eur:
411.17
usd:
392.56
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Macky Sall szenegáli elnök sajtóértekezleten vesz részt az Európai Unió tagországainak, valamint az Afrikai Unió (AU) tagállamainak második napi csúcstalálkozóján Brüsszelben 2022. február 18-án.
Nyitókép: MTI/EPA/AFP Pool/John Thys

Afrika beszólt az EU-nak a Moszkva elleni szankciók miatt

Afrika járulékos károkat szenved az EU Moszkva elleni szankció miatt – erre figyelmeztetett az Afrikai Unió. A fejlődő országok szerint az orosz bankok kizárása a Swift rendszerből akadályozza a gabona és műtrágya importot. Az EU szerint “orosz hazugságról” van szó.

EU-vezetők kedden arra figyelmeztették Afrikát: ne dőljön be a Kreml-propagandájának, amely szerint a globális élelmiszerválság az Oroszország elleni nyugati szankciók nyomán alakult ki.

Az ukrajnai háborús hírek kommentoldalain nyugatiak és afrikaiak gyakran vitatkoznak össze. Utóbbiak között több a nyugati nézőpont iránt szkeptikus és ezért Moszkvával inkább szimpatizálók száma.

Az EU vezetői a keddi brüsszeli csúcson visszautasították Vlagyimir Putyin többször megismételt állítását, hogy az országa elleni nyugati szankciók blokkolják a gabona és műtrágya-szállításokat. „Szeretnék nagyon világosan fogalmazni: nem szankcionálunk élelmiszeripari és mezőgazdasági termékeket” - mondta Ursula von der Leyen uniós bizottsági elnök.

Lehet, hogy az EU nem, de Nagy-Britannia, az Ukrajnát támogató nyugati szövetség egyik főszereplője játszik a gondolattal: London azt tervezte, hogy 35 százalékos büntetővámmal sújtja az orosz halimport egy részét, ami behozatala 30 százalékát teszi ki. A lépést egyelőre jegelték, mert ez veszélybe sodorta az angolok egyik kedvenc ételét.

Az afrikai országok nem is csupán a gabonaexport miatt panaszkodtak, hanem azért, mert az orosz bankok kizárása a SWIFT-rendszerből akadályozza azt és a műtrágya vásárlását.

Ahogy az Afrikai Unió fogalmazott:

a nyugati szankciók megnehezítették vagy ellehetlenítették az Oroszországgal folytatott ilyen típusú tranzakciókat a számukra.

Macky Sall szenegáli elnök ezt kedden, videón bejelentkezve az EU-csúcsra összegyűlt nemzeti vezetők előtt is világossá tette:

„Országaink nagyon aggódnak a SWIFT-fizetési rendszer szankciós blokkolása nyomán beálló járulékos hatások miatt”.

Sall akkor beszélt, amikor az EU megegyezett a Moszkva elleni részleges olajembargóról.

„Amikor a SWIFT-rendszer meg van szakítva, az azt jelenti, hogy mégha elérhető is egy termék, a fizetés nagyon nehéz vagy akár lehetetlen... határozottan kérem: a lehető leghamarabb tárgyaljanak erről az illetékes miniszterek és találjanak megfelelő megoldást” – még ha diplomatikus nyelvezetbe is volt csomagolva, az üzenet elég kemény volt.

Afrikában az ukrajnai háború nemcsak élelmiszer-drágulással fenyeget, hanem megfizethetetlenné teszi sok gazda számára a műtrágyát, veszélybe sodorva a termést – írta a Financial Times.

Oroszország és Ukrajna a világ két legnagyobb gabonaexportőre – de jelenleg 20 millió tonna ragadt be ukrán silókba a háború miatt. Ezt az odesszai kikötőből tudnák elszállítani, viszont ezt az ukránok aknazárral védik, az oroszok pedig blokád alatt tartják.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×