egyetért azzal, hogy a Szlovák Köztársaság kormányának haladéktalanul be kell nyújtania a lemondását?”
  • A második: „Egyetért azzal, hogy a parlament megbízatási ideje lerövidíthető népszavazással, vagy a parlament által elfogadott határozattal?”

Zuzana Čaputová államfő korábban bejelentette, az első kérdés feltehetően alkotmánysértő, ezért Alkotmánybírósághoz kíván fordulni. Ha az Alkotmánybíróság ebben egyetért, az államfő csak a második kérdésben hirdetne népszavazást.

A petíció kezdeményezői korábbi állásfoglalása szerint a népszavazás az egyetlen lehetőség, hogy a szlovák emberek érdemben hangot adjanak a kormánnyal szembeni elégedetlenségüknek, és távozásra szólítsák fel. Szlovákia történetében eddig nyolcszor tartottak referendumot, melyek közül csak az ország európai uniós csatlakozásáról tartott 2003-as népszavazás volt érvényes, amelyen a szavazásra jogosultak 52 százaléka vett részt.

Szlovákiában továbbra is tart a kormányválság, ám a kialakult patthelyzet miatt nem érzékelhető elmozdulás a szemben álló felek részéről. A négypárti kormánykoalíció második legkisebb pártja, a liberális Szabadság és Szolidaritás, az SaS egy ideje már a koalíciós szerződés átdolgozását, Igor Matovič pénzügyminiszter lemondását, valamint kabinetből való távozását követeli, amit Matovič mozgalma, az OĽaNO elutasít. Az SaS korábban jelezte, ha feltételei nem teljesülnek, miniszterei elhagyják a kormányt.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×